Пивні потоки течуть в регіони: огляд ринку 2008-2009 рр. в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 05.07.2009 16:37

З 2008 року в регіональних пивзаводів з'явилася можливість збільшити ринкову долю. Ще в радянські часи пивна галузь не була стратегічною для України, тим не менше, за кількістю виробників Україна практично не поступалася країнам, пивна галузь яких є магістральною. Раніше в Україні було близько 150 пивних заводів, а в деяких областях по 5 підприємств. Причому деякі заводи будувалися ще за царських часів, деякі створювалися на базі харчових комбінатів в епоху СРСР.

Після проголошення України незалежною та приходу міжнародних компаній, багато малих заводів не втрималися на рину. І вже до 2007 року залишилося не більше 60 заводів. А заводів, які входять до складу великих пивних компаній та випускають помітне хоча б на регіональному рівні пиво залишилося не більше 15. Тим не менше, деяким мілким пивоварам вдається нарощувати обсяги ринків. Так, наприклад якщо в 2002 році невеликі пивзаводи володіли 10,7% ринку, то в 2007 році 4,3%, це притому, що український ринок пива щороку зростає на 15-20%.

Пивні ріки течуть в регіони
Пивні ріки течуть в регіони

Чим пояснюється зростання ринку пива до 2008 року

Офіційно експерти пояснюють зростання продажу пива через збільшення доходів населення.

Насправді, в основному ринок зростав за рахунок збільшення споживання даного слабоалкогольного напою неповнолітніми. Як свідчать дані Міністерства охорони здоров'я, більше 70% дітей вперше пробують алкоголь з батьківських рук. А отримати "веселящу бядяжку" діти можуть точно так само як і сік: в будь-якому кіоску. Тим більше, що кишенькових грошей завжди вистачає на пляшку-другу.

Доступність пива, залежність від якого наркологи вважають більш важкою, чим від горілки, аналітики напряму пов'язують із законодавчим лобізмом. З 1995 року парламент почав вводити заборони на продаж алкоголю неповнолітнім та його рекламу на ТВ, також ввели ліцензування торгівельних точок, проте ці обмеження не стосуються пива: в редакції законодавства з 1995 року пиво - не є алкогольним напоєм.

В результаті за 14 років виробництво пивного напою виросло вп'ятеро. Так якщо в 1999 році вироблялося 84 млн. дал, то через 5 років в 2004 - 193 млн.дал, а в 2008 році - 330.

Динаміка виробництва пива в Україні: 2002-2008 рр
Динаміка виробництва пива в Україні: 2002-2008 рр

Структура ринку

Сьогодні вітчизняних ринок пива - один із самих швидкозростаючих із всіх ринків алкогольних напоїв. При чому основними його гравцями виступає четвірка крупних пивних груп, що виробляють пиво в великих обсягах за ціною, прирівняною до вартості води.

В сегменті приватного пивоварства ситуація повністю протилежна. Міні-пивоварень, що виробляють живе пиво за унікальними рецептурами стає все менше і менше, а його ціна за келих в декілька разів перевищує ціну магазинної пляшки.

В 2009 році, як і 5 років тому, вітчизняний ринок постійно контролюють чотири компанії:

- Sun Interbrew Ukraine (власних трьох марок: Рогань, Чернігів, Янтар);

- Baltic Bavarages Holding (Славутич, Львівська броварня);

та дві компанії з національним капіталом:

- ЗАТ "Оболонь" та

- донецька пивна група "Сармат".

З них "Оболонь", "Sun Interbrew Ukraine" та "Baltic Bavarages Holding" закінчили 2008 рік збитками. Збиток ЗАТ "Оболонь" в 2008 році склав 451,6 млн.грн. (smida) При цьому 2007 рік був доходним для всіх цих підприємств. Проте незважаючи на всі перешкоди, всі перелічені учасники ринку вивели на ринок новинки.

Так компанія "Sun Interbrew Ukraine" запустила в 2008 році баночну категорію пива "Брама" та "Старопрамен" (об'ємом - 0,5 л) та новий сорт - "Чернігівське Срібне", "Чернігівське Безалкогольне", а також "локальне" пиво для жителів Чернігова та області.

Компанія "ВВН Україна" виробляє пиво "Славутич ICE Mix" двох смаків - лайма та вишні (розлив - на Київському пивзаводі "Славутич").

Хорошу динаміку розвитку демонструють оператори середнього ешелону, такі як: ТОВ "Українська пивна група" ("УПГ") і корпорація "Рідна Марка".

У 2008 р. ТОВ "УПГ" розлила 6 млн. дал пива, або 1,8% всеукраїнського обсягу виробництва цього напою. На модернізацію підприємств "УПГ" витрачено близько $2 млн., до кінця 2009 група має намір інвестувати в розвиток виробництва ще $2,7 млн. Проте це не рятує ситуацію, група не може задовольнити потреби ринку на 35%.

Ринок пива України в більшій мірі "зобов'язаний" розвитком середньо- і високоцінового сегментів, ринкова частка яких, за оцінками операторів, перевищує 25%, і зростання продовжується.

Але, як мовиться, пивовари припускають, а економічні і кліматичні умови розташовують.

Так в 2007 році через погоди плани споживання пива були перевиконані, а в 2008 році, навпаки, оскільки літо не було таким жарким, планових показників не досягнуто. Багато виробників має надію на літо 2009 року.

