Блог Всюдисущий маркетинг

Скільки людині потрібно для життя? - Поїсти, одягнутися і поговорити. Чому ж тоді, озираючись навколо, ми бачимо, що нас оточує величезна кількість товарів, без яких ми реально можемо обійтися. Хто нав'язує нам брендові сонячні окуляри, мобілки з яблучком, плазмові екрани, підвісні стелі з підсвіткою, фінгерборди? Наука маркетингу пояснює причину чому нам це все потрібно? Мало того, її завданням є зробити із найбезглуздіших товарів та послуг - нейнеобхідніші. В цьому блозі я хочу показати яким буває маркетинг, який він є в Україні, які його перспективи.

 • Як криза 2009 року відображається на ринку реклами від kseniya_www · додано 24.06.2009 21:53

  Початок 2009 року ринок української реклами зустрів значним порідінням реклами на біл-бордах та в друкованих виданнях. Опитування 48 фірм із топ-100 найбільших рекламодавців України показало, що відсоток скорочення реклами складає 26-50%. Близько 20% планувало залишити рекламний бюджет на рівні 2008 року, а 13% - планували його збільшити. І навіть якщо рекламні бюджети змінилися не значною мірою, структура витрат на рекламу змінилася суттєво.

  Зокрема відбулося зменшення дорогої реклами на телебаченні щонайменше на 18%, зовнішньої реклами на 60% проте збільшення реклами в друкованих виданнях на 8%, також суттєво збільшилися витрати на PR та рекламу в Інтернеті. На думку спеціалістів, суттєвих змін зазнають також медіамікси, а комунікації стануть більш приціленими та орієнтованими на конкретну цільову аудиторію.

  Так мережі "Сільпо" та "Еко-маркет" збільшили бюджети на телерекламу, а Metro - на зовнішню рекламу. Мережа супермаркетів "Сільпо" цього року (з 1 січня по 22 травня) тільки на телерекламу витратила близько 6,4 млн. грн, відзначає дослідницька компанія GFK Ukraine (оцінка проводилася виходячи з прайсової вартості реклами). Минулого року в цей період компанія не розміщувала рекламу на телебаченні. Збільшила витрати на телерекламу і мережа "Еко-маркет", витративши за цей час близько 14,63 млн. грн (за аналогічний період минулого року – $1,27 млн., або 6,41 млн. грн; минулого року контракти полягали по курсу 5,05 грн/$). Значно розширилася присутність мережі Metro C&C на конструкціях зовнішньої реклами, відзначають оператори.

  Розглянемо рекламні бюджети найбільших рекламодавців в таблиці 1.

 • Український менталітет та його вплив на формування реклами від kseniya_www · додано 24.06.2009 11:59

  Як всім відомо, реклама - це двигун торгівлі. Проте як показує досвід українського PR, реклама може як сприяти збільшенню реалізації товарів, так і залишати покупців байдужими. Чому так стається? Більшість рекламістів намагаються знайти "свіжі" рішення, які здивують споживача, але жодна свіжа реклама буде не буде ефективною, якщо перед цим не вивчити аудиторію.

  Розробляючи рекламу для української аудиторії, необхідно керуватися особливостями нашого світогляду, психологією нації, світобаченням, поведінкою - це все об'єднує поняття "менталітет".

  Які особливості українського національного менталітету? Багато дослідників стверджують що на менталітет українців найбільше вплинуло землеробство та козацтво. Перше дало корені для створення таких якостей як: любов до праці та релігійність, а друге - надало чоловікам пріоритет в суспільстві, сприяло розвитку недовіри до нового. Поєднання цих якостей в українцях утворило такі визначні риси як : націоналізм, традиційність (консервативність), недовірливість до чужого чи нового, доброзичливість, привітність, гостелюбність.

  Як ці якості впливають на створення реклами?

  Для більшості українців участь зірок в рекламі жувальних гумок, йогуртів, зубних паст не говорить про якість продукції. Більшість з нас думає в цей момент: "цікаво, а скільки їй заплатили за участь в ролеку?" або "якщо запрошують дорогих зірок, значить стараються нав'язати продукт, і марно, все-рівно буду купувати те, що багато разів випробуване".

  Такі думки осідають в головах українців після пережитих "кидків", які регулярно трапляються з нашими громадянами через їх довірливість ( пригадайте хоча б МММ, або нещодавні кидки з придбанням житла в новобудовах). Тому українці більше люблять рекламу із звичайними людьми, можливо не настільки відомими, але професіоналами: так зубну пасту рекламують люди в білих халатах, косметику - розробники в лабораторії, шампуні - перукарі і т.д.

  А ще на нашу аудиторію як би то не соромно було, діє принцип пліток : секрет смачного обіду, секрет як позбутися плям, як помити швидко підлогу.

