Ринок готельних послуг. Україна. 2010 рік. в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 15.09.2010 23:43

Огляд готельної нерухомості. Тенденції.

• Заморожено 70% проектів в готельній нерухомості в м. Києві в першому півріччі 2009 року;

• Зниження загрузки столичних готелів в першому півріччі 2009 року на 10-15% по відношенню до середньорічної загрузки в 2008 році. Постійне відновлення загрузки готелів у другому півріччі 2009 року до 60-70%;

• Ріст запиту на ділянки в центральній частині м. Києва, підготовлені під розвиток готельного бізнесу;

• Зниження середніх цін на номери «стандарт» по відношенню кінця 2008 року для готелів категорії 3*-4* на 7%;

• Збільшення середніх цін на 30% на номери»стандарт» для готелів категорії 5*;

• Розвиток різних програм лояльності готелям преміум сегмента;

Ключові події:

• Протягом 2009 року в м. Києві відбулося офіціальне відкриття п’яти готелів – готелі InterContinental Kyiv 5* з номерним фондом 272од., готелі «Фараон» 4* з номерним фондом 21од., бутік-готелю City Park Hotel Kiev 3* з номерним фондом 23од., готелі Royal Hotel de Paris 3* з номерним фондом 11од., і готелі «Баккара» з номерним фондом 200 одиниць.

• UEFA підтвердив участь Києва, Донецька, Львова і Харкова в проведенні чемпіонату Євро-2012.

Пропозиція в Києві.

За результатами 2009 року в м. Києві функціонує 130 готелів всіх категорій і об’єктів тимчасового проживання з загальним номерним фондом 9942 номери.

Цілий рік об’єм пропозицій номерного фонду в київських готелях зростає в середньому на 3-5%. За рахунок будівництва і реконструкції комплексів, а також відкриття приватних бутік-готелів, міні-готелів, мотелів з різними рівнями доходів, пропозиція на ринку готельних послуг Києва збільшується.

Основний об’єм номерного фонду київських готелів визначається на об’єкти категорії 3*(40%) і категорії 1*-2* (37%). В загальній структурі готельного ринку м. Києва на кінець 2009 року об’єм номерного фонду на висококласних готелях склав 23%, з порівнянням і аналогічним періодом 2008 року зріс на 2%.

Готелі категорії 4*-5* зосереджені в правобережній частині м. Києва, в основному в центральних і приближених до центру районах. Готелі категорії 3*, як в центральній частині міста і приближеним до центру районах, так і у районах віддалених від центра Києва, на лівому берегу Дніпра і при в’їзді із столиці вздовж основних транспортних магістралей.

Кількість готелів і місць тим часового проживання - 130

Номерний фонд всіх об’єктів розміщення - 9942

Кількість готелів введених в експлуатацію в 2009р. - 5

Динаміка кількості номерів в готелях і других місцях для тимчасового проживання в м. Києві, 2008-2009 рр.
Динаміка кількості номерів в готелях і других місцях для тимчасового проживання в м. Києві, 2008-2009 рр.
Структура ринку готельної нерухомості в м. Києві, % від загальної кількості готельних номерів
Структура ринку готельної нерухомості в м. Києві, % від загальної кількості готельних номерів
Середня ціна за стандартний номер в готелях категорії 4*-5*, $ за добу, 2009 рік
Середня ціна за стандартний номер в готелях категорії 4*-5*, $ за добу, 2009 рік
БрендКатегоріяРікГотельний оператор
Faimont Grand Hotel Kyiv5*2010Faimont hotels and resorts
Рів’єра4*2010
Holidey Inn4*2010Inter Continental Hotel Group
Готель4*2010
Ibis3*2010Accor Hospitality
Slovyanskiy Dvir3*2010
Готель3*2010
Hilton5*2011Hilton Hotels Corporation
Rixos Hotel Kiev5*2011Rixos
Готель4*2011
Готель3*2011
Sheraton Riverside Plaza5*2012Starwood Hotels & Resort Worldwide (SH&RW)
Пересвіт Плаза готель4*2012
Вісак4*2012
Середні ціни на готелі Києва в залежності від класу готелю і категорії номерів, $ за добу, за 2009 рік
Середні ціни на готелі Києва в залежності від класу готелю і категорії номерів, $ за добу, за 2009 рік

2009 рік неможливо назвати повним подій і відкриттів для готельного ринку Києва. Замість запланованих під десяток нових готелів, було відкрито лише 4 готелі. Тепер загальний номерний фонд готелів Києва складає майже 10 тис. одиниць. Іще один готель був в ведений в експлуатацію в Борисполі (готель «Легенда). Але в грудні 2009 року Київ підтвердив своє право бути не просто приймаючим містом на футбольному чемпіонаті ЄВРО-2012, а те що саме в столиці України пройдуть фінальні матчі турніру. А так, як готельна інфраструктура – одна із пріоритетних задач, будемо надіятись, що в найближчі три роки будуть більш плодотворними для готельного сектора столиці.

