Ринок дитячих іграшок України в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 10.08.2010 14:59

Ринок дитячих іграшок виявився одним з небагатьох споживчих ринків, що не випробували спустошливого впливу світової економічної кризи. Так, за даними NPD Group (головний офіс в США; маркетингові дослідження 18 галузей споживчого ринку; з 1967 р.), світові продажі іграшок в 2009 р. не лише не знизилися, але і виросли в порівнянні з 2008 р. на 2,3% - до $78 млрд (30% продажів доводиться на США).

Незважаючи на фінансові негаразди, активізувався попит на дорогі технологічні розважалочки і дитячу робототехніку, а популярність м'яких іграшок, навпаки, зменшилася. Більше того, міжнародні фахівці запевняють, що до 2012 р.

Об'єм продажів українського ринку дитячих іграшок в 2009 р. учасники виставки Baby Expo'2010 оцінили приблизно в $300 млн (близько $46 на дитину до 14 років), що на 30-35% менше результату 2008 р. Але в гривневому еквіваленті реалізація в деяких сегментах зросла на 50-60%.

Світовий ж ринок іграшок в 2008 році складав 78 млрд.дол.США, що на 0,8% менше показника 2007 року. ( за даними NPD Group)

Світовий ринок іграшок, в млрд. дол. США
Світовий ринок іграшок, в млрд. дол. США

Динаміка українського ринку м'яких і пластикових іграшок йшла врозріз із загальносвітовими тенденціями. В усякому разі, популярність цих іграшок була досить високою, що дозволило вітчизняним виробникам зміцнити свої позиції.

Вітчизняні оператори починають витісняти імпортерів з сегменту м'яких іграшок. Якщо кілька років тому імпорт займав в продажах до 70%, то зараз лише 30-40%. Річ у тому, що в результаті девальвації гривні ціни на традиційно дешеві в Україні китайські іграшки підскочили в 1,5-3 рази і втратили привабливість для масового споживача. Проте, подальший розвиток стримується прямою залежністю від курсу валют і цін на вітчизняну продукцію - частину сировини все одно доводиться імпортувати.

Крім того, "подарунок" виробникам піднесло Міністерство економіки - 6 червня 2009 р. рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі були введені антидемпінгові мита на ворсові тканини походженням з Китаю (140% митної вартості) і Республіки Корея (27,99%), заявник - ТОВ "ФИМ" (м.Жовті Води, Дніпропетровська обл.; виробництво штучного хутра, костюмно-платтяних, плащових і пальтових тканин, тканин для спецодягу і взуття; у нинішній господарсько-правовій формі - з 2001 р.).

Проблема в тому, що плюш і велюр, використовувані для виготовлення м'яких іграшок, в Україні не випускаються, і сировина подорожчала на 60% (витрати на тканині в структурі собівартості складають до 25%).

Сьогодні ситуація з попитом на іграшки в Україні почала стабілізуватися, а очікується, що до кінця поточного року вітчизняний ринок може повернутися за об'ємами продажів (у доларовому еквіваленті) до передкризового рівня.

Цікаво, що в сегменті пластикових іграшок девальвація гривні взагалі надала карт-бланш для вітчизняного виробника. Оператори відмічають, що при курсі 4,8-5 грн./USD (до жовтня 2008 р.) тільки собівартість українських пластикових іграшок дорівнювала роздрібній ціні на аналогічні китайські вироби. Після росту курсу долара ситуація змінилася.

На українському іграшковому ринку залишається досить невеликих ніша для оригінальної продукції, вироблюваної навіть невеликими підприємствами: наприклад ляльки, пошиті вручну із матеріалу без пластикових деталей і т.д.

Правда, треба відмітити, що на українському ринку іграшок залишається сегмент, заповнити який вітчизняні виробники просто не в змозі. Йдеться про дитячі автомобілі конструктори, повчальні і ігрові приставки (загальносвітовий постачальник - китайські підприємства), для випуску яких у Україні зараз відсутня необхідна база. У цьому сегменті вплив кризи, і в першу чергу ріст курсу валют, відчувся повною мірою. Оператори розповідають, що в 2009 р., в порівнянні з 2008 р. реальні об'єми ввезення технологічних іграшок в Україну впали приблизно удвічі. І це не дивлячись на те, що за рахунок власної рентабельності, зниження орендної плати за складські приміщення і інших чинників деяким імпортерам вдалося добитися того, що їх відпускні гуртові ціни в 2009 р. виросли усього на 30%. Але, як говорять фахівці, і це підвищення для споживачів стало серйозною проблемою.

Якщо до економічного спаду українці охоче придбавали "складні" іграшки за цінами вище 150 грн. за штуку, то падіння прибутків для багатьох споживачів зробило навіть докризові ціни психологічно неприйнятними. Крім того, до проблем імпортерів додалася криза платежів з боку неспеціалізованого мережевого роздрібу, який, за їх словами, досі не дозволений.

В той же час треба визнати, що у разі відновлення платоспроможності населення імпортери можуть швидко відвоювати втрачені позиції - серйозної конкуренції з боку українських виробників іграшок доки не передбачається.

Спонсор поста:

Магазин игрушек
Магазин игрушек
Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.