Підсумую:

Конкуренція серед брендів за місце в свідомості українського споживача росте наростаючими темпами. Не дивлячись на те, що список брендів-лідерів за останні десять років (1999-2009 рр.) не сильно змінився, за цей період з'явилися об'єктивні передумови для виходу нових гравців або можливість переходу в списки лідерів брендів другого ешелону.

Свідомість українських споживачів міняється у напрямі світових трендів. Пропаганда здорового способу життя веде до зростання споживання "здорових" категорій, таких як мінеральна вода. Відбувається заміщення споживання горілки споживанням пива.

Загальне зниження у споживачів лояльності до брендів.

Що хорошого...

- збільшення в українському пивному "морі" преміальної та суперпреміальної складових, розширення сегментів ліцензійних торгових марок (+40%).

- значне збільшення в 2008 р. об'ємів імпорту пива у зв'язку зі вступом України у ВТО. Це, до речі, підвищує вартісний показник національного ринку, оскільки імпортне пиво, як правило, позиціонується у високоцінових нішах.

Основні тенденції ринку пива в нинішньому році залишаються тими ж, що і у минулому: загальне зростання цін, а також поява активної групи споживачів, для яких важливими чинниками є смак і якість пива. Це сприяє зростанню преміум- і суперпреміум сегментів. В той же час, споживач почав все більше проявляти інтерес до оригінальних сортів пива. Зокрема - пшеничному нефільтрованому пиву, яке сприймається як натуральне і завжди свіжіше.

На українському ринку пива сьогодні спостерігається досить помітне зростання баночного сегменту, його темп в середньому досягає 50% на рік.

Що поганого...

За прогнозами експертів і учасників пивного ринку, на прогнозований показник в 2009 році (виробництво 70 літрів пінного напою на людину) український ринок цього року не вийде. У 2008 році показник споживання пива на душу населення складе 65 літрів.

Основною причиною є зменшення тенденцій розвитку ринку пива в 2009 році а також збільшення ціни. В минулому році ринок пива не збільшився в натуральних величинах взагалі, в грошових величинах відбулося збільшення на 21% (в основному пов'язано із подорожчанням сировини та збільшенням ціни). В 2009 році деякі експерти прогнозують обсяг ринку на рівні 2008 року, деякі спад, деякі незначне (до 2%) зростання - тут думки розбігаються.

Динаміка виробництва пива в Україні в січні 2007-2009 рр.
Динаміка виробництва пива в Україні в січні 2007-2009 рр.

Аналітики припускають що збільшення цін не останнє в цьому році. Посилаються прогнози на пропозицію ВРУ щодо збільшення ставки акцизних зборів на кріплені та ігристі вина, горілчані вироби. Разом з цим скривжені виробники "місцних" напоїв можуть лобіювати збільшення акцизу і на пиво.Так, буквально з перервою в чотири дні у Верховній Раді були зареєстровані два законопроекти: №4339 від 10.04.09 р. "Про внесення змін у деякі закони України щодо питань акцизного збору" (ініціатор - народний депутат Павло Климець, почесний президент ДК "Олімп") і №4339-1 від 14.04.09 р. "Про внесення змін у деякі закони України щодо питань підакцизних товарів" (ініціатори - народні депутати Сергій Терьохін, Костянтин Бондарєв (обидва - фракція БЮТ) і Євген Геллер (фракція "Партії Регіонів")).

Якщо пиво прирівняють до алкогольних напоїв, то значно обмежаться продажі пива в роздріб, а це істотно зменшить, приблизно на 30%, точки реалізації. Натомість ринок пива може впасти на 20-30%.

Як вийти з кризи?

Передусім українські виробники орієнтуються на збільшення експорту, виходячи з очікувань зростання споживання пива в Білорусі.

Але не тільки різким збільшенням експорту мають намір налагоджувати ситуацію, що похитнула в 2009 ринок пива. Другий шлях виходу з непростого положення - знаходити можливості здешевлення виробництва. Ініціатива в цій непростій справі опинилася на стороні представників компанії Carlsberg Group в Україні.

Завдяки "економній" мотивації, компанія розглядає можливість тимчасового перенесення виробництва з київського пивоварного заводу "Славутич" на інші свої підприємства в Запоріжжі та Львові. Не дивлячись на те, що переміщення виробництва - непросте і зовсім не дешеве рішення, основним чинником для переїзду стала дорожнеча оренди приміщень і площ, розташованих в столиці.

За деякими даними, "Славутич, Carlsberg Group" ще літом збиралася перенести виробництво з Києва в регіони. Підвищення тарифів на воду тільки затвердило наміри компанії.

На думку операторів, перенесення виробництва дозволить скоротити витрати не тільки за рахунок нижчих тарифів, але і інших постійних та змінних витрат, рівень яких набагато нижче в регіонах, чим в столиці. "Не виключено, що в ситуації, що склалася, ми розглядатимемо самі різні варіанти економії ресурсів, зокрема скорочення графіку роботи або перенесення виробництва в несезонні місяці на наші інші заводи в Львові і Запоріжжі", - сказав гендиректор "Славутич, Carlsberg Group" Петро Чернишов. За його словами, введені в Києві нові тарифи в середньому збільшують витрати київського пивзаводу в 3,25 разу в порівнянні з поточними тарифами за водокористування і водовідведення і в 6,6 рази - за очищення наднормативних забруднень в стічних водах.

Випереджаючи своїх столичних колег, Запорізький пивоварний завод вже перемістив свої виробничі потужності. Тепер ТМ "Січ" розливатиметься на мелітопольському пивоварному заводі.

Коментарі

  • CYBERMAG · 05.07.2009 19:04 · #

    Чернігівське - гарне пиво

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.