Ринок офтальмологічних послуг в Україні в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 10.08.2010 14:28

Щоб скористатися новітніми офтальмологічними послугами, сьогодні не обов'язково їхати за кордон. Проте ціни на сучасні технології і матеріали в Україні часто завищені, а наявність ринку тіньових послуг збільшує ризик невдалих втручань.

Тотальне погіршення зору в епоху комп'ютеризації викликане непомірними навантаженнями на очі: кожен третій українець бачить погано. Чи означає це, що через півстоліття усі ми будемо сліпі? Як стверджують медики, буде якраз усе навпаки: операції стануть менш травматичними, лазерні корекції замінять багато хворобливих хірургічних втручань, унікальні прилади допоможуть зупинити розвиток багатьох важких захворювань, а здорова людина отримає суперзір, щоб без мікроскопа розглядати кратери на місяці.

Проте поки що є певні нюанси.

Парадокс, але в медицині для пацієнта новітній метод часто менш надійний, чим старий перевірений, проте застосування старих методик, на жаль, часто ще небезпечніше.

Катаракту - одне з найпоширеніших і грізніших захворювань - на заході вже більше 10 років видаляють на ранній стадії, коли кришталик м'який і його легко замінити штучним за допомогою методу факоемульсифікації. Операція виконується амбулаторно: розріз, здійснюваний для видалення помутнілого кришталика і заміни його штучним, такий малий (2 мм), що сам герметизується, не вимагаючи накладення швів. Не дає операція і астигматизму - частого наслідку видалень катаракти. У нас вже опанували цю надійну методику і її вартість становить від 2000 до 10 500 грн. Проте невчасне звертання до лікаря, а також застарілі методики, по яких деякі лікарі чекають повного дозрівання катаракти (затвердіння кришталика), призводять до того, що громадяни іноді потрапляють до хірургів такими, що вже майже осліпнули. Так до звичайної американської методики додалися вітчизняні особливості: хірурги вимушені "виколупувати камінь" з ока.

Проте факоемульсифікація має свої обмеження і ускладнення. І, на думку фахівців, її може витіснити факофрагментація - операція-аналог, але без застосування ультразвуку. Її перевага в тому, що вона менш шкідлива і не вимагає дорогого устаткування, тому обходиться дешевше ( приблизно в 3-4 тис. грн.)

На сьогодні існує близько 10 основних моделей штучних кришталиків (лінз), проте модифікацій - тисячі. Наприклад, для нелазерної корекції зору при далекозорості, короткозорості і астигматизмі при надвисоких відхиленнях від норми (від - 30 до 12) можна поставити факичну (додаткову) лінзу, що вводиться всередину ока не замість природного кришталика, а перед ним. Процедура зворотня - лінзи можуть бути замінені або видалені. Заміна рефракції кришталика з імплантацією гнучкої моноблочної лінзи коштує 2900-4100 грн., факичної - 2500-5579 грн., мультифокальної - до 10 500 грн.

Лінза AQ, яку назвали "інтелектуальною", є не лише хорошою альтернативою при видаленні катаракти, але і дозволяє значно поліпшити якість зору, особливо у сутінках, скоректувати сферичну аберацію (відблиски, засвечення, двоїння), що виникає при віддзеркаленні яскравого світла, дає високу якість зору в будь-яких умовах освітленості, при управлінні автомобілем в похмуру і туманну погоду.

Нові методики дозволяють перемогти і серйозні наслідки діабету - поразку сітківки. Якщо видалити змінене склоподібне тіло на початкових стадіях хвороби, це на багато років зупиняє розвиток захворювання. Сьогодні діабет перестав бути протипоказанням для імплантації штучних кришталиків. З'являються нові методи лікування вторинної глаукоми, від якої сліпне величезна кількість діабетиків (антиглаукомні операції - від 200 до 3300 грн.).

Лазер замінив скальпель в багатьох операціях, проте, за словами експертів, ускладнень ще вистачає (промінь лазера занадто гарячий і може спалити тканини), хоча хірурги вважають за краще не лякати пацієнтів, що зрозуміло: ціна операцій - 3-7 тис. грн. Але учені не сидять склавши руки: методика Super LASIK дозволяє стримати запал лазера, впливаючи лише на поверхню рогівки, що значно знижує ризик ускладнень. Це стало можливим при впровадженні лазера нового покоління Esiris, що усуває усі "нерівності" рогівки, як би відшліфовуючи її, роблячи ідеальною.

Майбутнє ж, стверджують фахівці, за фемтосекундним лазером, що має дуже тонко сфокусований промінь, час імпульсу якого укладається у надкороткий фемто-діапазон. Але розробка такого лазера триває.

Перш ніж лягти під "ніж" або лазер, варто провести невеликий моніторинг клінік і з'ясувати, скільки часу є присутньою на ринку офтальмологічна клініка, який стаж лікарів, якість устаткування. Вибрати клініку сьогодні важко: державні не завжди мають новітнє устаткування, а комерційних центрів не так багато, і там не завжди є високопрофесійні кадри. Обов'язково порівняєте ціни - іноді вони занадто великі.

У деяких центрах зроблений нахил на амбулаторні операції, лікарі інших вважають за краще стаціонарно спостерігати пацієнтів 3-7 днів, поки не переконаються в успішності втручання.

Операція далеко не завжди - панацея. За допомогою цілої армії приладів можна зробити очний масаж, простимулювати і направити роботу очей. Окуляри-масажери, грунтуючись на акупунктурі, працюють в режимі повітряного натиску, гарячого стискування, багаточастотної вібрації і стимулюють кровообіг і подачу кисню до тканин ока. Електростимуляцію (масаж імпульсами особливої конфігурації струму малої інтенсивності) використовують і для діагностики, і для лікування зорового нерва і сітківки.