Спеціалісти компанії «Соцмарт» в цій статті розкажуть про результати 2009 року для ринку готельної нерухомості в Києві, а також про перспективи на найближчі роки.

Результати 2009 року. Як ми вже повідомили, в 2009 році в Києві відкрили 4 новеньких готелі – Фараон, Сіті Парк Готель, Золоті купола під управлінням інтерконтиненталь і Баккара (із них два претендують на клас «люкс» - Інтерконтиненталь і Фараон). Загальний номерний фонд нововідкритих готелів Києва складають 536 номерів. В місті-сателліте Бориспіль в 2009 році був введений в експлуатацію 4х зірковий готель «Легенда».

Готелі, відкриті в Києві і при місті в 2009 році (дані компанії «Socmart»).

ГотельАдресаНомерний фонд
ФараонКиїв, Набережне шосе, М. «Дніпро», 7 сходи25
Золоті купола (під управлінням IHG)Київ, Б.Житомирська, 2а280
City Park Hotel KievКиїв, вул. Воровського, 20-А23
БаккараКиїв, Набережне шосе, М. «Дніпро», 6 прибій208
ЛегендаБориспіль, вул.. М.Горького, 5320

Золоті купола (під управлінням Інтерконтиненталь Груп). Була відкрита в серпні2009 року в Шевченківському районі Києва, на вул.. Б.Житомирської. Готель рівня «5зірок». Це третій готель під управлінням міжнародного управління оператора в Києві ( перші 2 це Редісон Сас і Хаятт). В готелі 280 номерів.

Баккара. Була відкрита в жовтні 2009 року і це перший готель мереж Accord Готелі ( власник, якої «Козирна Карта», а управління виконує «Прем’єр Інтернешнл»). Новий арт-готель Баккара на набережній Дніпра, так званий «плавучий готель». В 4х поверховому готелі 208 номерів (діляться на стандарт, классік, люкс, де люкс). Із інфраструктури представлені конференц-зал, ресторан під управлінням «Козирної Карти». Готель має позицію, як «3 зірки +».

Готель «Ligena». Новий корпус готелю, який претендує на клас «4 зірки», був відкритий весною 2009 року в рамках підготовки нашої країни до ЧЕ по футболу «Євро-2012». Інфраструктура готелю включає перукарню, ресторан, фітнес-центр з басейном, вітамін-бар, тренажерний зал і фінську сауну. У внутрішньому дворику готелю навіть є невеличке озеро, де можна порибалити. В готелі 20 номерів, діляться на два типи (одномісні і двомісні). Як дізналася інформаційна служба «Соцмарт», вартість добового проживання в готелі «Легенда» на січень 2009 року складає від 500 грн. до 870 грн. В ціну включено сніданок і автостоянка, а також можна частково користуватися інфраструктурними об’єктами готелю.

Найближчі плани і подальші перспективи. Достатньо великі шанси бути відкритими в 2010 році мають такі готелі, як готель на 40 років жовтня, Гранд готель на Набережно-Хрещатній, Ібіц на б-рі Шевченка, готельний комплекс «Борисфен» під Києвом і ще ряд готелів. Всього, за даними компанії «Соцмарт», в Києві і при місті на стадії будівництва находяться 27 готелів. На 50-60% з них будівництво заморожено.

Готелі Києва і при місті, які будуються (дані компанії «Socmart», січень 2010 рік).

Розміщення готелівКількість готелів, які будуються у %
Пригород19%
Солом’янський7%
Голосіївський19%
Подол15%
Шевченківський15%
Дніпровський7%
Печерський11%
Оболонь7%

В цьому році планують почати будівництво ще ряд готелів, серед яких European Plaza Kiev на Європейській площі, Etap і Ібіц в Соломенському районі, Кроун Плаза на Фізкультури. Цікаво, що більшість із цих готелів хочуть до будуватися до Євро-2012. залишається лише здогадуватися, як, на приклад, з сучасними українськими технологіями і проблемами з фінансовими ресурсами, планується вибудувати, 48-рівняльну будівлю багатофункціонального комплексу на Європейській площі за 2,5 роки.

