Ринок аудиторських послуг України в 2011 році
в блозі Всюдисущий маркетинг
· від
kseniya_www
· додано 14.04.2011 18:34
Уряд Азарова дав необмежену владу над бізнесом в руки податкових органів. Посиливши адміністрування податків за допомогою Податкового кодексу, колишній глава ДПАУ розв'язав руки податківцям в їх нелегкій справі здобування грошей до бюджету.
Тому сьогодні в Україні склалася така ситуація, що незалежно від податкової поведінки фірми завжди є два варіанти розвитку її стосунків з податковими органами. Перший варіант - за відсутності порушень: тоді податківці намагаються нав'язати певну суму податку під приводом, що "у нас план по вашому підприємству у розмірі певного відсотка від обороту".
Другий варіант - якщо порушення все ж є. Тоді податківці накладають максимально можливі штрафи з пропозицією скоротити їх суму при відкаті у розмірі 40% від суми штрафу, який вони скоротять. Такий підхід, на перший погляд, хороший для держави, але поганий для бізнесу. Але, як правило, виявляється, що там, де погано для бізнесу - ще гірше для держави. З теперішнім Податковим кодексом адміністрування оподаткування стане ще гіршим.
Прийнятий в листопаді 2010 року Кодекс український бізнес зустрів м'яко кажучи не радо. Особливо другий його розділ, в якому говориться про адміністрування податків. Цей розділ став великим кроком назад - як мінімум прямо за часів "азаровщини", які особливо запам'яталися українським підприємцям прагненням податківців контролювати усіх: від базарної торговки до великого підприємства і вижати з них по максимуму.
Адміністрування податків визнано найбільшим слабким місцем інвестиційного клімату в Україні. Наша країна займає 181-е місце серед 183 країн світу по рівню складності сплати податків в рейтингу Всесвітнього банку і Міжнародної фінансової корпорації Doing Business 2011.
Тут сплелися відразу декілька складових. З одного боку, це рівень складності підрахунку податків. Середня українська компанія витрачає на це 657 годин в рік (для порівняння, в Грузії - 387 годин).
Зрозуміло, що сьогодні із введенням ПК перед більшістю фірм та підприємців, які терміново вимушені ставати юридичними особами, стоїть питання як правильно вести облік, щоб не влетіти в круглу суму у вигляді штрафів. І тут доречними стають аудиторські послуги.
Так сталося, що аудиторський бізнес постраждав від світової фінансової кризи не сильно у порівнянні із іншими галузями. Незважаючи на те що ріст доходів аудиторських компаній знизився, вони здивували своєю здатністю заробляти гроші навіть у важких економічних умовах. А сьогодні доходи аудиторських компаній зростатимуть ще більше. При чому, аудиторам доцільно розширювати свій портфель послуг і займатися супутньою аудиту діяльністю, у тому числі надавати супроводжувані бухгалтерські послуги. Не секрет, що більшість підприємців скорочують витрати на персонал і відмовляються від утримання кваліфікованого бухгалтера, тому багато аудиторів має намір розвивати саме цей напрям.
Треба сказати, що наші аудитори і раніше надавали послуги, супутні фінансовому аудиту, але нинішня ситуація змушує деяких приділяти цьому напряму більше уваги, щоб диверсифікувати ризики зменшення прибутку.
У Сергія Гонтаровского, директора ТОВ "Тріада" (м.Одесса; компанія діє з 1997 р), є передчуття, що, незважаючи на фінансову нестабільність у світі і в країні, може зрости попит на міжнародний аудит: "Іноземні інвестори так чи інакше, але придивляються до українського ринку. І не виключено, що вони, не дивлячись ні на що, відкриватимуть тут свої представництва, однозначно, їм буде потрібна міжнародна аудиторська перевірка. Так що я зараз націлений на залучення собі в команду кваліфікованих кадрів".
Так вже склалося, що на українському ринку "велика четвірка" (Ernst&Young, Deloitte, Price waterhouse Coopers, KPMG) зайняла серйозний сегмент міжнародного аудиту.

Іноземні інвестори і великі вітчизняні компанії, як правило, вважають за краще купувати послуги у іменитих аудиторів. Але, можливо, багато підприємців будуть вимушені переглянути свої переконання. Частина ринку може, перейти від "великої четвірки" до міжнародних аудиторських компаній, що займають у світових рейтингах з 5-го по 8-і місця, зважаючи на неплатоспроможність деяких клієнтів.
Трошки статистики: глобальна виручка PricewaterhouseCoopers (PwC) ще в 2008 році зросла на 14% до $28 млрд, Delloite & Touche - на 17% до $27, 4 млрд, Ernst & Young - на 16,2% до $24, 5 млрд, KMPG - на 14,5% до $22, 7 млрд.

Четвірці, щоб втриматися на плаву, доведеться швидко перебудовуватися і знижувати ціни, а в таких великих компаніях це непросто. Тобто вітчизняні аудитори можуть отримати клієнтів, які вимушених відмовлятися від дорогих аудиторів. Хоч зараз і важко зацікавити нових покупців аудиторських послуг, проте є сенс зосередити свої зусилля на фінансових компаніях.
Багато учасників ринку відмічають проблеми з оплатою аудиторських послуг. "У нас сформований пакет замовлень на рік, тому істотного падіння попиту доки не відчули. У ситуації, що склалася, керівники підприємств як ніколи хочуть бути упевненими в правильності ведення бухгалтерського і особливо податкового обліку. Проте вже сьогодні є заборгованість по оплаті за аудиторські послуги від багатьох будівельних компаній", - говорить Людмила Ковалевська, заступник директора з маркетингу аудиторської фірми "Глобус-аудит" (м.Сімферополь).
Аудитори зараз шукають додаткові інструменти для залучення і утримання клієнтів, хоч інструменти активного маркетингу їм недоступні, мовляв, етичні норми поведінки професійних бухгалтерів і аудиторів не дозволяють. Розміщувати інформацію рекламного характеру аудиторам дозволено тільки в спеціалізованих виданнях, притому вона має бути сформульована дуже сухо і коректно, оскільки будь-яка інша реклама може бути розцінена, як порушення кодексу етики. За порушення, як мінімум, можуть призупинити дію сертифікату і навіть позбавити його.
Проте в 2011 році аудиторам не варто задумовуватися про додаткову рекламу, оскільки розширивши спектр послуг та зробивши їх доступними для рядових малих підприємств, в успіху їх бізнесу навіть не варто сумніватися.