Коляда и деньги в блозі Ego Blog · від Ego · додано 07.01.2010 18:50

Деньги портят все. Чтобы не говорили о древних традициях колядничества, как бы не умилялись этому ритуалу, сколько бы романтики и добродушия не пытались разглядеть в этом процессе - наличие во всем этом денежного аспекта лично для меня делает и колядничество, и колядников лишь меркантильным мероприятием.

Да, возможно, где-то существуют люди преклонного возраста, или члены какого-то народного ансамбля, которые тщательно готовятся к этому "священному ритуалу", которые ходят ночью по улицам, распевая песни, исключительно ради собственного удовольствия. Но лично я, прожив столько лет в Украине, таких не встречал. Все, что видел я - это отблески денежных знаков в горящих глазах у бесчисленного количества детей, которые ломятся в двери, начиная с первого января, и до... Бог знает какого.

Мне тошно это видеть. Более того, я ощущаю себя так, словно меня ограбили. Причем самым наглым образом. И наглость эта не от какого-то насилия, а от той псевдо-духовности, которая якобы стоит за этим процессом, и которую я в упор не вижу.

(В этом контексте интересен опыт одного моего знакомого американца, который одно время работал в Украине, и как-то раз имел неосторожность открыть колядникам дверь))). Он меня потом долго расспрашивал, почему ему еще пришлось платить деньги за то, что какая-то ряженная орава вломилась к нему в квартиру, которую он только что прибрал и насорила там, рассыпав по полу какие-то зерна.)

Вот, что меня интересует - если бы из колядничество исключить деньги - было бы оно все так же популярным? Ходил бы кто-то так же активно от дома к дому, от квартиры к квартире?

Почему бы не взять пример с пана Президента, который одарил тех ребятишек-колядников, что снялись у него в праздничном "клипе", лишь чаем и сладостями? (Ага, в него-то этими конфетами не запустят, как делалось много раз в случае с "обычными людьми")))

А вообще, мне бы хотелось, чтобы в колядничестве осталось лишь что-то... мистическое, таинственное. Ведь сам по себе процесс хождения в костюмах зимними ночами, по сугробам (если погода расщедрилась на такое) - выглядит очень эффектно и аутентично, если хотите. Сместить акцент с собирания денег и драния глотки колядками с целью "лишь бы погромче" на что-то... сказочное, внутреннее, романтичное.

Да только не верится мне, что такое уже возможно.

Коментарі

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 19:44 · #

  Погоджуюсь!

  - "Чтобы не говорили о древних традициях колядничества"

  - Між іншим, ці традиції язичницькі. Перші християни цим не займалися. На наших землях, ще до "капіталізму", колядування віддячувалось чимось їстівним, а зараз грошима. Взагалі, я вважаю, що ця практика є в корені шкідливою і фарисейською по суті своїй. Якщо вдуматися - нонсенс - народ розповідає про народження Сина Бога, а йому за це дають гроші - дивно!

 • Ego · 07.01.2010 19:51 · #

  "Якщо вдуматися - нонсенс - народ розповідає про народження Сина Бога, а йому за це дають гроші - дивно!"

  Ага, ага.

  И вот на вопрос "Кто виноват"? - очень даже может быть, что ответ - те "домогосподарки", которые уже за месяц начинают собирать "дрібні", чтобы было, что давать колядникам.

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 19:55 · #

  я думаю тут собака зарита ще глибше

 • kseniya_www · 07.01.2010 20:52 · #

  По селах ходять колядники.. і не тільки для того щоб грошей зібрати... тому що грошей в селах дають мало, або і не дають... багато людей це робить просто шоб відпочити гарно... шоб чортик наробив збитків в хаті, шоб діти отримали цукерки, просто поприкалуватись, випити 100 грам...

  Люди добрі, як ви так можете казати.. яке "язичництво", який "грабіж".. ви шо ?