На засіданнях містобудівної ради Києва розглядалося в 2009 році пару інтересних готельних проектів, правда, з скандальними моментами. Уже тільки лінивий не говорив і не писав про проект готелів на набережному шосе, який був представлений на містобудівній раді в кінці грудня. І ще один неоднозначний проект – готель «Ботанік» на вул.. Л.Толстого, 29. Проект розробляли в «Гаразд-гурт», замовник ООО «Ботанік», передає Socmart. Частина території, де хочуть побудувати готель, займає статус пам’ятника архітектури чотирьох поверховий будинок, мешканців із якого виселили.

Український готельний бізнес виходить із зони кризи, але входить в зону ЄВРО-2012. Всі привабливості кризи вітчизняна індустрія гостинності в повній мірі відчула минулого року. Падіння індивідуального і корпоративного туризму, зменшення розходів на ділові поїздки і проведення бізнес-заходів призвели до відчутного відтоку фінансових ресурсів. Окремі оператори почали позбавлятися від своїх готельних активів через загрози банкрутства, а значна частина девелоперів через нестачу матеріалів заморозили будівництво нових готелів. Визначене життя жевріє лише в містах проведення ЄВРО-2012, однак, за думкою експертів, шанси на те, що до початку чемпіонату добудують хоча б 30% від заявлених проектів, вкрай мало.

Будете у нас на Колимі… До горезвісного «критичного» 2008 року ринок готельних послуг в Україні розвивався у двох направленнях. Перше досталося нам в спадок від Союзу – пережитки радянського минулого з невизначеною «зірковістю», жахливим сервісом і повною відсутністю комфорту, але з порівняно низькою ціною. Друге стало результатом європеїзації: всі минулі роки в Україні в основному будувалися і розвивалися готелі категорії 4*-5*, вартість проживання в яких дуже висока для основної маси туристів. Тому головною задачею ринку було і залишається його «вирівняння»: будівництво готелів більш низьких категорій з достойними умовами перебування і за доступними цінами. Ще пару років на зад на це можна було розраховувати з неабиякою часткою оптимізму. Згідно потребам УЕФА, до ЄВРО-2012 Україні потрібно представити 19,6 тис. номерів в готелях трьох категорій, для чого необхідно як будувати нові, так і реконструювати старі готельні комплекси. На цій хвилі цілий ряд компаній заявили про свою готовність увійти на ринок України або розширити свою присутність. Однак криза сплутала всі карти, як вітчизняним готельєрам, так і потенційним інвесторам: згідно даним Держкомстату, в грошовому вираженні об’єм реалізованих готелями послуг в минулому року склав 2,3 млрд. грн.. в 2008-му.

«Кінець минулого і початок сьогоднішнього року самими гіршими «не сезоном» не тільки з початку кризи, але і в загалі за весь час існування українського готельного ринку, - констатує представник управління містами України. В окремих готелях загрузка впала більше ніж на 40%, що, безумовно, сильно вплинуло на економічні показники роботи готелів: деякі були змушені сильно скоротити штат і почали затримувати виплату зарплати». В цілому поУкраїні, за оцінками експертів, середньорічний коефіцієнт загрузки готелів за час кризи упав на 18-20%. При цьому мінімальне використання готелів (9% від всього номерного фонду) було зафіксовано в Луганській і Миколаївській областях, а максимальне (до 70%) в АР Крим, і то – тільки за рахунок літнього сезону. В Києві цей показник склав порядку 55% проти 66% в 2008 році.

«Для готельного сегменту 2009 рік охарактеризувалася скороченням активності і переходом в режимі очікування. Основними задачами гравців на ринку являлися акумулювання ресурсів і оптимізація стратегії діяльності на найближчі 2-3 роки» - такі дані опубліковує прес-служба компанії «Українська Торгова Гільдія». Однак на справді ситуація складалася набагато гірше. Через нестачу матеріалів окремі оператори опинилися під загрозою банкрутства і були змушені виставити активи на продажу. «Особливо критичним було положення малого бізнесу, - підтверджує віце-президент Асоціації малих готелів і апартаментів України. В розгар зими багато власників невеликих готелів, як мінімум два-три рази в тиждень зверталися в асоціацію з проханням допомогти їм позбутися від нерентабельного бізнесу і вийти з готельної справи».

