Флешмобитись не заборониш! в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 09.11.2011 17:24

Слухайте, друзі, сьогодні не про мистецтво, хоча й про нього теж, і не про дизайн, хоча це і його стосується...сьогодні про мистецтво талановитої організації великої кількості людей і про дизайн творчої акції — сьогодні стаття про флешмоб (flash mob).

Кілька речень про те, що це таке і коли виникло. Скористаємось Вікіпедією, як-же ж без неї.

ФЛЕШМОБ (також флеш моб і флеш-моб, англ. flash mob — "спалахуючий натовп", flash — спалах, mob — натовп) — це заздалегідь спланована масова акція, зазвичай організована через Інтернет або інші сучасні засоби комунікації, у якій велика кількість людей оперативно збирається у громадському місці, протягом декількох хвилин виконує заздалегідь узгоджені дії (сценарій), і потім швидко розходяться.

Немає єдиної думки з приводу того, яка мета проведення флешмобів. Учасники того самого заходу можуть переслідувати різні цілі. Серед можливих варіантів — розвага, порушення повсякденного ходу життя, справити враження на навколишніх, відчуття причетності до спільної справи, самоствердження (випробувати себе: "Чи зможу я це зробити на людях?"), спроба одержати гострі відчуття. Ідеологія класичного флешмоба дотримується девізу "Флешмоб поза релігією, поза політикою, поза економікою".

Рух флешмоба виходить із того, що у флешмоб-акцій є типові правила. Найважливіші їхні пункти:

1) Начебто спонтанне дійство. Заборона збиратися або привертати увагу на місці до акції, одночасний початок і закінчення акції її учасниками. Після акції потрібно миттєво зникати з місця дії в різні сторони, і робити вигляд начебто ні чого й не було.

2) Сценарій повинен привносити абсурдність у те, що відбувається.

3) Жорстке дотримання сценарію.

4) Не викликати агресивної реакції. Не порушувати законів і моральних засад, не показувати ніяких політичних поглядів. Флешмоб-акції, що не дотримуються цього вже будуть екстрім-мобом або політ-мобом.

Явище флешмоба почалося після того, як у жовтні 2002 вийшла книга соціолога Говарда Рейнгольда (en:Howard Rheingold) "Розумний натовп: наступна соціальна революція" (англ. Smart Mobs: The Next Social Revolution), у якій автор пророкував, що люди будуть використовувати нові комунікаційні технології (Інтернет, стільникові телефони) для самоорганізації. У червні 2003 Роб Зазуета з Сан-Франциско, прочитавши Рейнгольда, створив сайт flocksmart.com, на якому перші мобери стали домовлятися про збори.

Перший флешмоб пройшов 17 червня 2003 року в Нью-Йорку, США. Приблизно двісті чоловіків зібралися навколо одного дорогого килима в універмазі Macy's і почали казати продавцям, що живуть разом на складі на окраїні Нью-Йорку, і прийшли купити "Килимок Кохання".

А ось і кілька яскравих флешмобів з того ж сітконету.

Так, флешмоби проводяться по цілому світі, з різною ціллю й метою, найчастіше заради розваги і зняття напруження серед забіганого в проблемах суспільства. Та, як на мене, флешмоби, які переслідують високу мету, як от захист навколишнього середовище, варті особливої уваги, хіба ні? Дивимось...

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.