Огляд комп'ютерного ринку 2008 року в блозі Всюдисущий маркетинг · від kseniya_www · додано 29.06.2009 15:51

В цілому ринок продажу комп'ютерів, моніторів та периферійних пристроїв за 2008 рік знизився, що зумовлено зменшенням попиту внаслідок економічної кризи, проте ринок програмного забезпечення стрімко зріс через вихід нових операторів боротьби з нелегальним продажем програм.

Стаціонарні ПК та ноутбуки

Стаціонарні ПК вважаються одними з найбільш передбачених сегментів ІТ-ринку України. Минулий рік підтвердив правильність такої думки. Всього на ринок було поставлено близько 1,3 млн. персональних комп'ютерів, що на 13% менше, ніж в 2007 р. Переважна більшість настільних ПК було зібрано українськими компаніями. Частка А-брендов за 2008 р. збільшилася майже втричі, склавши в середньому 6%, проте, на думку учасників ринку, подальше зростання постачань системних блоків виробництва зарубіжних вендорів маловірогідне. В умовах зниження купівельної спроможності населення вони навряд чи зможуть загрожувати локальним складальникам ПК.

Криза світової і української економіки наклала відбиток на квартальну статистику об'єм випуску настільних ПК. У III кварталі, не дивлячись на обмеження споживчого кредитування, ринок демонстрував упевнене зростання показників, проте в останній чверті впав більш ніж на 50%. Окрім загального зниження обсягів постачань настільних ПК, в даному ринку відбувся перерозподіл серед гравців. Основними тенденціями другого півріччя 2008 р. стали скорочення частки першої десятки виробників до 30% (у 2007 р. - 38%) і активізація невеликих фірм.

Закономірна тенденція 2008 р. - збільшення об'єму оперативної пам'яті і накопичувача в системних блоках середнього класу. Стандартом цього сегменту до кінця минулого року стали 2 ГБ оперативної пам'яті і жорсткий диск об'ємом 320 ГБ. Разом з тим по-перших трьох кварталах минулого року спостерігалося зростання вартості "середнього" настільного ПК. До третьої чверті 2008 р. відбулося зростання цін близько 5%, проте з обмеженням споживчого кредитування і появою "антикризових" пропозицій від продавців ціни повернулися до рівня I кварталу.

Для ринку персональних комп'ютерів в цілому минулий рік був відмічений знаковою подією: за даними GFK, в III кварталі роздрібні продажі мобільних ПК вперше за історію ринку перевищили цей показник для стаціонарних комп'ютерів. Всього уроздріб в 2008 р. ноутбуків було продано 824тыс., десктопів - 1,057 млн. штук. Поступовому заміщенню настільних ПК середнього класу мобільними супроводить цікава тенденція: разом з лептопами для домашнього використання все частіше купують монітори з більшою діагоналлю. У корпоративному сегменті співвідношення залишилося незмінним: тут було реалізовано близько 50% всіх настільних ПК на ринку і всього 10% ноутбуків.

За попередніми оцінками за 2008 р. до України в цілому було ввезено 1,035 млн. портативних комп'ютерів. Відповідно, зростання ринку по відношенню до 2007 р. склало 335 тис. штук, або 47%.В першій половині 2008 р., як і два роки до цього, ринок лептопів показував стабільне зростання, яке сповільнилося в III кварталі, а в останній чверті року об'єм постачань скоротився більш ніж удвічі. Не дивлячись на це впродовж всього другого півріччя учасники ринку відзначали затоварювання складів, пов'язане як з кризовими явищами в економіці, так і з переоцінкою попиту на ноутбуки.

Діаграма 1. Структура роздрібного продажу компютерів та ноутбуків в 2008 році, %
Діаграма 1. Структура роздрібного продажу компютерів та ноутбуків в 2008 році, %

Сервери і системи зберігання даних

За попередніми оцінками IDC, минулого року до України було поставлено серверів на суму 120 млн. дол., що на 8% менше аналогічного показника за 2007 р. Як і в інших сегментах ІТ-ринку, такі підсумки є прямим слідством нетипово безгрошевого IV кварталу.