Вніс минулий рік істотні поправки і в раніше анансовані проекти. Нестача матеріалів привила до того, що багато готелів, що будуються були заморожені: за інформацією компанії «Соцмарт», з 27 готелів, що зводяться в столиці та її передмістях, на стадії «глибокої заморозки» знаходяться більше половини. Будівництво більшості проектів не почалося в заявлені терміни, а з урахуванням тривалості процесу, заявлених об’ємів і можливості фінансування можливість їх реалізації до початку Чемпіонату достатньо низька. За попередніми прогнозами, в Києві в 2010-2012 роки будуть закінчені проекти двох готелів, всього по Україні в назначений період встигнуть добудувати близько 6 об’єктів готельної нерухомості.

«Сьогодні очевидно, що готелів в Україні недостатньо, - підтверджує директор департаменту аудита міжнародної консалтингової компанії «Делойт енд Туш ЮСК». В містах, які будуть приймати ЄВРО-2012, в основному діють нові готелі категорії 4*-5*. Але для проведення ЄВРО-2012 необхідними готелями більш низького цінового рівня – в основному 2*-3*. Їх нестача буде відчуватися не більш гостро. Конкретного чіткого плану для рішення даної проблеми, який би вселяв оптимізм, сьогодні не існує». При цьому продаж білетів на футбольний чемпіонат ( а значить – і бронювання готельних номерів) почнеться вже на початку 2011 року. Послідовно, готельєрам і державі необхідно, як можна скоріше об’єднати зусилля в розвитку існуючих проектів і створенні привабливого поля для інвесторів.

Хто до нас з «налом» прийде… той має не погані перспективи. І справа навіть не в прийдешньому чемпіонаті, а в слабому розвитку ринку, який на даний момент, по суті, знаходиться на початковій стадії росту. В країні нараховується близько 1,3 тис. об’єктів готельного типу, більша частина яких – реконструйованні будівлі 70-80-х років. Світове готельне хазяйство нараховує близько 350 тис. готелів, які представляють більше 15 млн. сучасних номерів, при цьому кількість їх зростає щорічно в середньому на 3-4%. Таким чином, частка України не дотягує і до половини процента цих показників. Навіть Київ, де рівень забезпеченості готельними номерами складає 3,51 місць на 1тис. жителів, далекий від європейських стандартів. Наприклад, у Вені цей показник складає 26 місць на 1 тис. жителів, а в Парижі – 35. Тому запит в нашій країні все ще перевищує пропозицію. Саме це дозволяє міжнародним операторам встановлювати в п’ятизіркових готелях нашої країни більш високу плату за добу проживання, ніж в готелях США, Європи і Азії. І тому рентабельність у них за результатами минулого року виявилася не тільки самою високою за ціною по країні, але навіть вищою, ніж в інших державах до (!) кризи.

Об’єктивний потенціал України великий. В країні проживає 46 млн. людей. Це не Литва, Латвія або Естонія з декількома мільйонами громадян, а достатньо велика держава в центрі Європи, де для індустрії готельного бізнесу відкриті можливості, як в сфері прийому іноземних громадян, так і в сегменті українських туристів і відряджуваних робітників. При цьому із міжнародних готельних мереж у нас представлено 3 або 4, хоча, до прикладу, в Польщі їх близько 50-ти».

Експерти стверджують, що перед операторами, які вийдуть на ринок готельної нерухомості України одним із перших, відкриваються хороші перспективи. Запитання тільки в тому, де знайти кошти, адже готельний ринок впав і у світовому масштабі. За даними компанії Cushman & Wakefield Hospitality, за минулий рік в готельну нерухомість Європи було вкладено 3,2 млрд. євро, що на 50% менше, ніж в 2008 році і на 85% - по зрівнянням з 2007 роком. Скорочення вкладів відзначилося і на об’ємах інвестиційних угод. На готельному ринку в країнах Європи, Ближнього Сходу і Африки цей показник в 2009 році скоротився на 63% - до $2,9 млрд. За даними Jones Lang LaSalle Hotels, більшість готельних інвестиційних угод в минулому році склалися у Франції і Великобританії. В Україні їх кількість не перевищила і десятка.

