Розміри та будова головного мозку закладаються на генному рівні Автор: Вікторія · Опубліковано: 19.08.2009 14:32 · Розділ: Наука

Природні варіації одного з генів людського геному впливають на розміри кори головного мозку і, ймовірно, пов'язані з виникненням різних розумових захворювань, вважають вчені.

Дослідники Оле Андреассен (Ole Andreassen) з Університету Осло, Андерс Дейл (Anders Dale) з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго та Ніколас Шорк (Nicholas Schork) з Дослідницького інституту імені Скріпса в США, в ході своєї роботи вивчали параметри головного мозку людей, які страждають різними розумовими захворюваннями з допомогою методу магнітно-резонансної томографії. Крім того, вчені намагалися знайти зв'язок між параметрами будови головного мозку пацієнтів і відмінностями в будові тих чи інших генів людського генома, які притаманні людям різних етносів і популяцій.

У своїй роботі вчені звернули увагу на ген MECP2, оскільки відомо, що він відіграє важливу роль у розвитку головного мозку. Дослідження на мишах продемонструвало, що цей ген регулює роботу безлічі інших генів, які беруть участь у формуванні мозку. В ході попередніх експериментів, мутації в цьому гені вчені уже пов'язали з так званим синдромом Ретта, що виражається в значному сповільненні розвитку мозку і прояві розумової відсталості. Крім того, цей ген, ймовірно, впливає на розвиток синдрому Дауна.

В ході аналізу генетичного матеріалу двох різних груп людей, в одну з яких увійшли люди з психічними розладами та люди, які страждають хворобою Альцгеймера, вчені виявили, що насправді існує співвідношення між відмінностями в гені MECP2 та прилеглих до нього ділянок ДНК і геометричними параметрами мозку людей. Так, наприклад, було доведено існування зв'язків між певними відмінностями в будові досліджуваного гена і площею поверхні кори головного мозку.

Однак, такі зв'язки спостерігаються тільки серед чоловіків. Більш того, вченим не вдалося виявити закономірностей у варіаціях гена і наявністю у пацієнтів психічних розладів або хвороби Альцгеймера. В подальшому науковий колектив має намір з'ясувати, чому виявлені закономірності в будові генома і головного мозку не стосуються жінок, варіації в яких додаткових генах впливають на будову головного мозку і як вони можуть бути пов'язані з розладами у функціонуванні мозку.

«Тепер ми можемо, відштовхуючись від отриманих результатів, вести істотно ширший науковий пошук, і сподіваємося, що нам вдасться знайти причини розладів у роботі головного мозку в тих ділянках людського генома, де раніше нікому і в голову не приходило шукати», - сказав Шорк.

Джерело mail.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.