Маркетинговий огляд ринку вікон України в 2010 році в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 14.04.2011 15:16

В Україні ринок вікон представлений 4-ма видами: алюмінієвими, пластиковими, дерев'яними та комбінованими.

Структура ринку вікон за видами в 2009 році
Структура ринку вікон за видами в 2009 році

Алюмінієві вікна не є достатньо популярними. В 2009 році їх доля на ринку становить не більше 10%. Вони дуже міцні, довговічні, стійкі до корозії. Вони не вимагають особливого догляду, мають найкращу ремонтопридатність, можуть бути будь-яких розмірів і форм. Залежно від кількості камер алюмінієві вікна можуть бути теплими або холодними. Основний мінус - висока ціна, яка обумовлена складністю виробництва. Крім того, не можна допускати контакт алюмінію з іншими металами, це може привести до виникнення електролітичних реакцій і руйнування профілю.

Дерев'яні вікна. Безумовно, дерево - це найкращий матеріал, який можна і потрібно ставити в житлових будинках. Дерев'яні вікна вирізняються хорошою ремонтопридатністю, а крім того, забезпечують високий рівень звуко- і теплоізоляції, мають високу морозостійкість. Але такі вікна мають і негативні якості такі як як гігроскопічність і горючість. Крім того, деревина, з якої виготовлені такі вікна, може містити тріщини, сучки і інші вади, що позначається на нерівномірності технічних характеристик. У світі для виробництва дерев'яних вікон використовується клеєний трьохслойний дерев'яний брус, який протягом всього періоду експлуатації не деформується. В Україні ж за такими технологіями мало хто виготовляє вікна. В основному українськими виробниками використовується однослойний добре просушений брус з сосни, дуба чи каштану. Проте дерев'яні вікна далеко не кожен українець хоче придбати. По перше, це пов'язано із високою ціною, а по друге - в Україні якісні дерев'яні вікна та двері(які не будуть з часом деформуватися) практично не виробляють. А тому ринок дерев'яних вікон на сьогодні складає тільки 20%.

Пластикові вікна. Найпопулярніші вікна як в Україні (60% ринку), так і за кордоном. Для виробництва закуповується профіль, з якого робиться основа. Профіль підсилюється металом. Вважається, що німецькі профілі є найнадійнішими. В Україні такі представлені марками КВЕ, ARTEC, REHAU, VEKA, Koemmerling. Є і турецькі профілі, які дещо нижчої ціни, проте значно гірші по якості. Перевагами пластикових вікон є велика фактурна гамма та можливість ламінування. Вікна стійкі до атмосферного впливу, не вимагають спеціального догляду і додаткової обробки, зберігають первинний зовнішній вид під час усього терміну експлуатації. Такі вікна мають досить хороші звукоізоляційні показники. Недоліки: складність ремонту, а точніше, практично неможливість його, а також електростатичність, у зв'язку з чим вони притягують пил.

Для наших широт мінімальна кількість камер - 2, проте щороку ринок 3-5-ти камерних вікон зростає. Зокрема це пояснюється збільшенням бажаючих побудувати мансарду чи утеплити балкон. 3-х камерні вікна допоможуть зберегти тепло в приміщенні. Кажуть, що з п'ятикамерним вікном можна не думати про тепловтрати навіть на північному полюсі.

Наслідки кризи 2008-2009 років відгукуються у всіх нішах економіки. Перед початком кризи виробники вікон настільки раділи стрімкому зростанню продажів, що бездумно брали кредити на збільшення виробництва, ліній та асортименту метало-пластикової продукції. Вже в 2009 році ринок метало-пластикових вікон зменшився майже пропорційно зменшенню ринку будівництва, що зруйнувало багато новостворених компаній (близько 10% із всіх діючих на момент кризи компаній).

На щастя, в 2010 році стан ринку метало-пластикових вікон почав оживати, проте виробникам все ще необхідно боротися за свого споживача, оскільки він став перебірливим та обачливішим.

Основна частка ринку вікон в Україні зайнята вітчизняними компаніями, серед яких можна назвати "Квин-Свиг", "Модерн-ХХІ", Glasser, Глассо, Виндор, Евровикнобуд, EuroPlast та ін. За даними 2008 року, в Україні виробництвом ПВХ профілів займається 19 фірм, що наведені в таблиці.

 №ВиробникМісце розміщення виробництваКількість ліній по виробництву ПВХ профілюМаксимальний обсяг виробництва (т/місяць)
1EF-PlastСімферополь24
2МІРОПЛАСТДніпропетровськ141700
3WINBAUХарьков91500
4VENTAДніпропетровськ71000
5ALUPLASTБровари,Київська обл.6750
6ОБЛТОРГСЕРВИСЧернівці6
7VEKAБроварський р-н,Київська обл.5850
8ALM-plastБроварський р-н, Київська обл.5
9КЕННЕРЛьвівська обл.4
10ПродсервісБроварський р-н, Київська обл.4700
11РИФХарків4
12МАРВЕЙМаріуполь4
13LEXЛуганск3
14ГЛОБАРТКаховка3
15МАГНЕТИКХарків2
16OFFERWINФастів, Київська обл.2
17GEVISКраматорськ2
18УНИПЛАСТМакеевка2
19ЭКОПЛАСТРівнеінформація відсутня

Виробництвом, у тому числі з імпортних комплектуючих, і продажами зайнята понад тисяча великих, середніх і дрібних компаній. До великих можна віднести ті компанії, чиє виробництво складає близько 50 тис. метрів квадратних віконних конструкцій в рік, при цьому вони частенько вважають за краще працювати з великими клієнтами, а саме корпоративними замовниками, будівельними організаціями, а також дистриб'юторами.