  Це ж культура наша, це традиції... нічого поганого "домогосподарки які збирають дріб.язок" не роблять... вони готуються до всім улюбленого свята - Різдва, а коляда - це один із основних атрибутів разом із кутею, свічкою на столі, сіном під столом.

  Якшо бачите шо іде табун рваних хлопчаків - вам не обов.язково їх пускати додому. Але якшо цей табун в костюмах, з дзвіночками і співають вже на порозі, навіть якшо ти і двері не відкрив... - ну чому б не дати тих нещасних 5 грн? Чому б не дати дозволу засіяти і так шоб пшениця ше до старого нового року не прибиралася ) ? це ж так класно...

  Я думаю якшо б всі разом змовились і перестали давати гроші - ця традиція все одно залишилася б, тому що дітки в нас добрі, і я вірю в те, шо Є батьки які не вчать дітей бути меркантильними, які вчать дітей шанувати традиції, вчать їх колядок, вчать вітатися Христос Народився - Славімо його.

  Традиція вимре якшо всі почнуть ставити в будинки домофони, і якшо щирих українців витіснять китайці... от тоді перестане бути весело.

 • kseniya_www · 07.01.2010 21:02 · #

  шо такого нонсненсного в тому шоб віддячити людині за хорошу новину?

 • kseniya_www · 07.01.2010 21:07 · #

  хто винен в чому ? в тому шо діти невиховані і не мають моральних цінностей? ну подумайте хто винен в цьому... чому ви ігноруєте очевидне і шукаєте відповідь із зовсім іншої сторони.

 • CYBERMAG · 07.01.2010 21:43 · #

  Стосовно язичництва - нічого у цьому поганого немає. Релігія, яку сповідували сотні поколінь наших з вами предків не могла не залишити сліду в релігії їх нащадків.

  Коляда і інші традиції - це те, що відрізняє нас від інших. Коли люди припинять ходити по оселях з колядою, засівати, щедрувати, славити народження Ісуса - ми перетворимось з Українців у невелику купку нешкідливих нефарисеїв, як тут дехто сказав. І що доброго в цьому?

  Нація без мови, без традицій, без релігії... Будемо смажити індичок на день "благодарєнія", сповідувати якісь новітні іноземні культи, поклонятись "поющим трусам" на екрані... І правильно. Навіщо нам свята. Працювати треба... Гроші заробляти... щоб мати за що дивитись на "поющі труси"...

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 22:53 · #

  так сам же ж Ісус казав: "Даром отримали — даром давайте"

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 23:25 · #

  Не хотіла нікого образити, бо насправді поважаю думку кожного, але маю власну.

  Та, як би це жорстоко не звучало (особливо в цей період року), та мені здається, що світ використовує релігію, і зокрема Різдво (і наша країна також) в своїх егоїстичних цілях, з метою збагатитися, бо ж не для кого не секрет що усі праздники є комерційно вигідними людству, і Різдво не є виключенням. Тому, знову ж таки, підтримування традицій заохочується (і у світі і в нашій країні) не тільки заради самоідентифікації, але й тому, що це комусь дуже і дуже матеріально вигідно. Для світової комерційної системи те ж саме Різдво щось подібне до "поющіх трусів" - на цьому "роблять бабки".

  І ще мене особисто трохи дивує не тільки спокійне ставлення до того, що, за словами багатьох "світле і добре свято дитинства", поставлене на комерційні рейки, але й те, що маленькі діти цілий рік думають про те, коли настане зима, щоб вони могли заробити собі на мобільник чи ще якусь річ. Але навіть цей факт тільки підтверджує попередню думку про те, що комерційна система у світі (а з нею і реклама) дуже добре працює.

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 23:34 · #

  мені здається, що проблема (та що собака, яка зарита) у браці справжньої духовності і надмірному бажанні матеріальних цінностей.

