Ринок event-послуг в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 10.09.2010 13:39

Перші великі гравці, які надавали послуги event-менеджменту з’явились у 1998 році, проте про активний розвиток цього ринку можна говорити, починаючи приблизно з 2003 року.

Щорічне зростання event-бізнесу становить не менше 30% (Дані Асоціації Івенторів України).

Є кілька причин такого зростання: івенти почали грати важливу роль у комунікативних маркетингових стратегіях через постійне здорожчання ATL-інструментів, також корпоративні клієнти почали звертати увагу на методи просування брендів, які дозволяють не просто проінформувати людей про його існування, ал й пов’язати його з певними емоціями, які споживачі івента будуть в подальшому пов’язувати з торговою маркою чи компанією, нарешті, бум спровокували часті політичні кампанії, в ході яких івентори організовували різноманітні тури, концерти, зустрічі і т.п.

Повністю оцінити ринок неможливо оскільки існує багато приватних замовників, які користуються послугами маловідомих event-агентств.

Одним із найважливіших сегментів event-ринку є маркетинг подій. Обсяг ринку event-маркетингу у 2007 році становив 45 мільйонів доларів (в той час як на BTL-маркетинг було витрачено 230 млн. дол.), а у 2008 році заплановане зростання становить 65 мільйонів доларів(на BTL-290 млн. дол.) (дані всеукраїнської рекламної коаліції).

Проте ця інформація відображає лише бюджети event-міроприємств, проведених у рамках BTL-акцій.

Складність адекватного оцінювання цього сегмента ринку полягає у тому, що існує багато агентств-одноденок, або фантомів, які часто мають одного-двох працівників, в основному аматорів. Такі агентства характеризуються невисоким рівнем відповідальності і своєю діяльністю приносять шкоду професійним гравцям на ринку, підриваючи довіру клієнтів до event-бізнесу.

Останнім часом спостерігається тенденція до більш вузької спеціалізації event-агентств, хоча, як правило більшість із них заявляє про можливість організувати будь-яке міроприємство, проте замовник, замовляючи «непрофільну» послугу повинен розуміти, що для її виконання буде залучено підрядника, що неодмінно збільшить кошторис.

Перехід від кількісного зростання до сегментації ринку свідчить про здоровий розвиток галузі.

Найближчим часом ситуація на ринку може суттєво змінитись. Це пов’язано з тим, що на ринок України прийшли росіяни, тому можливе незначне загострення конкуренції і відсіювання слабких гравців.

Найбільши інтригуючим питанням в event-бізнесі є питання бюджету. Клієнти запевнюють, що вони готові чесно платити, якщо event-агентва виставлятимуть чесні ціни на свої послуги. Часто крім домовленого бюджету, до рахунку додають націнку «за креативність», «терміновість», «непередбачені витрати» і т.п., таким чином, націнка може становити і 50% від загального бюджету міроприємства. Така практика відштовхує клієнта від івентора.

Івентори для себе вже поділили клієнтів на групи, в залежності від рівня компанії, особи-замовника і суми, яку він готовий викласти за міроприємство.

Перша група – представництва великих міжнародних компаній. Ці компанії працюють за чіткими правилами, у них є тендерні комісії і вони мають дуже жорсткі вимоги до підрядників, тому щоб навіть потрапити до переліку можливих партнерів, event-компанії потрібно мати час та результати.

Друга група – великі вітчизняні компанії, які конкурують з іноземними. Як правило, у них немає таких чітких правил, як у представників першої групи, проте вони намагаються їх наслідувати. Тому такі клієнти тверезо оцінюють ситуацію і знають, що хочуть отримати від event-агентства.

Третя група – вітчизняний середній бізнес, в якому рішення приймає директор, тому не завжди від людини, яка веде переговори залежить кінцеве рішення про виділення коштів.

Четверта група – це приватні замовлення і дрібний бізнес (організація весілля, днів народження, і т.п.). Третя і четверта група – найбільш складні клієнти, оскільки вони не знайомі із бізнес-етикою і часто платять гроші із власної кишені, однак саме ці клієнти допомагають вижити багатьом івенторам (як тамада, чи ведучий корпоративу), особливо початківцям.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.