Чи зміниться ситуація в процесі виходу світу з кризи - відповісти нелегко. Адже незважаючи на райдужні перспективи українського готельного ринку, залучити закордонні гроші в нові або вже існуючі проекти досить складно. Самостійно виходити на наш ринок іноземці все ще побоюються: корупційна складова, дорогі кредити, цілий букет бюрократичних зволікань у питаннях отримання дозволів, землевідведення та інших технічних аспектів обтяжуючи будь-який проект. У нашій країні - одні з найвищих у світі податків для готельєрів. Наприклад, рівень ПДВ у нас становить 20%, у той час як у Росії - 13%, а в Польщі та Німеччині - 7 %. Зараз ми знову підняли питання про введення зменшеної ставки ПДВ (до 5%) на послуги готелів та ресторанів на термін з січня 2011-го до кінця 2012 року. Якщо держава нас підтримає - це буде великий успіх.

Нестабільна ситуація з місцевим управлінням теж може суттєво підірвати можливість зарубіжних інвестицій. Наприклад, на початку минулого року київська влада кілька разів намагалася підняти тарифи на комунальні послуги для столичних готелів практично в 10 разів. І це при тому, що до того моменту у всіх готельєрів вже були складені плани роботи, укладено контракти з іноземними фірмами щодо забезпечення необхідним обладнанням, підписані договори на кредити. Втручання вищих органів влади лише відтягували прийняття відповідних розпоряджень ". "Головна проблема України полягає у відсутності чітких правил гри, - погоджується з колегою Роман Пономаренко. - Тому на зміну влади покладалася і покладається велика надія. Якщо не буде таких політичних і економічних коливань, як у минулому році, в країну, і в готельний бізнес в тому числі, підуть інвестиції ".

Старт з нуля. До речі сказати, уряд вже висловив стурбованість ситуацією у вітчизняній індустрії гостинності і навіть виявив готовність надати посильну підтримку "старим і новим" готельєрам. Серед найбільш обговорюваних ініціатив, наприклад, - дозвіл відкривати казино в готелях високого класу. На думку віце-прем'єр-міністра України з питань Євро-2012, грати в рулетку, Баккара або блек-джек можна в готелях категорії 5 * (і 3 *- 4 * на курортах Криму та Західної України) з певним номерним фондом і жорсткими вимогами до відвідувачів. Така можливість не зробить гральний бізнес доступним для дітей і пенсіонерів, однак дасть шанс готельєрам заробити на заможних футбольних фанатів з-за кордону.

Також напередодні чемпіонату уряд пообіцяв забезпечити готельний бізнес кредитами. Умови - бездоганна кредитна історія і надійне забезпечення, і будь-який оператор може звернутися за позиками на нові готельні основні фонди в Укрексімбанк або Ощадбанк. Проте, мабуть, самим перспективним кроком нової влади можна вважати готовність ввести для готельного бізнесу нульову ставку податку на прибуток на найближчі 10 років. За інформацією Кабміну, відповідний закон підготовлений і в найближчі тижні буде переданий до парламенту. Оскільки ініціатива торкнеться всі готелі, які вже побудовані і будуть будуватися у вказаний проміжок часу, учасники ринку вже сприймають її на ура.

Нульовий податок на прибуток, який зараз намагаються провести на урядовому рівні, - це важливе полегшення економічного становища готелів, яке, безумовно, послужить передумовою для зниження цін на готельні номери. Сумнівно, щоб зниження податку на прибуток стало передумовою для зниження цін у готельних номерах в найближчій перспективі. Гроші, які таким чином вивільняться, в першу чергу підуть на реконструкцію та ремонт. Ситуація буде те саме що скасування 20 -відсоткового готельного збору, коли всі прогнозували моментальне зниження цін на номери. Тим не менш, вартість проживання у всіх готелях залишилася на колишньому рівні, а гроші пішли на поточні видатки. Однак у середньо-і довгостроковій перспективі все можливо, вважає експерт. Зниження податкового тягаря залучить нових гравців на ринок. У міру спорудження нових готелів буде зростати конкуренція, а значить, з українського ринку зникнуть дві характерні проблеми - високі ціни на номери та низький рівень сервісу.