А-бренди продовжують нарощувати свою присутність. Лідери сегменту серверного устаткування ті ж, що і раніше: HP, Dell і IBM (платформа х86); IBM, HP і Sun Microsystems (RISC/EPIC/CISC).

Найбільш явною тенденцією, що спостерігалася протягом останніх трьох років, стало зростання частки лезвійних систем. За попередніми даними IDC, в штучному виразі вона збільшилася з 6% в 2007 р. до 10% у минулому.

Частка систем RISC/EPIC/CISC в грошовому численні мало змінилася по відношенню до 2007 року і знаходиться в межах 35-40% сегменту серверних рішень. При скороченні кількості пристроїв даного типу, росте попит на high-end-продукти вартістю понад 500 тис. дол. Як результат, в сегменті відчувається зростання конкуренції. Якщо в х86 боротьба платформ була лише умовною (Intel/ AMD), то в сегменті EPIC і RISC це справжня баталія, і в 2009 р. спостерігати за нею буде цікаво.

Експерти відзначають, що основу midrange-сегменту (від 25 тис. до 500 тис. дол.) як і раніше складають RISC-системи, але архітектура х86 активно набирає вагу. Так, в першому півріччі 2008 р. подібних рішень було поставлено удвічі більше, ніж за важ 2007 р.

Об'єм українського ринку зовнішніх дискових систем зберігання даних в 2008 р. склав, за попередніми оцінками IDC, близько 35 млн. дол., ріст становить на 9%. Як і в попередні роки, відбувалося зміцнення частки А-брендів. Лідери тут незмінні: HP, IBM, Sun Microsystems, до яких в минулому році приєдналася ЕМС завдяки активному розвитку партнерського каналу і ініціативам, пов'язаним з популяризацією бренду. Вітчизняні виробники СЗД продовжують бути присутніми, по суті, тільки в сегменті SMB, фокусуючись на системах NAS. Частка цих систем на ринку зовнішніх СЗД невелика, як і динаміка зростання минулого року.

Говорячи про співвідношення внутрішніх і зовнішніх систем зберігання даних в Україні, аналітики IDC підкреслюють, що розвиток сектора малого і середнього бізнесу і збільшення кількості регіональних відділень і філіалів крупних компаній - телекомунікаційних структур, банків, роздрібних підприємств і ін. - привели в 2008 р. до скорочення частки зовнішніх СЗД.

Експерти сходяться на думці, що в 2009 р. обсяг сегменту СЗД зменшиться, хоч і не так відчутно, як серверного. Все йде до того, що нових проектів буде мало, а в деяких галузях економіки - не буде зовсім. Проте продовжиться процес розвитку існуючих систем зберігання. Вірогідне зростання рівня споживання програмних рішень, що оптимізують роботу СХД.

Монітори

Через економічний спад і супутні причини передбачуваного зростання цього сегменту ми так і не побачили. За даними учасників ринку, в 2008 р. вендори поставили в країну 1,7 млн. моніторів, що на 100 тис. менше показника 2007 р. Двійка лідерів ринку за рік не змінилася - як і раніше, з великим відривом попереду корейські гіганти Samsung і LG - їх сумарна частка складає близько 70%. За ними слідують (в алфавітному порядку) Acer, ASUS і ViewSonic.

Основні зміни 2008 р. на ринку моніторів стали логічним продовженням тенденцій 2007 р. Як і передбачалося, широкоформатні дисплеї як і раніше витісняють з вітчизняного ринку монітори із співвідношенням сторін 4:3. В порівнянні із 2007 роком їх частка склала 45%. Упевненими лідерами ринку стали 19-дюймові широкоформатні дисплеї, що прийшли на зміну пристроям 17". У другій половині 2008 р. активізувалися продажі бюджетних моделей з діагоналлю 22". Це дає підстави стверджувати, що в поточному році саме вони стануть "локомотивом" ринку. 20-дюймові монітори, яким раніше готували світле майбутнє, опинилися поза сферою уваги споживачів і продавалися відчутно гірше за більших і менших побратимів.

