Вчені пояснили тональність китайської мови вологим кліматом Автор: lesya · Опубліковано: 26.01.2015 18:25 · Розділ: Наука

Китайська мова для нас, європейців, є не тільки складною, але й досить-таки цікавою. І найскладніше в ній – навіть не ієрогліфи, пояснюють експерти, а таке явище, як тональність.

Так, одне й те саме слово у китайській мові, вимовлене з різною інтонацією, може означати вже зовсім інше поняття.

Тональність мови залежить від клімату
Тональність мови залежить від клімату

В результаті проведеного групою лінгвістів із США, Німеччини та Нідерландів дослідження, вчені дійшли висновку, що тональність преважної більшості східних мов, серед яких і китайська, можна пояснити впливом вологого клімату.

Досить неочікувані результати дослідження вчені опублікували на сторінках наукового журналу Proceedings of the National Academy of Sciences, а коротко ознайомитися з ними можна на сайті Science News.

Власне, серед досліджуваних мов опинилася і китайська. Сьогодні китайська є однією з найпоширеніших мов світу, і нею розмовляє більше однієї цілої трьох десятих мільярда всього земного населення. Китайська мова має уніфіковану систему ієрогліфічної писемності, і ця ієрогліфічна система є трохи спрощеною на материковому Китаї і традиційною на Тайвані. Діалектів китайська мова має більше десяти, при чому вони настільки відрізняються фонетично, що деякі учені відокремлюють їх як незалежні мови.

Така розмаїтість діалектів обумовлена тим, кажуть фахівці, що в китайській мові є до п'яти різних тонів, включно з нейтральним. В результаті кількість кожного складу збільшується відповідно до можливостей його тональної вимови.

Вчені нагадують, що до тональних мов традиційно зараховують більшість мов Південно-Східної Азії, серед яких є в’єтнамська мова та мова, на якій розмовляє населення Бірми.

А ось країни центральної Європи тональних мов не мають. І причина тому – сухий клімат, що завадив місцевим мовам розвиватися тонально.

При чому тут клімат, спитаєте ви? А він, кажуть дослідники, має прямий вплив на становлення мови.

Так, дослідники з’ясували, що вологий субтропічний і тропічний клімат Азії та Центральної Африки посприяв високому зволоженню гортані людини. І така фізіологічно висока зволоженість гортані сприяла тому, що вона могла відтворювати набагато більше різноманітних складів та звуків.

В рамках дослідження учені піддали аналізу кліматичні умови, в яких живуть носії майже чотирьох тисяч мов. І вони помітили, що тональність мови безпосередньо визначається кліматом, в якому живуть носії мови. Тому тональні мови розвиваються там, де клімат вологий і теплий.

Джерело: http://lenta.ru/news/2015/01/26/tonallanguages/

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.