  а те що "діти невиховані і не мають моральних цінностей" - так це виховання батьків, або ж відсутність виховання (хто ж їх буде виховувати - багато батьків за кордоном гроші заробляють...ніби вони за гроші зможуть купити добре виховання своїм дітям?!)

  і ще я не зрозуміла це - "чому ви ігноруєте очевидне" - що малося на увазі? яке "очевидне"?

 • kseniya_www · 07.01.2010 23:43 · #

  ну явно не домогосподарки винні в цьому... а винні батьки які не вміють дітей навчити культурі

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 23:44 · #

  я сьогодні чула розмову двох хлопчиків, які йшли колядувати. Один другому казав: "Ну шо, пішли забивати бабкі?"

  і звичайно, є люди які щиро і з любов'ю підтримують усі українські традиції, я таких знаю.

  я поважаю і тих що підтримують традиції, і тих, що їх не підтримують, бо кожен робить свій власний вибір і має на це право.

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 23:45 · #

  точно не господарки!

 • kseniya_www · 07.01.2010 23:45 · #

  ну.. я так і не поняла чому людині не "дати дар" за те шо вона "подарувала" хорошу новину ??? в чому нонсенс?

 • CYBERMAG · 07.01.2010 23:49 · #

  Ти розумієш, життя - суцільна комерція. Куди не глянь - всюди вона. Суспільні моральні норми - теж комерція. Етичні норми - теж. Ти ж одягнута ходиш, і сита, а працюєш за допомогою предметів і засобів праці, отриманих в результаті комерції. Всі так.

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 23:56 · #

  спробую прокоментувати саму себе - "ця практика є в корені шкідливою і фарисейською по суті своїй" - мені здається, що даванням грошей дітей наштовхують на думку, що все продається і купується, що гроші найважливіші, і просто так у світі нічого не буває, а ще дитина буде сподіватися за це гроші - але ж не всі зможуть дати, тому може виникнути думка, що ті є скупими чи не цінують їхню новину і тд. і тп. щодо виховного та педагогічного процесу. Щодо "фарисейської" - мала на увазі, що ніби говорять про Ісуса, але все крутиться навколо грошей та їжі - лицемірність якась.

  та й взагалі ця традиція грошима віддячувати за усе в житті - якась вона мені неприємна...лікарю в лікарні віддячують, чиновнику віддячують, вчителю віддячують - хабарем попахує. Хоча, звичайно, це не хабар - хабар це коли перед ЦИМ дають, а не після ЦЬОГО, але все ж...якось воно все не з любові

 • Ліля Тєптяєва · 07.01.2010 23:58 · #

  та ясно що так...ніхто ж і не сперечається, просто має все ж бути щось ПРОСТО ТАК, а особливо те, що стосуються віри, релігії, хіба ні?

 • kseniya_www · 08.01.2010 00:00 · #

  "те ж саме Різдво щось подібне до "поющіх трусів"" - огидно таке чути

  Для кожної сім.ї - Різдво це зовсім НЕ можливість заробити на мобілку, який моральний урод вдовбив це тобі в голову???

  Різдво - це сімейне свято, коли вся родина має можливість виділити час (і суспільство цьому допомагає, придумавши вихідні дні), відірватись від буденних сірих справ, заробітків і зробити собі свято.

 • CYBERMAG · 08.01.2010 00:02 · #

  а що у тебе просто так?

 • CYBERMAG · 08.01.2010 00:02 · #

  Релігія і віра у мене теж не просто так

 • kseniya_www · 08.01.2010 00:03 · #

  це ж копійки... на все Різдво піде до 10 грн.. хіба можна колядки з хабарями порівнювати.

 • хохляцький шпигун · 08.01.2010 00:50 · #

  ех, люди... колядки і діти, які не мають ні слуху, ні голосу, але колядують, вертепи - то традиції України. до нас так і не прийшли колядувати, бо в москалів такої традиції нема, а самі не пішли, бо до кого підем якщо тут не принято? ну вас, розстроїли мене. не знаєте, що то святковий настрій і які в Україні свята. тут всі веселились на новий рік, а Різдво, то ніби просто так - ще пара днів вихідних для похмеляння.