У сегменті широкоформатних дисплеїв всіх діагоналей продовжується перехід на матриці із співвідношенням сторін 16:9. У 2008 р. їх частка склала 8%, а в поточному році, за прогнозами учасників ринку, вона збільшиться до 30%. Деякі вендори, зокрема ASUS, вже заявили про повний перехід на нові матриці в 2009 р. Такі метаморфози були прогнозовані, оскільки виробництво продуктів нового типу через особливості технологічного процесу виходить менш витратним. Таким чином, "середнім" пристроєм року, що наступив, можна вважати бюджетний широкоформатний 19-или 22-дюймовий РК-монітор із співвідношенням сторін 16:9.

Діаграма 2. Структура продажу моніторів в 2008 році по діагоналях, %
Діаграма 2. Структура продажу моніторів в 2008 році по діагоналях, %

Периферійні пристрої

Ситуація на вітчизняному ринку друкувальних пристроїв минулого року мінялася відповідно до того, що відбувається на ІТ-ринку в цілому. За даними 1DC, об'єм постачань принтерів і МФУ до України за рік склав 946 тис. штук, що на 7,2% менше результатів 2007 р. Основне падіння припало на друге півріччя: у III і IV кварталах було ввезено 391 тис. пристроїв, тоді як за цей же період 2007 р. - 630 тис.

Тенденція зростання частки ринку МФУ в сукупних постачаннях друкувальної техніки, яку відзначали аналітики за підсумками 2007 р., збереглася і минулого року. Частка багатофункціональних друкувальних пристроїв, за даними IDC, склала більше 57 %. У другій половині 2008 р. в даному сегменті ринку периферії відбулася знакова подія: лазерні МФУ в III кварталі порівнялися за обсягами постачань із струменевими апаратами, а в останній чверті - перевищили їх майже в два рази. Учасники ринку пов'язують таке значне зростання з появою доступних моделей кольорових багатофункціональних друкувальних пристроїв, які орієнтовані на домашнє використання і є достатньо цікавою альтернативою аналогічним струменевим продуктам.

На ринку принтерів в минулому році конкуренції технологій друку не спостерігалося. Переважаюча частка ринку лазерних принтерів залишалася незмінною впродовж всіх чотирьох кварталів, а струменеві в другому півріччі змогли "відвоювати" 5% у матричних конкурентів.

Середня вартість друкарської периферії в роздрібному сегменті каналу продажів за 2008 р. продемонструвала плавне зростання в гривневому виразі. Найістотніше подорожчання було відмічене в групі лазерних МФУ, середня ціна яких, за даними GFK, піднялася за рік більш ніж на 25%.

Діаграма 3. Динаміка продажу компютерної периферії в 2008 році
Діаграма 3. Динаміка продажу компютерної периферії в 2008 році

Мережеве устаткування

За оцінками експертів, ринок традиційного активного мережевого устаткування, до якого відносять комутатори, маршрутизатори, споживчі пристрої, модеми і т.п., в 2008 р. досяг відмітки в 250 млн. дол. Основні гравці даного сегменту в Україні - Cisco, D-Link, Juniper і ZYXEL.

Вважається, що провідним двигуном мережевого ринку минулого року був Інтернет. Наявні канали зв'язку поступово перестають справлятися з трафіком, що росте. Щоб вирішити цю проблему, провайдери активно нарощували капіталовкладення в інфраструктуру (САРЕХ).До грунтовної модернізації підштовхували і бурхливий розвиток бездротових технологій, і база абонентів мобільного і багатоканального доступу, що динамічно розростається. Природно, в споживчому сегменті попит мали комутатори рівня доступу, головні постачальники яких - D-Link, ZYXEL і Linksys.