З іншого боку, не всі схильні приймати урядові ініціативи з великим оптимізмом - в першу чергу, з-за їх "запізнілою". Навряд чи зараз можна розраховувати на ті готельні мережі, які до цих пір не освоїли ринок. Досвід тих гравців, які протягом останнього часу впроваджувалися в українську готельну індустрію, показує, що для будівництва готелю з нуля, налагодження всіх систем, набору клієнтури та повноцінного запуску бізнесу необхідно близько 4-6 років. Вже рік тому гравці ринку говорили, що нових проектів в Україні до Євро-2012 ніхто не буде закладати. Тому навряд чи нульова ставка податку на прибуток, ПДВ та інші пільги зможуть виправити цю ситуацію. Навіть при великому прагненні готельних операторів, при новітніх технологіях, за умови, що гроші вже виділені, до 2012 року неможливо побудувати і запустити новий готель - часу на це не залишається. Тому в українських умовах набагато ефективніше могли б бути інші методи стимулювання, такі як пільгове кредитування, допомога в організації, спрощена дозвільна процедура. Багато учасників ринку нарікають саме на складні процедури отримання всіх узгоджень, а також непрозорі умови ринку в Україні.

Як би там не було, підсумки чергових президентських виборів і подальші зміни у внутрішньополітичному житті країни викликали помітне пожвавлення інвестиційного інтересу до української економіки в цілому і готельному бізнесу зокрема. І завдання уряду на нинішньому етапі - це пожвавлення його підтримувати.

Львів та Одеса.

Львів’яни заманюють на маївку цінами і празниками, одесити якісним сервісом і погодою, затребуваність традиційних направлень травневого відпочинку українців – Львова і Одеси – в цьому році назначена на перед ціновою політикою власників, які здають на короткий час оренду житла. Галичани, через власну жадібність втративши заробіток зимою, тепер вирішили не ризикувати і експериментують з святковими тарифами в край обережно. Одесити, навпаки, не стримують апетити, підвищивши ціни на 30-50%в у порівнянні з міжсезонними. Не виключно, що до кінця квітня житло, яке пустує біля моря різко подешевіє.

Львів’яни розраховують в травні компенсувати не отриманий зимою прибуток від туризму. На Новий рік і Різдво, передбаченими прогнозами і масою свят, які повинні були привабити жителів інших областей, масового напливу відпочиваючих не було. За самими скромними підрахунками, регіон відвідувачів на 15-20% туристів менше, ніж в минулому сезоні, експерти зв’язують це з грипозною панікою в країні, так і з обмеженими фінансовими можливостями громадян, які не співпали з підвищеними апетитами місцевих власників нерухомості, традиційно підвищивши ціни на проживання. Тепер громадяни постарались виправити зимові промахи. На період з 1 по 10 травня в обласному центрі заплановані не менше десятка різних святкувань, серед яких, День Батяра, «Рок-Містечко» (1-2 травня), етноджазовий фестиваль «Флюгери Львова» (1-4 травня), виставка-ярмарок «Львів - столиця ремесел» (7-9 травня), концерт менестрелів (8 травня), День міста (8-10 травня) та ін.. За словами начальника управління культури і туризму мерії, очікується, що в першій декаді наступного місяця місто будуть відвідувати не менше 30-40 тис. гостей. В агентствах нерухомості підтверджують, що інтерес з сторони жителів других регіонів до травня по-львівськи достатньо високий. В фірмі «Оренда Львів» кажуть, що за станом на 10 квітня заброньовано на 15% квартир більше ніж в минулому році. Менеджер по прийому туристів агентства «Львів тур» підкреслюють, що прибуття потенційних клієнтів перевищує минулорічні показники на 20%.

Однак, поки що, далеко не всі бажаючі готові бронювати житло, оскільки велика частина туристів інтересуються можливістю приїхати на кілька днів, в тому числі і по причині обмеженої кількості вихідних, ( у різниці від минулих років, довгострокових державних канікул в цьому році не буде). Власники, які виставляють в оренду квартири чекають жильців, готових оплатити більш продовжуване проживання, - від трьох до п’яти днів. В АН, які спеціалізуються на по добовій оренді, підтверджують, що до 20 квітня хазяїни не планують здавати житло менше ніж на три дні. Якщо до цього часу пристроїти апартаменти їм не вдасться, вони напевне більш добрішими, хоча не відомо, чи готові чекати обіцяних понижень туристи чи вони виберуть інші направлення.