Інфрачервона лазерна терапія забезпечує фізіологічний масаж циліарного м'яза, знімає спазм акомодації, застосовується при короткозорості, ністагмі, косоокості, зоровому стомленні. При магнітотерапії масаж робиться реверсивним магнітним полем, що біжить, для лікування внутрішніх крововиливів, кератитів, невритів (одна процедура - 30-40 грн., курс апаратних масажів - 300-800 грн.).

Навіть таке складне захворювання, як косоокість, можна поправити за допомогою комплексу відеокомп'ютерної корекції зору "Амблиокор" - розробки українських і російських медиків, яка примушує "ледаче" око працювати. На нього накладають пов'язку, і пацієнтові показують захоплюючий мультик. Датчики ж в цей час знімають інформацію про роботу очей і мозку. Зображення на екрані зберігається під час "правильного" зору і зникає, коли воно розмите.

У всьому світі пріоритет віддається профілактичній медицині. В Кримському республіканському медцентрі реабілітації зору вперше в Україні з ученими зарубіжжя створено та використовуються офтальмологічні тренажери для використання їх не в лікувальних установах,а вдома.

Вони тренують м'яз акомодації ока при короткозорості, спазмі акомодації, при лікуванні косоокості і підвищенні гостроти зору при амбліопії, ліквідації комп'ютерного зорового синдрому КЗС у користувачів персональних комп'ютерів.

Змінюються і лінзи окулярів. Що раніше допомагають лише "наводити на різкість", тепер вони можуть попередити захворювання, перетворити світ і зробити власника чарівним красенем. Безліч спеціальних покриттів для стекол також попереджають різні захворювання очей. Шар AHTH - UY затримує шкідливе ультрафіолетове комп'ютерне випромінювання. Поляризуючий шар упорядковує пучки світла і усуває засліплення відбитим світлом. Покриття Blueblocker не допускає УФ-лучи, виправляє контрастність зображення, наприклад, в темряві.

Хто не любить носити окуляри, переходить на контактні лінзи, які сьогодні не лише покращують зір, але і роблять власника неповторним. Коригувати короткозорість можна за допомогою новітнього методу терапії рефракції рогівки - лінз нічного носіння. Спеціальні жорсткі контактні лінзи Paragon CRT 100 пацієнт надіває кожен вечір, і вони м'яко змінюють форму поверхні рогівки, поки він спить.

Уранці він їх знімає, а зір залишається 100% -ним на увесь день (без окулярів і без лінз). Вони підходять людям різного віку, але частіше застосовуються для дітей, оскільки зупиняють прогрес короткозорості. Лінза виготовлена з газопроникного полімеру, проникного 100% кисню, і абсолютно безпечна.

Створені лінзи різної вологості - для різного стану очей (з низьким вмістом води - від 38%, з середнім - від 55% і з високим - від 66%).

Найбезпечніші на сьогодні контактні лінзи одноденної заміни : не вимагають відходу, зручні для нерегулярного використання - занять спортом, відряджень. Але є і лінзи безперервного носіння. Це новітній клас м'яких контактних лінз з високою кисневою проникністю, що забезпечує можливість не знімати їх 30 днів підряд.

Безбарвні або підфарбовані (для полегшення поводження з ними) лінзи не міняють колір очей, тоновані - посилюють колір або змінюють колір світлих очей, кольорові - змінюють колір і світлих, і темних очей. Але суперсучасні "крийзи"-лінзи з різними малюнками: долар, зміїне око, котяче око, шахівниця і так далі (від 40 до 150 грн.)

Декоративна офтальмологія - порівняно нова галузь косметичної медицини. Говорять, її батьківщина - Нідерланди, де серед молоді несподівано поширилася дивна мода імплантації крихітних коштовностей в слизову оболонку очей (кон'юнктиву). Провідником тенденції Jewel Eye став місцевий Інститут інноваційної очної хірургії. Вже цілий ряд пацієнтів прикрасили свої очі півмісяцями або сердечками з платини, введеними під місцевою анестезією за 15 хвилин ($610-1232).

Медики стверджують, що ніяких побічних ефектів або ускладнень немає і не очікується. Хоча водити машину небажано. На операцію вже вишикувалася черга.

До речі, про трансплантацію. Справжньою. Згідно із законом про трансплантацію, цей метод відновлення органів мають право застосовувати лише клініки з державною і комунальною формою власності. Проте керівники комерційних клінік часто висловлюють жаль із цього приводу. Адже можна користуватися послугами Всесвітнього банку органів, що надає рогівку для пересадки протягом доби. Ціна такої операції в Україні могла б бути $3-5 тис.

"Приватники" упевнені - такий дозвіл у них незабаром буде і тоді якість життя дуже багатьох пацієнтів різко покращає.

І тут хочеться згадати про гарантії якості і безпеки різних втручань в око. Репутація офтальмологів, на жаль, страждає із-за наявності ринку тіньових послуг, об'єм якого оцінюється по-різному. У офіційній офтальмології її здорово підмочив випадок з внесенням інфекції під час "прохідної" операції і наступним засліпленням 22 пацієнтів в одній з провідних клінік країни. Це послужило уроком: багато клінік перечитали свої договори, включивши в них пункти, що захищають права пацієнтів.

Потихеньку пішов процес відеозйомки операцій, яку в сусідній Росії проводять вже давно. Зйомка дисциплінує лікарів і дозволяє довести або провину хірургів, або несправедливість претензій пацієнта і є ще одним кроком на шляху до страхової медицини.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.