Не дивлячись на все ще високу затребуваність Fast Ethernet, стрімко росте популярність більш швидкісних Gigabit Ethernetи 10 Gigabit Ethernet. В результаті ціна порту GBE практично порівнялася з такою для FE. Застосовуються GbE-пристрої, як і раніше, в основному для підключення серверів і комутаторів; у корпоративних користувачів необхідності в них поки немає, оскільки відсутня потреба в передачі відеотрафіку, великих обсягів даних. Популярний 10 GBE у провайдерів, які сполучають за даною технологією офіси і удома.

У корпоративному секторі стабільний попит до IV кварталу мали всі види традиційного мережевого устаткування. Втім, помітну динаміку продемонстрували рішення класу "уніфіковані комунікації": минулого року об'єми їх продажів збільшилися більш ніж удвічі. Активним споживачем таких систем виступають банки, прагнучі підвищити рівень завантаження співробітників.

Компанії задалися метою створити ІТ-інфраструктуру з єдиним інформаційним простором і надавати контрольований доступ до центральної бази даних з будь-якої точки корпоративної мережі. До пріоритетних напрямів роботи вендорів відноситься також сегмент безпеки, причому високий рівень захисту повинен поєднуватися з хорошою продуктивністю. З розповсюдженням IP-телефонії зростає попит на конвергентні рішення, об'єднуючи передачу цифрових і голосових даних.

Останнім часом в нашій країні спостерігається інтенсивний розвиток мереж в сегментах SOHO і SMB. Відмітивши дане явище, в Україні відкрили офіси вендори відповідних рішень - компанії Edge-Core і Edimax, активізувалася 3Com.

Традиційно виробники устаткування, інтегратори і дистриб'ютори, вирішуючи проблему кадрів, багато уваги приділяли навчанню партнерів, замовників, студентів.

Програмне забезпечення

Для вітчизняного ринку програмного забезпечення минулий рік проходив під знаком якісних трансформацій в області боротьби з нелегальним використанням програмних рішень (особливо у випадках їх комерційного застосування). Без перебільшення історичною подією став офіційний початок роботи в нашій країні організації Business Software Alliance (BSA), об'єднуючої практично всіх найбільших виробників ПЗ. Це означає, що тепер зусилля в даному напрямі, крім Microsoft, робитимуть і інші компанії самого різного масштабу - від Autodesk і Adobe до Kerio і "Фаматек".

Діаграма 4. Динаміка продажу програмного забезпечення в 2008 році
Діаграма 4. Динаміка продажу програмного забезпечення в 2008 році

Хочеться сподіватися, що певну підтримку їм в цьому надасть і держава, в особі Міністерства освіти і науки України що підписало з рядом постачальників договір про легалізацію ПО в органах влади.

Правда, на швидкий ефект тут розраховувати не доводиться, адже поки що все упирається в обмеженість ресурсів контролюючих органів і недоліки законодавства. Проте інформаційна робота вже ведеться, і, без сумніву, в найближчому майбутньому даний напрям стане одним з пріоритетних, оскільки всі гравці ринку ПО одностайно рахують піратство основним чинником, гальмуючим його розвиток. До того ж в умовах негативної динаміки антипіратська діяльність, по суті, чи не єдина надія вендоров.

Примітним, на наш погляд, є рішення німецької компанії PC-Ware відкрити офіс у нас в країні, хоча минулого року його представники, прямо скажемо, були непомітні для ринку. Пізніше було оголошено про покупку контрольного пакету цього холдингу дочірньою структурою Raifteisen International, а також про підписання PC-Ware ексклюзивних контрактів в СНД з декількома виробниками.

В цілому, об'єм реалізації програмного забезпечення в Україні, на думку експертів, збільшився в 2008 р. приблизно на 25% і дорівнював 185 млн. дол. Як і в інших сегментах ІТ-ринку, на підсумковий результат вплинуло спочатку скорочення і без того скромних продажів в роздрібі, а потім ще і заморожування частини корпоративних проектів в останньому кварталі. Основу попиту складали засоби забезпечення безпеки, офісне ПО і САПР.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.