  на другий рік я обов"язково навчу Чудо українских колядок

 • Ego · 08.01.2010 01:56 · #

  Сейчас поясню, что я имел ввиду, когда сказал про домогосподарок.

  Когда женщина начинает заранее собирать мелкие деньги, с прицелом на то, что их нужно будет отдавать калядникам, и её дети это видят и знают - это смещает акцент того, что будет происходить в канун и после Рождества в материальную сторону. Зачем вообще заострять внимание на деньгах? Ну придут колядники, ну посмотришь, что у тебя в карманах есть, а лучше - что на столе. Вот то и дашь. А не найдешь - скажешь, простите, вы хорошо пели, но так получилось, что у меня нет ни денег, не еды. А? Слабо так сказать? Конечно мы знаем, чем это чревато - даже если тебе вслух ничего не скажут, ой как "хорошо" подумают о тебе.

  Конечно, я не имел ввиду, что только эта вот "домашняя заготовка" является причиной "всех бед", но мы сами и трансформируем духовный праздник в чистой воды коммерцию и вымогательство каждым своим казалось бы невинным действием.

  Я понимаю, почему Вы, Ксения, так отчаянно спорите. Просто у вас в семье проходит этот праздник так, как он и должен проходить (я так догадываюсь). И конечно, есть еще масса подобных семей, к которым "нет претензий"))) Но в данном споре я больше поддерживаю Лилю, поскольку все эти разговоры про "собирание на мобилу" слышу вновь и вновь.

 • kseniya_www · 08.01.2010 15:47 · #

  нє, ну я також бачу шо діти ідуть ніби на заробітки, але мене це не турбує. я даю копійки тим хто негарно колядує, причому можу ше поприклауватись сказавши: вивчи ше пару куплетів і будеш більше заробляти...

  і я не відчуваю шо я розбещую дітей )) якшо дівчатка роблять собі крильця, німбики, беруть діток маленьких вчать їх слова. .. ну як таким не дати по 1-2 грн для кожного, навіть якшо вони дійсно збирають собі на телефон... скільки ж це треба проколядувати щоб зібрати 500 грн? а крім того моя двохрічна малявка просто заходиться від радості шо приходять дітки і співають...і я її вже змалечку вчу давати копійочки і казати "дякую за коляду"...

 • Ego · 08.01.2010 21:22 · #

  Все замечательно и все трогательно. Правда. Я прекрасно представляю себе атмосферу, которая царит в Вашей семье в эти дни, представляю, как радуется Ваша дочка. И уже чуть-ли не готов изменить свое мнение)))

  Есть только одно "но". А почему благодарить нужно деньгами? Вот ведь в чем беда! Как бы мы ни крутили: деньги - это символ земного, я бы даже сказал "приземленного", а праздник-то - самый-самый духовный! Ну представьте себе, что вот рядом с Вами стоит сам Иисус! Приходят маленькие, чудесные детки. Поют, веселят Вашу маленькую дочку. И в конце вы протягиваете им деньги "1-2 грн для кожного". Можете представить, чтобы Вам Иисус сказал? О! Я себе представляю!

  У Вас может быть лишь одно "оправдание" для него в этом случае - "Господи, у нас так принято теперь - за деньги можно что-то купить и порадовать себя". Все! Больше вы ничего не сможете ему пояснить.

  Только я бы не стал так оправдываться))) Если я, конечно, не хочу еще больше разозлить Христа))))

 • kseniya_www · 08.01.2010 21:49 · #

  "А почему благодарить нужно деньгами?"

