Український менталітет та його вплив на формування реклами в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 24.06.2009 11:59

Як всім відомо, реклама - це двигун торгівлі. Проте як показує досвід українського PR, реклама може як сприяти збільшенню реалізації товарів, так і залишати покупців байдужими. Чому так стається? Більшість рекламістів намагаються знайти "свіжі" рішення, які здивують споживача, але жодна свіжа реклама буде не буде ефективною, якщо перед цим не вивчити аудиторію.

Розробляючи рекламу для української аудиторії, необхідно керуватися особливостями нашого світогляду, психологією нації, світобаченням, поведінкою - це все об'єднує поняття "менталітет".

Які особливості українського національного менталітету? Багато дослідників стверджують що на менталітет українців найбільше вплинуло землеробство та козацтво. Перше дало корені для створення таких якостей як: любов до праці та релігійність, а друге - надало чоловікам пріоритет в суспільстві, сприяло розвитку недовіри до нового. Поєднання цих якостей в українцях утворило такі визначні риси як : націоналізм, традиційність (консервативність), недовірливість до чужого чи нового, доброзичливість, привітність, гостелюбність.

Як ці якості впливають на створення реклами?

Для більшості українців участь зірок в рекламі жувальних гумок, йогуртів, зубних паст не говорить про якість продукції. Більшість з нас думає в цей момент: "цікаво, а скільки їй заплатили за участь в ролеку?" або "якщо запрошують дорогих зірок, значить стараються нав'язати продукт, і марно, все-рівно буду купувати те, що багато разів випробуване".

Такі думки осідають в головах українців після пережитих "кидків", які регулярно трапляються з нашими громадянами через їх довірливість ( пригадайте хоча б МММ, або нещодавні кидки з придбанням житла в новобудовах). Тому українці більше люблять рекламу із звичайними людьми, можливо не настільки відомими, але професіоналами: так зубну пасту рекламують люди в білих халатах, косметику - розробники в лабораторії, шампуні - перукарі і т.д.

А ще на нашу аудиторію як би то не соромно було, діє принцип пліток : секрет смачного обіду, секрет як позбутися плям, як помити швидко підлогу.

Також рекламісти люблять користуватися такою слабкістю українців, як надзвичайна зацікавленість: попробуй і порівняй, або попробуй - якщо не сподобається ми повернемо кошти. Ці підходи успішно проштовхнули на наш ринок такі пральні порошки як "Tide" чи "Ariel", і ніяка реклама української національної "Гали" не може витіснити цей ринок.

Що стосується консерватизму українців, то безумовно, якщо реклама використовує традиційні "рецепти", вона буде успішною. Прикладом таких марок є "Чумак" та "Торчин", який використовує традиційні рецепти української кухні.

Ще одним яскравим прикладом успішності PR з національним нахилом є ресторани швидкого обслуговування "Пузата Хата", власники якого вирішили створити заклад із виключно українським стилем. На їх думку, цим самим вони показали всьому ринку, що можна працювати по-новому, створюючи та підтримуючи український колорит у всьому, починаючи від інтер'єру, і закінчуючи меню, яке включає виключно українські традиційні страви.

Для створення цього ресторану вибиралося багато напрямків, проте в результаті зупинилися на східноукраїнських мотивах, які втілилися у всьому: елементах декору, уніформі та дизайні приміщень. Причому позитивним є те, що власники ресторану подбали про комфорт відвідувачів, і поряд із всією традиційністю грає сучасна музика.

Тісно пов'язані із традицією і патріотичні почуття, в результаті чого завжди приємною є реклама, що висміює радянські устої (пригадуєте Twix, і майстра, який вимкнув світло у всьому районі). Разом з цим рекламісти приділяють увагу родинним зв'язкам: "Cвіточ: смачно як у дитинстві", "Київстар: думає про вас", "сир President: смакує по-домашньому". Бебі-бум також вплинув на рекламу: всі ж пам'ятають маля з реклами Київстар і його нове слово: "кукуся"...

А наприклад, така риса як жадність ( для більш милозвучного звучання - економність :) стала просто знахідкою в світі реклами. Саме вона обумовила появу на світ безліч рекламних роликів: навіщо платити більше, який має бути миючий засіб, щоб ним користуватися півроку...

Нюанси українського рекламного бізнесу можна перелічувати дуже довго, в даній статті висвітлено тільки деякі. Зрозуміло, що ефективною реклама може бути, якщо вона поєднує різні фактори, а постійний контроль за їх використанням може дати на диво хороший ефект.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.