Ринок зерна 2009 року в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 01.08.2009 15:45

Галузь з виробництва хліба та хлібобулочних виробів України відіграє визначну соціальну і стратегічну роль у житті суспільства, задовольняючи потреби населення в харчовому продукті.

Борошняні вироби і, насамперед, хліб традиційно займають найважливіше місце в раціоні українців. Для виробництва борошна в Україні використовується декілька зернових культур, але головна роль належить пшениці. Частка пшеничного борошна в загальному обсязі борошна, що виробляється в країні, складає близько 90%.

За підсумками 2008 року в Україні зібрано близько 48 млн.тон. зерна – це найвищий показник врожайності в Україні.

Основною зерновою культурою України є озима пшениця, на яку припадає майже 20 % посівних площ. Озима пшениця забезпечує близько 50% валового збору зерна в країні. Основні райони вирощування цієї культури — лісостепова, степова зони і частково Полісся. В минулому озиму пшеницю в Україні висівали переважно в Лісостепу. Відома ця культура на нашій території з часів трипільської культури (III ст. до н. е.).

Найкращі природно-кліматичні умови для вирощування озимої пшениці — Лісостеп і північна частина Степу. В Україні виведено багато нових високоврожайних сортів озимої пшениці, які одержали визнання і за межами нашої країни. Яра пшениця поступається озимій врожайністю. Тому вона має незначне поширення, головним чином у степових районах. В лісостеповій зоні яру пшеницю висівають у разі вимерзання озимої.

Посіви жита займають близько 2% площі зернових. Його вирощують на Поліссі, в Лісостепу, в Карпатах. Жито більш як удвічі поступається врожайністю озимій пшениці.

Велике значення в Україні належить зернофуражним культурам — ячменю, кукурудзі і вівсу.

Ячмінь — друга за розмірами посівних площ і за валовими зборами зерна (близько 20 %) яра зернова культура. За врожайністю ячмінь значно перевищує озиме жито. Озимий ячмінь вирощують у південній частині Степу та в передгірних районах Криму.

Третє місце в Україні за площею посівів посідає кукурудза. На неї припадає майже 15% валового збору зерна. Це — досить врожайна, посухостійка з високою кормовою цінністю культура. Найкращі умови для її вирощування — північний і центральний Степ. Значні посіви кукурудзи зосереджені також у південній частині Лісостепу, Закарпатській, Чернівецькій і Одеській областях.

Овес займає таку саму площу, як і жито. В Україні він є допоміжною зернофуражною культурою. Його посіви зосереджені на Поліссі та в Передкарпатті.

Велике значення в харчовому раціоні людини мають круп’яні культури — гречка, просо, рис. Але валові збори їх невеликі. В сумі вони становлять близько 3% валових зборів зерна в країні.

Найбільшу площу серед круп'яних культур займає гречка. Це одна з традиційних сільськогосподарських культур українського народу. Врожайність гречки невелика — близько 10 ц з 1 га. Сіють її здебільшого в Лісостепу і на Поліссі.

Просо вирощують переважно в Лісостепу і Степу. Це досить посухостійка культура. Основні площі під просом зайняті в степових районах, але найвища врожайність цієї культури — в Лісостепу.

Рис як продовольчу культуру вирощують на поливних землях (чеки) у Миколаївській, Херсонській областях та в Криму.

Зернобобові — горох, люпин, вика та соя — дуже цінні кормові та харчові культури. Крім того, їх вирощування збільшує вміст азоту в ґрунті. Поширені в Україні також боби, квасоля, нут, сочевиця. Горох вирощують переважно на півдні Лісостепу і півночі Степу, люпин — на Поліссі. Соя містить багато протеїну і використовується в харчовій промисловості та як кормова культура. Посіви її зосереджені переважно в Степу і Лісостепу.

На базі зернового господарства працюють галузі харчової промисловості: борошномельно-круп'яна, хлібопекарська, макаронна, кондитерська.

2009 рік є успішним роком для світового ринку зерна. Всього прогнозується зібрати в поточному році близько 2208 млн.тон зерна. І хоча даний показник є меншим на 3% минулорічного, дана цифра є досить хорошою.

Що стосується України, то міністерство аграрної політики знизило прогноз урожаю зерна в 2009 році з 48 млн.тон до 42-43, пояснюючи це наслідками квітневого заморозку. На рисунку наведено динаміку зміни врожайності за 9 останніх років.

Врожайність зерна за 2001-2009 роки в млн.тон.
Врожайність зерна за 2001-2009 роки в млн.тон.
Врожайність, ц з га
Врожайність, ц з га

Отже, в порівнянні із показником за 2008 рік, в поточному році планується урожай на 5 млн.тон менший, а порівнюючи із 2007 роком – урожай 2009-го збільшився на 13,7 млн.тон (темп приросту 46,8%), в порівнянні із показником за 2004 рік – збільшився на 26,6 млн.тон (темп приросту - 162,2%).

Світовий попит і ціна на зернові ростуть. Користуючись сприятливою кон'юнктурою, вітчизняні аграрії і експортери сподіваються покрити збитки першої половини поточного маркетингового року. Високий урожай зерна як в Україні, так у всіх основних країнах - виробниках зернових, падіння попиту і, звичайно ж, фінансова криза були визначальними чинниками в розвитку світового і українського зернових ринків в першому півріччі поточного маркетингового року (МІЛІГРАМ, липень 2008 р. - червень 2009 р.). Вони викликали падіння світових і внутрішніх цін на зерно впродовж практично всієї першої половини поточного МІЛІГРАМА. І лише в грудні, досягнувши свого "дна", вартість зерна на зарубіжних ринках поступово пішла вгору. Цьому сприяли декілька причин: виснаження зернових запасів у основних світових споживачів, погіршення із-за засухи перспектив урожаю в Південній півкулі (Австралія, Аргентина, Бразилія), девальвація національних валют у ряді регіонів в тому числі і в Україні.

Український зерновий ринок практично відразу ж відреагував на зміну світової кон'юнктури: з кінця грудня 2008 р. в країні почалося поступове зростання цін на зерно. Згідно даним компанії "Проагро" з 2 по 7 лютого основні зернові подорожчали в Україні на 100 грн./т, а тижнем раніше - на 50-60 грн./т.

На рисунку 2 наведено динаміку зміни цін на зернові в 2009 році.

Середні ціни реалізації зерна у 2009 році (грнт)
Середні ціни реалізації зерна у 2009 році (грнт)

У своїх прогнозах подальшого розвитку цінової ситуації на українському ринку аграрні аналітики не однозначні. У "Проагро" вважають, що зростання цін на зерно в найближчі декілька тижнів продовжиться, не дивлячись на відносну стабілізацію цін на світових ринках. Проте в компанії вважають, що надалі темпи цінового зростання майже на всі зернові будуть не такими високими, як останнім часом.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.