Автомобільний ринок 2009 року в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 31.07.2009 21:27

2009 рік характеризується тим, що автомобільні ринки України, Росії і Білорусі переходять з гострої хвороби ринку в хронічну. За даними холдингу Атлант-М, симптомами цього переходу стали різкий спад попиту і споживчий песимізм клієнтів. Річ у тому, що чинники, які ще в перші місяці кризи якось підтримували ринки, вже майже втратили свою силу.

Втратив актуальність розпродаж за пониженими цінами автомобілів 2008 р. випуску. На сьогоднішній день склади України, Росії та білорусі по даних марках вичерпали себе. До того ж свій вплив вже починає надавати чинник застарівання торішніх авто, адже виробники активно презентують новинки 2009 р.

Втратив силу і чинник зростання купівельної спроможності тієї частини населення, у якої були заощадження у валюті. Це більше не стимулює ринок до розвитку, оскільки припинилася девальвація національних валют, а продавці авто стали поступово підвищувати ціни в гривні (за винятком машин 2008 р. випуску). Більше не грає своєї ролі і очікування подорожчання автомобілів із-за підвищення ввізних мит. Скорочення попиту на авто, яке спостерігається на ринках Росії, України і Білорусі, на думку аналітиків холдингу, неминуче приведе до скорочення пропозиції.

Проте пропозиція буде - аналітикам холдингу поки складно передбачити. Що стосується підсумків січня-лютого 2009 р. на автомобільному ринку нових іномарок, то в Росії він скоротився на 32,4% (нинішній його об'єм відповідає дворічній давності), а в Україні - на 66,7% (продажі на рівні чотирилітньої давності).

Обсяги продажу нових іномарок в січні-лютому 2006-2009 років в Україна та Росії (од.)
Обсяги продажу нових іномарок в січні-лютому 2006-2009 років в Україна та Росії (од.)

Статистичні дані по продажу автомобілів по місяцях за даний період наведено в рисунку нижче.

Продаж авто по місяцях з 2006 по 2009 роки в Україні, од.
Продаж авто по місяцях з 2006 по 2009 роки в Україні, од.

Нагадаємо: у 2008 р. в Україні було реалізовано 623 тис. нових автомобілів (замість планованих 750 тис.). Тим часом по кількості проданих авто наша країна зайняла тоді 7-е місце в Європі, пропустивши вперед Німеччину, Росію, Італію, Великобританію, Францію і Іспанію.

Зате тільки Україна і Росія продемонстрували у той час позитивну динаміку продажів. Проте позитивна тенденція забезпечена тільки 9-ти місяцями 2008 року.

Тоді близько 40% авто було реалізовано в кредит. Вже в листопаді імпорт скоротився на 46% в порівнянні з жовтнем. А кількість продажів в кредит зменшилася до 9% в листопаді і до 5% в грудні.

% придбаних автомобілів в кредит
% придбаних автомобілів в кредит

Щоб хоч якось стимулювати продажі, автокомпанії ще в кінці минулого року почали знижувати ціни.

Великі знижки і дисконтні програми, як виявилось на початку 2009 року не гарантували високих продажів, проте навесні великі знижки компанії TOYOTA зробили своє діло.

Проте все-рівно цього року для потенційних покупців куди важливіше кінцева вартість машини, а не розмір знижки.

Наприклад, за перші два місяці зі всіх популярних марок, що потрапили в Топ-10 по кількості реалізованих машин, продажі виросли тільки у китайської Geely - майже на 20% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Секрет популярності, як вже наголошувалося, - ціна. Бюджетні седани української збірки коштують від 52,5 тис. грн. А, наприклад, попит на Mitsubishi, не дивлячись на знижки до 20%, впав більш ніж в 3 рази, стверджують аналітики Атлант-М. Що загалом недивно: вартість куди престижнішого Lancer - навіть з урахуванням знижок - стартує з $15,4 тис. (118,6 тис. грн по курсу НБУ). Втім, ТД "НИКО" - офіційний імпортер Mitsubishi - непогано тримає удар. За перші два місяці 2009-го компанія реалізувала майже 1,5 тис. авто, тоді як продажі більшості імпортних марок за січень - лютий не перевищили 100 машин.

На початку 2009 року прогнозувалося зростання попиту на автомобілі економ-класу, так в 2008 році найбільш популярними брендами були корейські позашляховики SsangYong і легкові автомобілі Geely.

Проте станом на квітень 2008 року склалася інша ситуація із продажу.

ТОП 25 з продажу іномарок в 2009 році (січень-квітень)
ТОП 25 з продажу іномарок в 2009 році (січень-квітень)

Продажі переважної більшості марок в квітні 2009 року зменшилися в порівнянні з середньомісячним рівнем продажів в I кварталі.

За підсумками квітня 2009 року перший рядок в українському рейтингу зайняла марка Toyota(завдяки знижкам близько 20%), відтіснивши на 2-е місце Hyundai(лютневе зниження цін втратило свій ефект на тлі конкурентів, тому для розпродажу поки що істотного складу 2008 року в травні імпортер оголосив про нові знижки).

Місця, що залишилися, в першій п'ятірці також зайняли марки, у яких поки що великі залишки авто на складах з 2008 року, - Chevrolet, Ford і Nissan. У решти марок ТОП-10, не дивлячись на наявність великих складів і непоганих цінових пропозицій, продажу по відношенню до I кварталу 2009 року істотно знизилися.

У другій десятці всі масові марки показали падіння продажів в квітні на рівні 20-50%, причому значними складами продовжують володіти Daewoo, Honda, Kia (на результати продажу зараз негативно впливає зміна імпортера) і Suzuki.

В цілому ж на ринку України, що постійно скорочується, автомобілі 2008 року випуску в основній своїй масі, швидше за все, будуть розпродані тільки до осені 2009 року. Тому про яку-небудь стабільність продажів в розрізі окремих марок поки говорити передчасно.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.