Рейтинг надійності банківських послуг: корисна інформація в кризових умовах в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 27.06.2009 16:20

В умовах кризи говорити про стабільність банків - щонайменше дивно, проте фінансові показники українських фінустанов за перший квартал 2009 року досить обнадійливі. Надалі основним завданням банків є нарощення капіталу. Джерел поповнення капіталу у банків небагато: гроші акціонерів і кошти уряду. Збільшення капіталу за рахунок вкладення коштів сьогоднішніх власників - один із показників фінансової стійкості банку.

Чому обрано саме цей період: з жовтня 2008 по квітень 2009 року - тому, що він виявився найбільш кризовим для фінансових установ України. Багато банків встигли наростити власний капітал до нового року, проте сьогодні щонайменше 25 банків очікують рекапіталізації - поповнення капіталу за рахунок державних коштів, оскільки власних коштів для цього не мають.

Таблиця 1. Рейтинг стійкості найбільших банків в першому кварталі 2009 року
Таблиця 1. Рейтинг стійкості найбільших банків в першому кварталі 2009 року

В таблиці 1 подано ті банки, які попри кризовий стан зуміли наростити свій капітал якісними методами. Так ми бачимо, що перше місце посідає Укрексім Банк, який за даний період збільшив власні кошти на 3,7 млрд. ПриватБанк за збільшенням власного капіталу посідає 10 місце, хоча за розмірами активів він очолює рейтинг НБУ. Інших 120 банків не значною мірою впливають на фінансову систему в цілому, тому їх стійкість і не досліджую. Зазначимо, що далеко не всі банки показують значні збитки. Так ПриватБанк, ОщадБанк, УкрсоцБанк отримали досить великий прибуток. В таблиці 2. наведено рейтинг найприбутковіших банків.

Таблиця 2. Рейтинг найприбутковіших банків І кварталу 2009 року
Таблиця 2. Рейтинг найприбутковіших банків І кварталу 2009 року

В першому кварталі ПриватБанк практично не відрахував кошти до резервів, оскільки він це зробив в 2008 році. Резервування коштів даного банку становить 14,6%, що є досить високим показником. ОщадБанк отримав прибутку 439 млн.грн. - найвищий показник в банківській системі першого кварталу поточного року.

За даними НБУ в квітні вперше помічено зростання обсягів вкладень коштів населенням, що свідчить про стабілізацію фінансової системи. Обсяг коштів в національній валюті зріс на 1,1% до 98,5 млрд.грн, а в доларах - на 0,1%, або 5,9 млрд.

Проте зазначимо, що збільшення депозитів пов'язане швидше не з збільшенням довіри населення до банків, а з більш цікавими пропозиціями. Великою популярністю серед вкладників депозитів є пластикові картки, що дозволяють без перешкод знімати кошти з рахунків. Для банків - це вигідніше: так доходність за картковими вкладами становить 16-18%.

Проаналізуємо депозитні ставки банків в таблиці 3.

Таблиця 3. Топ-10 банків за найвищою % ставкою в гривнях на початок 2009 року
Таблиця 3. Топ-10 банків за найвищою % ставкою в гривнях на початок 2009 року

Банки покращують умови розміщення внесків. Минулого тижня БТА Банк понизив мінімальну суму внеску - до 500 грн., $100 (незалежно від терміну депозиту), а також мінімальну суму поповнення (до 100 грн., $20). У VAB Банку зовсім відмінили обмеження по сумі поповнення в депозиті "Накопичувальний".

А ось прибутковість внесків зменшується. Так, минулого тижня понизив ставки по внесках Укрсоцбанк - на 0,25-0,75 % річних. В цілому по банківській системі за станом на 9 червня 2009 року середня процентна ставка по депозитах строком на 12 міс. в гривні склала 19,21% річних, в доларах США - 11,29 % річних. Якщо тенденція притоку грошових коштів в банківській системі збережеться (за даними НБУ, в квітні притік коштів в банки України склала 1,13 млрд грн., а в травні - 2,2 млрд грн.), восени не варто чекати підвищення прибутковості по депозитах, як в гривні, так і в іноземній валюті.

Джерела написання статті: тижневик "Контракти" №20-21 за 25.05.2009 року та тижневик "Власть Денег" за червень 2009 року

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.