Карвінг - мистецька різанина по овочам і фруктам. в блозі Моднячкам на замітку · від Ліля Тєптяєва · додано 03.02.2010 20:38

Може хтось звернув увагу — щось, останнім часом, я надто захопилася способами та методами декорування та прикрашання їжі... Дизайнерські канапки, японські ланчі, а тепер ось і карвінг по овочам та фруктам. Сама собі дивуюся. Що б то могло значити?..

Ну справді, понадивилася в неті цього мистецького добра, й собі захотіла про це написати. А дещо настільки сподобалось, що й не проти застосувати і до своїх продуктів — зробити таку собі декоративну різанину яблук і моркви. Вже й ідеї накльовуються... А наразі, покажу вам що я нарила про це в сітконеті.

Карвінг — англ. curving (від curve, що значить різати) — "різьблена робота", "різьблений орнамент". До того ж, карвінгом називають різьблення по дереву, льоду, каменю, овочам, а також стиль катання на гірських лижах і сноуборді і навіть спосіб довготривалого хімічного укладання волосся.

Карвінг в кулінарії — це мистецтво фігурного різання по овочах і фруктах, яке зараз досить популярне в ресторанах.

Не для кого не секрет, що красиво оформлене блюдо - важливий елемент сучасного, не тільки святкового, але й щоденного столу. Їстівні прикраси перетворюють навіть звичайні блюда на святкові, тішачи дітей і дорослих.

Мистецтво вирізування з овочів і фруктів виникло багато століть тому в південно-східній Азії як необхідний засіб прикраси мізерного, переважно рослинного, домашнього столу. Населення історичної Європи, що мало достатню кількість найрізноманітніших і повноцінних продуктів (домашні тварини, дичина, морепродукти, зернові) - зайвої прикраси блюд не потребувало. Тут навіть на столах королів в першу чергу були важливі смак і насичуваність блюд.

На протязі століть в кожній з східно-азіатських країн карвінг поступово набував своїх особливих рис, істотно відрізняючись один від одного.

Вельми схожі між собою техніка майстрів Китаю і Японії - там прийнято вирізувати зображення ієрогліфів, людей і тварин з використанням трафаретів і виїмок. Це можуть бути традиційні малюнки з драконами, вітальні написи і бойові сцени.

А ось в державній символіці Таїланду повсюдно присутня орхідея. Тому саме тайські майстри вважають за краще вирізувати з фруктів і овочів всілякі квіткові композиції. Вони використовують так званий "тайський" ніж у поєднанні з різцями різної форми.

Між іншим, ось вони - професійні ножі та інструменти для карвінгу по фруктам і овочам.

Можна і собі придбати подібні інструменти. В неті продається багато інструментів для карвінгу, ось, наприклад, такий набір.

Чи такий.

Мистецтво карвінга (kae-sa-lak по-тайськи) налічує більше 2000 років і прийшло в Тайланд з Китаю в 1364 році.

Король Phra Ruang оголосив мистецтво національним надбанням і зажадав навчити майстрів спеціально лише для палацових свят. Займалися карвінгом, в основному, жінки.

Тільки в 1932 році, після революції, мистецтво карвінгу перестало ексклюзивно належати тайському королівському двору, і була створена перша школа мистецтва різьблення по овочах і фруктах. А в 1934 році міністр освіти Тайланда оголосив про відкриття річного тренінг-курса карвінгу для майстрів з інших країн.

Тільки подивіться, які красоти витворяють кулінари сходу!

Сьогодні існують школи в Китаї, Кореї, Японії, але пальма першості по праву належить Тайланду. Відомі шеф-повари виучуються цьому мистецтву не один рік, проводяться міжнародні виставки і змагання.

Китайській техніці карвінгу, що використовує трафарети, виїмки і форми, навчитися легко, але в ній немає тієї витонченості і вишуканості, якої можна досягти за допомогою тайської ручної роботи ножем і різцями.

Мода, що прийшла до Європи на східну кухню, викликала інтерес до карвінгу по овочах і фруктах саме у кухарів ресторанів. Різьблений орнамент сприяє незвичайному і разом з тим привабливому сервіруванню ресторанного столу.

Частково це пояснюється відсутністю, останнім часом, нових істотних винаходів і ідей в кулінарії. Тому в жорсткій конкуренції за оригінальність ресторанні кухарі зараз все частіше використовують в своїй практиці нові, хоча й сумнівні поєднання продуктів, прикрашаючи їх зовні яскравим і привертаючим до себе увагу оформленням.