Популярні бренди

Маркетингове дослідження ринку вікон проведено за результатами опитувань та спостережень споживчих переваг та продажів в м.Києві. Вибірка становила 102 віконні компанії, в яку увійшли і виробники і дилери. Об'єм вибірки - 23% київського ринку. Відзначимо, що кияни не є уособленням типового українського споживача, оскільки їх соціальний та фінансовий статус суттєво різниться від регіонального, тому тенденції розвитку ринку, описані в даній статті, не завжди зображають реальний стан ринку вікон України.

В 2010 році в Києві послуги по встановленню метало-пластикових вікон здійснює майже півтисячі компаній, до числа яких входять як великі виробники, так і дилери.

Кількість профільних брендів на ринку Києва
Кількість профільних брендів на ринку Києва

Відмітимо, що після кризи ринок вікон пвх залишили дрібні фірми. Тому на кінець 2009 року структура ринку вікон в розрізі за виробниками виглядала так:

Структура ринку вікон в розрізі за брендами в Києві у 2009 році
Структура ринку вікон в розрізі за брендами в Києві у 2009 році
Структура ринку вікон в розрізі за брендами в Києві у 2008 році
Структура ринку вікон в розрізі за брендами в Києві у 2008 році

Як ми бачимо, невеличкі фірми, які не змогли закріпитися на ринку, залишають його. Причому така тенденція спостерігається і в 2010 році, і така ж залишатиметься в впродовж 2011 року.

Основні оператори, навпаки, будуть відкривати власні заводи по збору метало-пластикових конструкцій на території України, намагаючись запропонувати своїм переробникам максимально зручні умови. Інші ж будуть продовжувати завозити профіль з-за кордону, наголошуючи покупцям на країну походження продукції, тим самим завойовуючи свою долю ринку. Прогнозується збільшення обсягів виробництва українськими виробниками, такими як Winbau, WDS та іншими. В цілому структура ринку України схожа на структуру ринку вікон Росії в 2006-2007 роках.

Весь ринок можна умовно розділити на 3 частини: лідери, претенденти на лідерство та інші. В 2009 році в лідерський сегмент увійшли 2 марки: Rehau та Veka. Уже третій рік поспіль вікна Rehau очолюють лідерські позиції Києва і щороку збільшують обсяги продажів.

Розглядаючи структуру продажів марки Rehau відзначимо, що в 2008 році 53% продажів складали вікна "Euro 60", 35% вікна "Basic Design" та 12% "Euro 70".

За рік обсяги продажу вікон "Euro 70" зросли до 38% і стали лідером продажу. Друге місце зайняли "Euro 60" (29%) та "Basic Design" (28%). Крім того в 2009 році поставили на виробництво лінію "Дизайн" (5%).

У сегменті що претендентів на лідерство розмістилися два профільні бренди: "КВЕ" і "Salamander". Основний тренд цього сегменту - поступове зменшення наявності цих торгових марок в роздрібній мережі столиці. Якщо ще в минулому році "KBE" займав друге місце поділяючи його із маркою "Salamander", то на сьогоднішній день він знаходиться на третій позиції, причому тенденція зниження популярності бренду "KBE" простежується останніх два роки, хоча ще в 2007 р. цей бренд займав перше місце в столиці.

КВЕ: товарна структура в 2008-2009 роках
КВЕ: товарна структура в 2008-2009 роках
Salamander: товарна структура в 2008-2009 роках
Salamander: товарна структура в 2008-2009 роках

Але, незважаючи на це, концерн Profine, який володіє трьома профільними марками ("KBE", "Trocal", "Kommerling") представленими на ринку м. Києва залишається одним з найсерйозніших гравців на цьому ринку і за умови підсумовування доль усіх трьох представлених марок він упевнено займає перше місце на ринку м. Києва. Також недавнє відкриття свого заводу в Запоріжжі, де почалася екструзія профілю "KBE", дозволяє стверджувати про серйозні наміри цього концерну на ринку України. Профільний бренд "Salamander" також знижує свої позиції, за рік він втратив близько 2-х пунктів і займає четверту позицію.

Розглядаючи продаж вікон за видами профілів, ми бачимо, що 3-х та 5-ти профільні вікна приблизно поділили між собою структуру ринку.

Структура ринку вікон за кількістю профілів (дані на 2009 рік)
Структура ринку вікон за кількістю профілів (дані на 2009 рік)

Що стосується розвитку ринку на 2011 рік, прогнозується його підйом у зв'язку із оживанням будівництва в країні. Проте експерти стверджують, що ринок і надалі будуть залишати дрібні підприємства. Прогнозується зростання попиту на вікна з деревини та скорочення продажів метало-пластикових конструкцій із неякісних матеріалів.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.