Karoliina Arvilommi та її повстяні вироби. в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 08.10.2010 01:40

Дорогенькі, коли як не восени говорити про теплі вовняні та повстяні речі? Навіть сама розмова, про такі м'які затишні штуки, зігріває, що вже й казати про їх використання у житті. А взимку вони взагалі актуальні як ніколи! Адже теплі вовняні речі здатні гріти не тільки фізично, але й естетично, зігріваючи своєю милою волохатістю і теплом колористики. Тим паче якими естетично-зігрівальними мали б бути повстяні речі вічно холодних країв? А от саме такими, як твори Ліни Ломі з Фінляндії.

Кароліна Арвіломі (Karoliina Arvilommi), яка називає себе Ліною Ломі – своєрідна дизайнерка і майстриня текстилю з Фінляндії. Вона працює з кольоровим текстилем вже протягом 20 років, є членом Асоціації фінських дизайнерів (ORNAMO) і членом-засновником компанії OKRA Oy Мистецтв і Ремесел, що розташована в центрі Гельсінкі.

Вона почала своє професійне життя художниці-ткалі, працюючи на інших незалежних дизайнерів групи "Suomen Käsityön Ystävät" ("Друзі Фінського Ремісництва") в Гельсінкі. Її робота охоплює весь спектр технік для виготовлення та обробки килимів. Ще будучи в групі "Suomen Käsityön Ystävät", вона почала працювати в техніці "Ryijy" (вимовляється як "рю-ти") – фінська вузлувата ткацька техніка, заснована на тих самих принципах плетення килимів, що й перська.

На протязі останніх 17 років Кароліна працює як незалежний творець і художник. Її перші проекти з використанням техніки "ryijy" втілилися в фетрових капелюхах. Валяння з вовни надало їй свободу у формі і кольорі, чого вона вже давно шукала, і що й втілила у своїх капелюхах. Капелюхи були першими на її виставці "Suomi Muotoilee", і з 1993 року та експозиція є частиною суспільної колекції в Музеї дизайну в Гельсінкі.

Тепер вона зосереджується все більше і більше на повсті. Сьогодні єдине, що Кароліна тче – смуги для головних уборів. Повсть їй дуже подобається, адже вона дуже гнучкий матеріал для роботи, який просто створений для праці на відчуття, а не для розрахунку. Кожна з її робіт розглядається як унікальна і індивідуальна річ ручної роботи, гарантована її власним високим стандартом. Для неї якість є важливим аспектом, і вона завжди прагне досягати успіху в роботі шляхом дотику і інстинкту, а не формулам і обчислення. Крім того, Кароліна розробила цілий ряд аксесуарів. Її повстяні сумки та головні убори можна побачити зазвичай тільки на виставках, та й кількість її капелюхів обмежена.

Здебільшого Кароліна зосереджується на гобеленах. Процес валяння насправді фізично важкий, і вимагає сили і витривалості. Великі роботи неможливо створити поодинці, і тому вона розробила деяку "механічну допомогу", що дозволяє їй створювати велику роботу, до 3 метрів в ширину. І тепер вона може створювати товсті, жорсткі килими, при цьому в них відчуватиметься те, чого вона прагнула досягти – збереження делікатності форми і кольору. Кароліна, присвятивши себе роботі якісного ґатунку, розробила свій власний метод і техніку валяння. Крім того, вона почала особисто розглядати й вибирати вовну для своїх виробів, щоб гарантувати відповідність матеріалів, включаючи типи вовни, також вона самостійно забарвлює вовну натуральними продуктами і вичісує її без додавання синтетичних мастильних матеріалів.

У співпраці зі своїм партнером Родеріком, Кароліна в своїх останніх конструкціях почала використовувати дерево, а також застосовувати повсть в окремих деталях меблів та аксесуарах. Кароліна також виготовляє брошки, підвіски і сережки з використанням комбінації тканин і повсті.

Кароліна працює в техніці ручного валяння з використанням методу традиційного "мокрого валяння". Вона працює з сухою вовною і повстю, використовуючи природне соснове мило та гарячу воду, прокочуючи матеріал, доводячи його до необхідної твердості. В цьому процесі вона не використовує сухе валяння, тобто шиття повсті голкою.

Крім творчої роботи, комерційних замовлень та експозицій власних виставок, вона ще навчає усіх бажаючих своєї техніки валяння вовни. Під час майстер-класів учні мають змогу навчитися виготовляти декоративні міцні повстяні килими, переважно з округлими краями. Кароліна вчить усіх своєї техніки і методу валяння, які вона сама розробила, і використовує в якості повноправного повстяного майстра вже давно. На заняттях майстриня навчає як, під час роботи, досягти високої ступені контролю кольору та чіткості ліній малюнку, також допомагає учням розробити свій дизайн й особливу форму свого майбутнього виробу, і, що дуже важливо технічно, створити килим без будь-якого додаткового різання чи шиття.

Заняття проходять не у вигляді лекції, де учні занотовують почуте, а безпосередньо в майстерні, щоб кожен учень міг відчути на дотик вовну, побачити її властивості і можливості техніки валяння. Окрім необхідних нотаток, кожен учень має змогу фотографувати і знімати на камеру увесь процес виготовлення виробу. Вироби на заняттях виготовляють переважно з чистої і кольорової вовни, але по бажанню учня, в роботі можна використовувати й інші екзотичні волокна і нитки. Навчання проходить на протязі 4 днів, адже саме за такий час можна отримати максимальну вигоду від семінару і встигнути зробити завершений виріб, приблизного формату 160х85см.

А для тих, хто вже почав цікавитись цією дивовижною технікою валяння вовни, але не знає де знайти матеріали, можу порадити інтернет-магазини чи звичайні спеціалізовані магазини. В Івано-Франківську кольорову вовну, повсть і фетр можна знайти в магазині "Самі свої", що по вул. Шевченка, 20. Успіхів у творчості!

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.