  Щоб дитина купила собі ту цукерку яка їй подобається, ну я ж не можу їй дати десяту частину мобілки, правда? За кордоном на Різдво дарують подарунки. У нас цього чомусь нема, нам треба подарунки виколядувати ))

  "Вот ведь в чем беда! Как бы мы ни крутили: деньги - это символ земного, я бы даже сказал "приземленного", а праздник-то - самый-самый духовный!".. і Ну представьте себе, что вот рядом с Вами стоит сам Иисус! Приходят маленькие, чудесные детки. Поют, веселят Вашу маленькую дочку. И в конце вы протягиваете им деньги "1-2 грн для кожного". Можете представить, чтобы Вам Иисус сказал? О! Я себе представляю!"

  Я не дуже продвинута в цих питаннях, ну наскільки я знаю Ісус проповідував, особистої справи не мав, не займався землеробством, не ловив рибу, за що він їв по вашому? - Та за милостиню мабуть (яка була винагородою за проповідування), за дарунки. І 2010 років тому були гроші, і в ті часи гроші обмінювали на необхідні товари... тому я не зовсім погоджуся із тим шо гроші - це зло. Це умовна одиниця для обміну товарами і послугами. Друге діло шо грошей, на думку Ісуса (мабуть), потрібно було мати рівно стільки шоб забезпечити собі проживання: тобто на мінімум їжі та одягу.

  На жаль, сьогодні в нас значна частина населення України не може себе нормально прогодувати і тим більше одягнути, але сьогодні шоб вжитися в суспільстві потрібно ше крім того платити комунальні послуги, за освіту.

  Тому...якшо ви вже хочете вже так ув.язати приземлені гроші і духовність, то нате вам ув.язку: давайте діткам "коляду" так само як майже 2000 років тому Ісусові давали за проповіді.

 • Ego · 08.01.2010 22:21 · #

  Ох, сложную дискуссию мы с Вами затеяли. Она выходит далеко за рамки коляды. Самое интересное, что я-то скорее разделяю ваши рассуждения о деньгах в современном обществе. Но парадокс в том, что при этом идут значительные расхождения с самой Библией. Вот, что смешно!

 • Ліля Тєптяєва · 08.01.2010 23:14 · #

  хочу сказати "пару слів" про Ісуса:

  Ісус мав дуже хорошу професію на той час - він був теслею, так само як його батько. В той час теслі вміли робити усе з дерева - від дерев'яної іграшки для дитини до дерев'яної будівлі. В 30 років він присвятив себе проповідуванню, але ніколи не сидів ні в кого на шиї, цього заохочуючи і інших - працювати і заробляти собі на життя, при цьому не забувати про духовні справи, які у християнина повинні бути на першому місці в житті.

 • Ліля Тєптяєва · 08.01.2010 23:18 · #

  "ПРОСТО ТАК" - мала на увазі "НЕ ЗА ГРОШІ"

  щодо мене - мені сподобався вираз у коментарі kseniya "хороші новини" - я їх приношу не за гроші, і не даю гроші за хороші новини

 • Ліля Тєптяєва · 08.01.2010 23:19 · #

  "Релігія і віра у мене теж не просто так"

  рада чути, значить ти молодець!

 • Ліля Тєптяєва · 08.01.2010 23:26 · #

  "Для кожної сім.ї - Різдво це зовсім НЕ можливість заробити на мобілку, який моральний урод вдовбив це тобі в голову???"

  - ця історія (заробляння на святі) починається ще до свят, коли штучно піднімають ціни на базарі (між іншим ті ж самі люди, які потім будуть святкувати це свято) - одні "любителі Різдва" заробляють на інших не на одну мобілку.

  "Різдво - це сімейне свято, коли вся родина має можливість виділити час (і суспільство цьому допомагає, придумавши вихідні дні), відірватись від буденних сірих справ, заробітків і зробити собі свято."

  - чому тільки раз в році, це ж можна організовувати і частіше.

  По суті Різдво - це день народження Ісуса, цікаво як багато людей говорять про самого Ісуса в цей день? І що саме говорять?

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.