Внаслідок стресів рослини виділяють в атмосферу парникові гази Автор: Вікторія · Опубліковано: 18.08.2009 15:52 · Розділ: Екологія

Підвищена температура, посуха, інтенсивне опромінення ультрафіолетовими променями змушують деякі види рослин виділяти метан, що може значно прискорити процес глобального потепління, вважають канадські вчені. Незважаючи на те, що його кількість в атмосферному повітрі зараз дуже мала, науковці побоюються, що танення льодовиків в полярних районах, де величезні запаси метану зберігаються у вигляді газогідратів, по мірі потепління клімату призведе до великих викидів цього газу в атмосферу.

Професор Девід Рейд (David Reid) з Університету Калгарі в Канаді та його асистент, Мірвайш Кадер (Mirwais Qaderi) виявили ще одне, раніше ніким не враховане, джерело цього газу в атмосфері. "Більшість кліматологів при вивченні впливу глобального потепління на рослини звертали увагу на зміну лише одного фактору. Ми спробували врахувати зміни відразу декількох кліматичних параметрів, як це відбувається в реальності", - сказав професор Рейд.

У своєму дослідженні вчені вивчали зростання кількох важливих для Канади сільськогосподарських культур - бобів, соняшника, вівса, гороху та пшениці, які піддавалися дії несприятливих кліматичних факторів у різних комбінаціях.

Виявилося, що при збільшенні несприятливих явищ, рослини починають виділяти значну кількість метану, тоді як їх ріст і збільшення біомаси в деякій мірі скорочуються. Вчені вважають, що в перерахунку на планетарні масштаби це джерело метану в атмосфері Землі може стати важливим "каталізатором" глобального потепління.

Автори публікації тепер мають намір вивчити ріст рослин в умовах підвищеного вмісту вуглекислого газу в атмосфері, оскільки відомо, що підвищені концентрації CO2 пом'якшують вплив несприятливих факторів на ріст та розвиток рослин.

Джерело 500rublei.ru


Інші новини розділу