  Також рекламісти люблять користуватися такою слабкістю українців, як надзвичайна зацікавленість: попробуй і порівняй, або попробуй - якщо не сподобається ми повернемо кошти. Ці підходи успішно проштовхнули на наш ринок такі пральні порошки як "Tide" чи "Ariel", і ніяка реклама української національної "Гали" не може витіснити цей ринок.

  Що стосується консерватизму українців, то безумовно, якщо реклама використовує традиційні "рецепти", вона буде успішною. Прикладом таких марок є "Чумак" та "Торчин", який використовує традиційні рецепти української кухні.

  Ще одним яскравим прикладом успішності PR з національним нахилом є ресторани швидкого обслуговування "Пузата Хата", власники якого вирішили створити заклад із виключно українським стилем. На їх думку, цим самим вони показали всьому ринку, що можна працювати по-новому, створюючи та підтримуючи український колорит у всьому, починаючи від інтер'єру, і закінчуючи меню, яке включає виключно українські традиційні страви.

  Для створення цього ресторану вибиралося багато напрямків, проте в результаті зупинилися на східноукраїнських мотивах, які втілилися у всьому: елементах декору, уніформі та дизайні приміщень. Причому позитивним є те, що власники ресторану подбали про комфорт відвідувачів, і поряд із всією традиційністю грає сучасна музика.

  Тісно пов'язані із традицією і патріотичні почуття, в результаті чого завжди приємною є реклама, що висміює радянські устої (пригадуєте Twix, і майстра, який вимкнув світло у всьому районі). Разом з цим рекламісти приділяють увагу родинним зв'язкам: "Cвіточ: смачно як у дитинстві", "Київстар: думає про вас", "сир President: смакує по-домашньому". Бебі-бум також вплинув на рекламу: всі ж пам'ятають маля з реклами Київстар і його нове слово: "кукуся"...

  А наприклад, така риса як жадність ( для більш милозвучного звучання - економність :) стала просто знахідкою в світі реклами. Саме вона обумовила появу на світ безліч рекламних роликів: навіщо платити більше, який має бути миючий засіб, щоб ним користуватися півроку...

  Нюанси українського рекламного бізнесу можна перелічувати дуже довго, в даній статті висвітлено тільки деякі. Зрозуміло, що ефективною реклама може бути, якщо вона поєднує різні фактори, а постійний контроль за їх використанням може дати на диво хороший ефект.

 • Український споживач товарів та послуг. Чим ми відрізняємося від споживачів інших країн від kseniya_www · додано 23.06.2009 15:31

  Споживач - це початок та кінець маркетингового процесу, суб’єкт та об’єкт маркетингового впливу. Покупці товарів (послуг) диктують свої вимоги та запити, визначають попит і тим самим обсяги виробництва. Споживачі є рушійною силою механізму виробництва та маркетингу. Згідно традиційного визначення, що використовується в сучасному маркетингу, ринок має чотири головних компоненти: 1. люди та їх потреби, 2. можливість здійснення покупки, 3.бажання придбати та 4. можливість придбати товар чи послугу.

  Завдання цієї статті – показати особливості українського споживача, його портрет та показати його основні відмінності від споживачів інших країн.

  Для початку проведемо дослідження демографічного стану.

  Чисельність населення країни має спадаючу тенденцію, більшість населення – люди середнього віку. Протягом останнього десятиліття спостерігається стрімке старіння нації. Хочеться тільки надіятися на «бебі-бум» 2008-2009 років, який має шанси змінити демографічний стан країни.

  За даними статистики в 2009 році, кількість наявного населення складає 46 143,7 тис.осіб, з них 31587,2 тис. осіб міського населення (68,4%)і решта - 14556,5 тис.осіб сільського населення. За 2008-2009 роки кількість населення України зменшилося на 229 тис.осіб ( довідково: за 2007-2008 роки кількість наявного населення зменшилося на 274 тис.осіб). Динаміка зміни чисельності населення за 1990 - 2009 роки наведена в рис.1.

  Рис.1. Кількість наявного населення України за 1990-2009 роки (за даними ДКСУ)
  Рис.1. Кількість наявного населення України за 1990-2009 роки (за даними ДКСУ)

  Що стосується вікової структури населення, то в Україні найбільше людей (29% або 13255,5 тис. осіб) віком від 25 до 44 років, людей віком від 46 до 64 років 26% (12084,4 тис.осіб), населення віком від 65 років - становить 16% (7317,4 тис.осіб), від 15 до 24 років - 15% (6829,9 тис.осіб), від 0 до 14 років - 14% (6476,2 тис.осіб). Вікову структуру населення України в 2009 році подано на рис.2.

Всього 43 на 5 сторінках