Ринок автозапчастин 2009-2010 року в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 22.08.2010 23:52

Незважаючи на різке падіння обсягів продажів авто у зв'язку з економічною кризою, продаж комплектуючих зменшився не так суттєво.

Існує думка про порівняльну стабільність ринку. Так, якщо продажі нових авто значно впали, то ринок комплектуючих звузився лише на 10-15%, а надалі може і вирости.

Цьому сприяють і нещодавні законодавчі ініціативи Верховної Ради - наприклад, прийняття Закону «Про легалізацію торгівлі б / у автомобілями». В такому разі, введення цього закону в дію значно збільшить ввезення авто «на запчастини».

В цілому ринок автозапчастин ділять на чотири-п'ять конкуруючих сегментів:

 • оригінальних,
 • оригінал-аналогічні (від рекомендованих виробником заводів),
 • неоригінальних і додаткових (тюнінгових),
 • підроблених.
 • Світова тенденція заміни дорогих, оригінальних запчастин дешевими отримала особливого поширення в СНД. Тут давно працює повноцінний (найчастіше - тіньовий) ринок відновлених запчастин, тісно пов'язаний із СТО й розбірками. Останнім часом експерти (наприклад, від "Justcars") говорять про потік низькоякісних підробок з Китаю і Південної Кореї. Відзначається також зростання поставок деталей від західних компаній для українських і російських авто; цей бізнес особливо популярний в Угорщині, Польщі, Чехії та Словаччині.

  запчасти на Черизапчасти Geelyавтозапчасти Kia

  В свою чергу, українські компанії налагодили випуск здешевілих варіантів деталей для іномарок.

  Різниця в цінах істотна. Неоригінальні деталі дешевші на 30-40%, а «тіньовий» ринок пропонує їх в рази дешевше, аніж легальний.

  Незважаючи на розвинене в Україні дрібне і особливо тіньове виробництво авто комплектуючих до іномарок, основна роль на даному ринку, очевидно, і далі буде належати імпорту.

  До 2009-го року він офіційно перевищив 4 млрд. дол. Це значна сума, так-як, для прикладу, обороти харчового ринку продуктів (пива, соків тощо) складають в 1,5-2 рази нижче.

  Таблица 1. Показники імпорту основних груп автокомплектуючих в Україну (млн. $)

  Дані - БІКІ

  2007 г.2008 г.
  Автокузови11831426
  Двигуни внутрішнього згоряння456.1573.5
  Дизельні двигуни171.8242,7
  Системи запалювання, генератори62.158.3
  Освітлювальна і сигнальна апаратура36.560.2
  Кабельні комплекти21.832.1
  Паливні і масляні насоси17.822.4
  Шасі2.11.6
  Інші12261560
  Загальний обсяг ринку3177,2близько 4000

  Як видно з таблиці, основна маса продажів автокомплектуючих припадає на автокузови, частка яких за останні роки зросла з 25 до 35%. Друга за продажами категорія - двигуни, яка в сумі займає близько 20% продаж. Безперечно зростає і частка дизельних двигунів, яка зараз перевищує третину ринку двигунів. Слід зазначити швидке зростання попиту на освітлювальну та сигнальну апаратуру (40-50% на рік).

  За даними «Automobility», найбільшим попитом зараз користується електрообладнання (акумулятори, стартери, лампи, свічки), фільтри, елементи зчеплення і гальмівні деталі, інші елементи ходової.

  Для українського ринку автозапчастин характерним є роздробленість - домінує величезна маса дрібних і напівлегальних операторів. Великі компанії з'явилися ще в 90-і роки, але дані про їх участь на ринку складно назвати точними. За даними кожного з них, це по 10-20% ринку. Для прикладу, один з лідерів – «Агро-Союз» - заявляє про зростання своєї частки на ринку автозапчастин до 20-22%. На істотні частки ринку офіційно претендують такі гіганти як «Укравтозапчастина», «АІС», «TradeLine».

  Масштаби цих компаній можна порівняти з розмірами агрохолдингів і меткомпаній.

  «Агро-Союз" має близько 150 філій та представництв, постачає понад 50000 типів запчастин і до того ж - понад 1000 моделей авто.

  «АІС» нещодавно уклав договори з російськими виробниками деталей і двигунів і, очевидно, стане монополістом їх дистрибуції.

  Мова йде про понад 10000 типів популярної в Україні продукції заводів Групи ГАЗ - нижньогородського ГАЗ, ярославських ЯЗДА, Автодизель ЯМЗ.

  На думку експертів «Автоконсалтинг», в 2009-2010 рр.. відбудеться загострення конкуренції між операторами ринку.

  Він приведе до консолідації, переділах і зникнення багатьох дрібних операторів. Крім кризового падіння попиту, істотний вплив на ринок і далі надаватимуть сезонністі (до осені й зими продажі виростають), мита і тіньовий сектор.

  Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.