Кілька фактів про погоду Автор: lesya · Опубліковано: 16.01.2015 10:04 · Розділ: Цікаві факти

Кожного ранку, збираючись на роботу, ми дивимося за вікном: яка ж там погода? Чи тепло вдягатися, чи брати парасольку, чи, може, навпаки, скинути з себе багаж остогидлого за зиму вбрання… Справді, ми часом навіть не замислюємося над тим, як наше життя залежить від погоди.

Часто саме погода, а точніше, її примхи, руйнують наші плани. Ось лише уявіть собі: зібралися на пікнік, а тут з неба хлинула злива… Власне, щоб запобігти руйнуванню наших планів й існують синоптики, що передбачають погоду. А в Інтернеті функціонують сайти на кшталт http://www.gismeteo.by/weather-zhitkovichi-4915/, що дозволяють нам ознайомитися з передбаченнями та прогнозами гідрометцентрів.

Втім, навіть вони не дадуть стовідсоткової гарантії того, як поводитиметься сьогодні примхлива дама, ім’я якій Погода. А те, що вона примхлива, сумніву не піддається: ось хоча б взяти двадцять друге листопада 1943-го року. В той день в гірському масиві Блек-Хілс, що в штаті Південна Дакота, було зафіксовано найбільші в історії стрибки температури всього за кілька годин. За якихось дві хвилини температура повітря піднялася з –20 °С до +7 °C, а через кілька годин виросла вже до +12°C. За нецілих півгодини (двадцять сім хвилин) вона знову знизилися до початкових –20 °C.

На погоду впливає чимало факторів. Це і вітри, і перепади тиску, і ще ціла купа всіляких речей, про які ми навіть не здогадуємося. Наприклад, мало хто знає, що керувати погодою можуть... гриби. Так, здебільшого гриби розмножуються пасивно – вони розповсюджують свої спори разом з потоками повітря. Але вчені помітили, що в умовах повністю безвітряної погоди гриби здатні… самостійно її змінювати. Вони провели спостереження за кількома видами грибів, використовуючи для цього високошвидкісні відеокамери. Тоді за допомогою математичного моделювання вони встановили, що гриби здатні виділяти водяну пару, яка за рахунок охолодження повітря створює конвекційні потоки. В результаті виникає мініатюрний вітер, що здатен підняти грибні спори, перемістивши їх на певну відстань.

Ще погода не один раз змінювала історію. Наприклад, під час Другої світової війни, коли на японські міста було скинуто дві атомні бомби, мешканцям Нагасакі не пощастило саме через погоду. Зате місто Кокура може дякувати Богу за такий порятунок: виявляється, ціллю американців було саме місто Кокура, але через надто високу хмарність пілот змушений був відмовитися від польоту далі, скинувши бомбу на Нагасакі – так говорив запасний план.


Інші новини розділу