Надалі інтерес до даного вигляду декору виріс настільки, що утримати його в стінах ресторанів стало просто неможливо. Виставки художніх композицій з овочів і фруктів, що проводяться під час кулінарних поєдинків і шоу здобули загальну славу.

Зараз жодні міжнародні змагання професійних кулінарів не обходяться без змагань по карвінгу і жодна кулінарна виставка або продуктове шоу не обходиться без демонстрації прикраси столів різними різьбленими композиціями з овочів і фруктів. Вони входять в обов'язкову програму і приголомшують з кожним роком грою уяви кулінарів.

Але карвінг може бути успішно використаний і в повсякденному сервіруванні домашнього столу. Навіть найпростіший різьблений орнамент прикрасить будь-яке щоденне блюдо, зробить його апетитнішим і привабливішим.

На тему мистецтва карвінга випущено немало посібників, а деякі великі готелі в Таїланді навіть організовують для європейських туристів короткі платні курси.

Туристам в Таїланді розповідають, що це мистецтво передавалося майстрами східного карвінгу по спадку, з покоління в покоління. Але це з області дитячих східних казок для маленьких діток. Людина, з дитинства вивчена великому мистецтву вирізування, в зрілому віці створюватиме прекрасні скульптури і дорогоцінні кубки, а не різати день за днем шкірки фруктів і овочів. Важко уявити собі Церетелі, що перейшов на щоденне вирізування кавунів в місцевому ресторані.

В умілих руках карвінгіста, з використанням загостреного ножа, звичайний кавун, папайя, гарбуз перетворюються на букет квітів або ж скульптуру людини або птаха.

Майже будь-який фрукт або овоч можна використовувати для художнього різьблення. Майстер просто повинен враховувати його структуру і правильно використовувати колір для імітації вибраної теми. Але все таки в мистецтві карвінгу першість належить кавуну, тому як поварам-різьбярам найлегше додати цій ягоді просто чарівного контури у створенні фігурок людей, тварин, птахів, всіляких орнаментів і квітів.

Мабуть, найбільше полюбляють карвінгісти кавуни ще й тому, що майстру просто є де розвернутися. А якщо й добряче поталанить, то "полотно" можна знайти і більше 50см - в залежності від сорту цього самого "полотна" і врожайності року.

Вирізання та інші мистецькі знущання з яблук та редису також непогано виглядають.

Мистецтву карвінгу можна навчитися самостійно, аби використовувати його в своїй домашній практиці, вносячи різноманітність до зовнішнього вигляду блюд.

Можливі два творчі підходи домашнього кулінара:

- або до наявного плоду придумати відповідний для нього візерунок;

- або для вибраного малюнка знайти потрібний плід.

Шкірку апельсина часто використовують як салатницю або чашку для морозива.

Порізавши ананас вздовж, не чіпаючи листя, виймаємо м'якоть і кладемо замість неї салат, морозиво або рис; листя слід залишити як декор. Із скибочок ананаса вирізують плоскі фігурки, а з динь виходять витончені кошики для фруктів або салатів.

З папаї вирізують "човники" для салатів або фруктів, для чого папаю розрізають вздовж і виймають м'якоть. Крім того, з папаї зручно вирізувати і різної форми листя і квіти.

Карамболь можна нарізувати у вигляді зірочок.

Саподіллу розрізайте вздовж по зигзагу. Розділіть половинки, видаліть зернятка. Вийдуть дві чашки з половинок красивого фрукта, які можна наповнити виноградом, смородиною, вишнею або полуницею.

З мангостіна зніміть верхню половину шкаралупи, надрізав плід посередині, і подавайте його на стіл не знімаючи нижню половину.

Рамбутани також можна подати в нижній половині шкірки, видаливши лише верхню її частину.

Навчитися мистецтву карвінгу не дуже складно. І його варто навчитися, хоча б найпростіших прийомів. Завжди є можливість самостійно навчитися основам карвінгу і декорування блюд тими простими інструментами, що є під рукою - ножем і ножицями.

До того ж, займаючись карвінгом, не треба забувати, що основне завдання мистецтва кухаря - це приготування хорошої їжі, а не створення скульптурних споруд. Одним з важливих умов успіху в карвінгу є дуже висока гострота інструментів, а максимальна гострота залежатиме лише від якості сталі.

Оформлення блюд за допомогою карвінга може бути самим різноманітним, різьблення зробить святковим навіть звичайний обід. Зробіть для дитяти хризантему з пекінської капусти, а з моркви ялинову шишку або лілію - і дитя з'їсть ненависні овочі з радісним апетитом.

Ваші зусилля будуть варті того - друзі і родина не втомляться дивуватися створеному вами "чаклунству", а діти з радістю їстимуть овочі і фрукти

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.