10 відмінностей українського споживача від споживача інших країн в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 13.04.2011 13:17

Опитані рекламісти і маркетологи, що мають можливість порівнювати український ринок з іншими, так охарактеризували особливості українського споживача та його відмінність від інших.

1. Він консервативний і переважно сприймає нове з підозрою, як чинник загрози. Часто вибирає старий товар (послугу, ідею, партію) тільки тому, що не може передбачати ефект від нових.

2. Він замкнутий. Відповідно, продукти зі свого городу (дачі) або району завжди будуть кращі і надійніші, ніж завезені здалеку.

3. Більше індивідуальний і орієнтований на себе ("моя хата з краю").

4. Страждає депресивним синдромом - вишукана реклама і продукція, як правило, викликають злість (якщо не може купити, то вважає, що його спеціально дратують). Зате краще сприймає звернення до "себе любимого" або до дітей.

5. Виражена нерівномірність характеристик по осі Схід України - Захід України, таких як колективізм - індивідуалізм, національне - іноземне і т. п.

6. Залишки "совка". Безпорадність в ситуаціях вибору одного товару серед багатьох приблизно однакових, віра в міф дефіциту і корисних зв'язків, які гарантують якість.

7. Молодіжна аудиторія (до 25 років) виділяється прагматизмом, націленістю на результат, грубістю і простотою.

8. Недовірливий до реклами і інформації ззовні. Живе тривогою, що його надують: родичі, сусіди, держава, продавці. Особливо став недовірливий після трастових історій і "гербалайфа". Причому в останньому випадку підсвідомо вважається, що людина, яка умовила купити дорогий продукт, поставила покупця в скрутне становище умисне.

9. Практично не вірить зіркам і формальним авторитетам. Погоджуючись на словах, часто тримає дулю в кишені.

10. Голодний на халяву. Недовірливість парадоксальним чином поєднується з вірою і любов'ю до лотерей, семплингам, тестуванню, в яких бачить дозвіл своїх проблем.

Отже, "розумні" рекламодавці у нас швидко пристосувалися аналізувати свого конкретного споживача. Іноземні продавці помалу почали відмовлятися від адаптації рекламних роликів зарубіжного виробництва на користь їх перезйомки спеціально для українських ЗМІ, тому часто реклама не доходить до свого потенційного покупця.

Українські споживачі у своєму виборі керуються одним - корисним розрахунком: із-за бідності пригнічуюча частина населення нашої країни вимушена купувати дешевші і доступніші товари. Для цього навіть не варто проводити соціологічні опитування.

Що стосується українського продукту, соціологи підмітили, що певна категорія населення, особливо в Східній Україні, намагається купувати найдешевше пиво з найбільшим вмістом алкоголю, а на якість ніхто особливої уваги не звертає. Коли виробники пива проводили рекламні акції (наприклад, розіграш автомобіля), темпи росту об'ємів продажів виявилися вражаючими - 500%! Ця цифра зазвичай є неймовірною для закордонних маркетологів, у яких в ході аналогічних акцій споживання пива може збільшитися максимум на 20-30%.

Здоровим глуздом при виборі товару люди керуються мало, швидше емоціями. В той вже всі маркетологи відчули, що люди просто вимагають цивілізованого відношення до себе. Тому стали пропонувати краще обслуговування (і цим сьогодні активно піаряться банки та страхові послуги). Після таких PR заходів, продажі в регіоні зростають на 32-33%.

Зараз дуже актуально компаніями вкладати великі гроші в тренінги працівників по умінню спілкуватися з клієнтами. Це елементарні речі: такі як привітність, посмішка, зовнішній вигляд, які всім ніби відомі, і якими весь світ активно користується. Більшість дбібних підприємців вважають, що звертатися до спеціалістів нема потреби, в таких прийомах нічого нема складного. Проте не слід переборщувати із посмішками, оскільки більшість населення країни живуть бідно, і "щебетання" продавця вони сприйматимуть як "спосіб обдурення" чи рекламу, про яку ми згадували в пункті 8.

Саме тому, в нас так вдало працює реклама, що не перебільшує корисність товару, а створена в більш гумористичному стилі.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.