Eric Vigier та його орігамі. в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 05.10.2010 22:20

Дорогенькі, цього разу трохи про орігамі. А орігамі, це вам не просто літня панамка з газети чи літачок на шкільній перерві, і навіть не кораблик нашвидкуруч чи тюльпанчик на 8 березня. Орігамі – це захопливе мистецтво з багатовіковими традиціями та сучасними новаторствами професіоналів майстерного паперового складання.

Origami (орігамі) – це японське мистецтво складання фігур з паперу. І видів орігамі багацько: класичні, модульні, рухливі, декоративні, кірігамі, кусудами, і ще багато багато інших! До того ж, на сьогоднішній день, орігамі вже перестає бути виключно справою мистецтва, і відкриває для себе нові галузі застосування – воно починає активно використовуватися в дизайні і у науці!

Авторським орігамі стало лише після Другої світової війни, головним чином завдяки зусиллям всесвітньо визнаного тепер майстра Акіри Йошізави. Завдяки його винаходу – позначень, конструкцію орігамі можна було передавати іншим. Людина, знайома з цими позначеннями, зуміє скласти фігурку, з якої б країни вона не була. Акіра Йошізава винайшов сотні нових, раніше невідомих фігурок. Він не лише довів, що мистецтво складання може бути авторським, але й сприяв його найширшому поширення.

Свою значну лепту в розвиток авторського орігамі внесли такі майстри зі всього світу як Дейв Брил (Великобританія), Петер Буда (Угорщина), Ерік Жуазел (Франція), Альфредо Джунта (Італія), Рональд Кох (Сінгапур), а також Роберт Ланг і Джон Монтролл (США).

І хоча китайці винайшли папір, а японці орігамі (по-японські "орі" – складений, "камі" – папір), цим мистецтвом захоплюються у багатьох країнах світу. Захоплюється ним і герой цієї статті – Eric Vigier з Франції.

Ерік один з тих творчих романтиків, хто не просто складає фігурки з паперу, а живе з мистецтвом орігамі пліч-опліч, доводячи собі та іншим, що людського розуму і рук, з папером в них, достатньо для створення чуда. Він мало говорить, але багато працює, втілюючи в життя свої ідеї та мрії.

— Еріку, розкажи про себе: де живеш, працюєш, хто ти по професії, чим ще займаєшся в житті?

— Я живу в місті Іncheville – це в Нормандії, Франція. Працюю на найбільшому скляному заводі у світі (S.G.D), на якому виготовляються пляшки для фірмових духів, як от Dior, Givenchy, Chanel, Сardin та інших. А орігамі це моя велика пристрасть з 1998 року. Я складаю орігамі кожного дня по 2-4 години на день!

— Де ти навчався орігамі, хто твої вчителі? Як взагалі так сталося, що ти почав робити орігамі?

— Колись я бачив китайський фільм, в якому герой вбив когось паперовим птахом. Птах був такий гарний, і я захотів зробити такого самого. Після місяця практикування мені це вдалося!

Також я дуже люблю тварин, і я хотів і їх скласти з паперу. З часом я знайшов кілька хороших книг, з яких я дізнався як можна втілювати свої ідеї в папері, за допомогою орігамі. Тепер я використовую у своїй роботі ці знання, практикуючись і вдосконалюючись знову і знову! Крім того, я маю можливість зустрітися з майстром Еріком Жуазелем (Eric Joisel) і навчатися у нього.

— О, Ерік Жуазел відомий професіонал в паперовому світі орігамі, це чудова можливість навчатися у майстра такого ґатунку! А ти береш участь у виставках?

— Я зробив кілька експозицій у 2002 і в 2003 році в Нормандії, але не вистачає часу, щоб повторити це знову. Можливо мені це вдасться, але пізніше.

— Який папір ти зазвичай використовуєш, і які додаткові матеріали?

— Папір... це довга історія. Разом з еволюцією моєї майстерності еволюціювало й моє використання паперу. Я використовую локта папір, цигарковий папір, унрю, козо, бамбуковий папір та інші.

— Ти використовуєш класичні прийоми і техніки орігамі, чи винаходиш власний шлях в роботі?

— Я використовую класичні методи складання орігамі, але я роблю персональне моделювання і використовую власну техніку конструювання, яку можна побачити в моїх відео на Facebook.

— Еріку, які маєш плани на майбутнє стосовно орігамі?

— Мої плани на майбутнє – мій магазин орігамі.

— Дуже цікаво, як ти уявляєш свій магазин орігамі? Просто я бачила роботи цього виду мистецтва, де воно оригінально трансформується в дизайні меблів та інтер'єрі, кераміці, архітектурі, ба навіть космічному кораблебудуванню. А що буде в твоєму магазині?

— Цей магазин буквально виглядатиме так: у центрі великий стіл, з моїми учнями навколо, спереду при вході магазину – деякі види паперу, а позаду магазину – моя майстерня.

— Як на мене, то цей магазин більше нагадуватиме мистецьку школу чи студію орігамі.

— Так, це буде і магазин і студія орігамі одночасно.

— Чи бажаєш ти спробувати творити в інших видах мистецтва?

— Для мене єдине мистецтво у житті – ні в якому разі не покінчити з орігамі, не допустити цього ніколи!

— Скажи, а що тобі допомагає і заважає у житті та творчій роботі?

— Заважає те, що для конструювання у мене не вистачає часу, через мою реальну роботу. А допомагає мені саме орігамі, допомагає мені жити в хорошому сенсі, у творчій діяльності, також у спілкуванні та співпраці з іншими по всьому світі, ось наприклад з тобою.

Знаєте дорогенькі, теорія винахідництва стверджує, що Ідеальний Конструктор повинен складатися з однієї деталі, за допомогою якої створюється нескінченну різноманітність форм. Виявляється, такий конструктор існує – це орігамі, де з однієї деталі (листа) складаються тисячі і тисячі різноманітних фігурок! Нескладні прийоми складання та безмежна фантазія людей здатні створити, за допомогою орігамі, не тільки простеньку коробочку, а й цілий світ.

До того ж, цей світ може бути й зовсім маленьким, просто мініатюрним. Ось до прикладу міні-орігамі (Minigami) Еріка.

Справжньому майстру орігамі не складає багато зусиль створити, наприклад, власний домашній зоопарк чи тераріум. І за всі роки наполегливого складання з паперу, у Еріка вже назбиралось багацько колекцій такого ґатунку. Має він серію різних порід собак, серію диких та домашніх тварин, птахів, риб та інших водоплавних, комах, рептилій та плазунів. Як тільки якесь боже створіннячко привертає його увагу – він одразу прагне втілити його у папері, і використовує для цього не тільки досвід майстрів паперового конструювання, але й власну винахідливість.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.