Сфабрикувати можна навіть ДНК-докази Автор: Lesly · Опубліковано: 19.08.2009 11:28 · Розділ: Наука

Експерти судової медицини спантеличені: виявляється, як повідомили ізраїльські вчені, сфабрикувати можна навіть ДНК-докази, тим самим нівелюючи те, що в криміналістиці вважалося золотим стандартом доведення вини. Науковці змогли створити зразки крові та слини, які містили дезоксиробонуклеїнові кислоти, що повністю відрізнялися від початкових зразків. Вони також продемонстрували, що, за умови наявності доступу до ДНК-профілю, навіть студент-біолог зможе сконструювати молекулу ДНК, що повністю відповідає описаному в базі даних, навіть не маючи зразків тканин даної особи.

Проте, дослідники закликають не панікувати: хоча забезпечити наявність зразків ДНК на місці злочину набагато легше, ніж, скажімо, відбитків пальців, але "середньостатистичний злочинець не зможе зробити чогось подібного".

Вчені змогли виготовити зразки ДНК двома способами. Перший включав наявність справжнього, навіть незначного, зразка ДНК, як локон волосся чи чашка, з якої пила людина. Цей зразок збільшують за допомогою стандартної технології, що називається ампліфікацією цілого геному (збільшення числа копій ДНК).

Щоб проілюструвати своє відкриття, дослідники взяли зразок крові жінки, вилучили з неї білі кров’яні тільця, в яких міститься ДНК. А до червоних кров’яних тілець, які після цього залишилися, додали молекули ДНК, ампліфіковані з чоловічого волосся. Оскільки червоні тільця не містять ДНК, весь генетичний матеріал зразка крові належав чоловіку.

Інша технологія опирається на профілі ДНК, що зберігаються в базах даних правоохоронних органів в формі набору з цифр та букв, що відповідають 13 можливим відмінностям в людському геномі.

Зі збірного зразка ДНК багатьох людей вчені клонували маленькі відрізки ДНК, що відповідають всім можливим варіантам на кожній ділянці молекули, створивши своєрідний банк таких зразків. Щоб створити зразок ДНК, який би відповідав певному профілю, необхідно просто змішати відповідні відрізки. За підрахунками вчених, банку з 425 різних відрізків ДНК буде цілком достатньо, щоб відтворити будь-який існуючий профіль.

Слідом за цим відкриттям, доктор Фрумкін, засновник компанії Nucleix (що в Тель-Авіві), розробив тест, який допоможе відрізнити справжні зразки ДНК від підроблених. Він планує продавати цю технологію лабораторіям судово-медичної експертизи.

Тест, запропонований компанією Nucleix, для визначення справжності зразка ДНК полягає в тому, що в штучно синтезованих зразках відсутні деякі молекули, які в певних ділянках приєднуються до ДНК, зазвичай до неактивних генів.

Джерело: current.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.