На даний час в обласному центрі заброньовано не більше половини житла, так що вибір у потенційних орендаторів достатньо великий. Недивно, що галичани почали робити спроби зацікавити людей, які приїжджають. В різниці від минулих років, коли на початку святкувань вартість апартаментів, які знімаються виросла в 1,5 – 2 рази, в сьогоднішньому сезоні травневі ціни збільшилися лише на 10%. Цією весною запитом користуються варіанти до 300-350 грн. за добу в центрі міста з свіжим ремонтом і новими меблями. В компанії «Хатка» кажуть, що бази житла, яке здається в оренду, переповненні і більш дешевими пропозиціями по 140-160 грн. За такі гроші можна зняти однокімнатну квартиру в одному із спальних районів. Тарифи на по добову оренду об’єктів економ-класу, розміщені в центрі, стартують з 200 грн. за добу.

Елітні апартаменти в загальному виставляються без «святкової» націнки і мають вартість від 500 грн. за добу, але запит на них не високий. Зниження апетитів власників істотним розширенням бази, які здають щодобово квартири: з порівнянням минулого року вона виросла на 15%, в тому числі і за рахунок житла, які власники так і не змогли продати. За старими розцінками працюють і львівські готелі. В міні-готелях («У Бюргера», «Ірена» та ін..) номер можна зняти за 300-400 грн. за добу, а в більш презентабельних («Опера», «Гранд-готель» та ін..) – за 800-900 грн.

Одесити оцінюють свої перспективи заробити на травні куди більш песимістично, ніж львів’яни. В агентстві «Парадіз Апартаманти» кажуть, що бажаючих забронювати квартиру на початок травня в цьому році в двоє менше, ніж в минулому. За думкою експертів, це пояснюється не великою кількість вихідних і кризою, яка продовжується. Директор агентства «Добро пожаловать в Одессу» добавляє, що навіть мала кількість клієнтів, які мають бажання відпочити на берегу, намагаються забронювати житло на один-три дня. Зняти квартиру на кілька діб також реально, але за двійним тарифом. На приклад, мінімальна вартість «одинички» в центрі на період з 1 по 3 травня складе 600 грн./доба, при умові бронювання на п’ять днів ціна автоматично знижується до 350-400 грн./доба.

Невисокий запит на житло не помішав його власникам підвищити тарифи навіть для самих вигідних клієнтів. За словами директора агентства Holiday in Odessa, травневі ціни на 20-50% вище тих, які діють поза сезоном. Мінімальна вартість «одинички» економ-класа, розміщеної на окраїні (Молдаванка, Таірова та ін..) складає 280-300 грн. В центрі за таке житло прийдеться заплатити від 350 грн. Квартири середнього класу виставляються по 400-450 грн., елітні – від 550 грн.. Максимальна вартість, апартаментів, які здаються щодобово складає $150-200. За такі гроші постояльцям пропонують чотирьохкімнатна квартира в центрі міста з євроремонтом, новими меблями, побутовою технікою, джакузі, інтернетом. Запит на подібне житло залишається стабільним, не дивлячись на те що, воно також привабливе в ціні 20-30%.

Змирилися з подорожчанням і бажаючі зняти котеджі на березі моря. Традиційно весною вони входять в розряд дефіцитних, оскільки зайняті під довгострокову оренду і звільняються лише до початку літа. Але якщо в минулому році зняти скромну хатинку на берегу ( на Фонтані, в Аркадії) можна було за 350 грн./добу, то тепер власники вимагають не менше 500 грн. Вартість котеджу площею від 150кв.м. стартує з $400 за добу, що на $30-50 дорожче, ніж в 2009 р.

Підвищені апетити власників одеського житла не в останню чергу зв’язані з подорожчанням проживання в місцевих готелях. Практично всі опитані готелі заявили, що з кінця квітня – початку травня переходять на нові, вже літні розцінки. Так, в готелі «Лондон», де зараз стандартний номер коштує 1259грн. за добу, з 30 квітня постояльцям прийдеться платити за добу майже 1,5тис. В «Аркадія Плазі» тариф на двох місцевий номер підвищується з сьогоднішніх 963грн. до 1470грн., в «Моцарті» - з 1,8тис. до 2,1 тис. грн., в «Континенталі» - з 1,4 тис. до 1,9 тис. грн.. за добу.

В «Парадіз Апартаментах» не виключають, що по мірі приближення свят власники постуючи квартир почнуть знижувати ціни. Вже зараз деякі власники готові уступати до 20% від заявленої вартості. Тому, що на сьогоднішній день заброньовано не більше 10% від загальної кількості житла, яке здається. «Його база за послідній рік розширилася на третину, тоді як запит, навпаки, впав» - пояснює експерт.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.