17 Форум видавців у Львові. в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 27.09.2010 01:15

Минув тиждень від закінчення 17 Форуму видавців у Львові. І цей час, дорогенькі, я використала для того, щоб зібратися з думками і написати свій міні-звіт про власну форумську поїздку до Львова. Зараз розкажу усе по порядку.

Отже, до Львова я їхала з метою "постріляти" усіх зайців одразу, і більшість з них все ж вдалось підстрілити – ось про них й піде мова: про Форум видавців і сучасні книжки, виставку паперового мистецтва, в якій я приймала участь, і просто про Львів та цікаві львівські здибанки та посиденьки.

А до Львова я їхала не сама, зі своїм чоловіком Олегом Шупрудько, який вмовився відкласти на день свої ковальські справи, щоб допомогти мені завести на виставку мої роботи та роботи Катерини Каркадим. І перші, кого ми радо зустріли у Львові – були наші друзі Сашко та Зорянка Каліновські, які вже вкотре надають нашому подружжю необхідний транспорт та житло, а ще свої серця, обійми, затишок і любов. За що ми їм сердечно вдячні! До речі, не можу не згадати про те, що Сашко Каліновський – львівський талановитий працьовитий дизайнер меблів і майстер по дереву, а Зорянка, в минулому професійна танцюристка народних танців, а сьогодні любляча мама і господиня домашнього затишку та ситого шлунку своїх чоловіків (їх у неї троє – чоловік та двоє синів). І що б там не казали люди про голодного холодного художника, та все ж з власного досвіду знаю, що ситий обігрітий художник творить і працює завзятіше і з більшим задоволенням. ))

Після того, як ми завезли роботи на Коперніка 40А, ми поїхали на гостину до друзів. У вечорі була експозиція виставки, потім посиденьки у Михайла та Терези Барабашів і знову наші друзі Каліновські. На ранок, попрощавшись з Олегом (він поїхав додому до своїх ковальських справ), я поспішила на ще одну зустріч з творчою подругою Ірою Ізьо, після чого ми з нею забігли в "Центр паперу" і в же звідти відразу на Форум видавців, на Коперніка.

Львівська подруга Іра Ізьо
Львівська подруга Іра Ізьо

Потрапивши до центру міста, я відразу зрозуміла, що до 17 Форуму видавців Львів явно не був готовий – площа Міцкевича, Галицька площа, проспект Свободи і частково інші центральні вулиці були дещо не в святковому презентабельному настрої. То й не дивно, адже Львів готується до серйознішого і масштабнішого дійства – чемпіонату Європи з футболу UEFA EURO 2012.

Тимчасові львівські дорожні незручності
Тимчасові львівські дорожні незручності
Шлях з проспекту Шевченка на проспект Перемоги
Шлях з проспекту Шевченка на проспект Перемоги
Ремонт дороги в центрі міста
Ремонт дороги в центрі міста

Після дощу напередодні цей краєвид виглядав досить сумно, сіро і якось зовсім не підбадьорливо, тому я довго не роздивляючись швиденько побігла на Коперніка, адже саме на цій вулиці був найбільший і найцікавіший рух в ці дні – Форум видавців. Хоча книголюбів в ці дні у Львові було повно-повнісінько, і не тільки біля Палацу Мистецтв, жвавим був увесь центр Львова. А цьогорічний Форум був дуже насиченим на різні книжкові заходи, презентації та виставки. До того ж, у рамках "Форуму видавців у Львові" відбувалися традиційні: міжнародний літературний фестиваль, міжнародний видавничий бізнес-форум та конкурс "Найкраща книга Форуму-2010".

Початок вул. Коперніка, зі сторони проспекту Свободи
Початок вул. Коперніка, зі сторони проспекту Свободи
Я на вул. Коперніка, на фоні Палацу Мистецтв
Я на вул. Коперніка, на фоні Палацу Мистецтв

Щодо цього Форуму, то його історія розпочалася в 1994. Ідея створення Форуму видавців виникла в Олександри Коваль, й того ж року і була реалізована в життя, започаткувавши хорошу традицію в книжковому світі на радість усім книголюбам. На початку цей захід був більше подібним до книжкового ярмарку, основна мета якого була зібрати в одному місці в один час якомога більше видавців і книгорозповсюджувачів з усієї країни. В наступних роках програма Форуму почала стрімко розширюватися, залучаючи до дійства все більшу кількість нових видавництв та письменників. Наступним кроком, над яким почало працювати керівництво, стало створення міжнародного формату книжкової ярмарки.

Сьогодні основна програма Форуму – це літературні акції, презентації видавництв і авторів, літературні читання і автограф-сесії. В рамках Форуму проходить не лише активна книжкова торгівля і круглі столи з актуальних питань, що турбують книговидавців – це найнасиченіші подіями чотири дні у Львові. І з кожним роком "Форум видавців" розширюється й активно розвивається, залучаючи нових особистостей, створюючи нові мистецькі книжкові заходи, постійно розширюючи межі Форуму на інші міста України, проводячи акції поза Львовом. Усе це робиться для створення справжнього свята знань для своїх гостей та учасників.

Вхід на основну територію Форуму
Вхід на основну територію Форуму
В черзі за квитками
В черзі за квитками

Цікавим є той факт, що подібні форуми та книжкові ярмарки відбуваються по цілому світі, і окрім Львівського Форуму, найближчі до нас територіально: Московський ярмарок, Варшавський ярмарок і Краківський ярмарок, і трохи далеченько: Лондонський ярмарок, Швейцарський ярмарок, Паризький ярмарок.

"Намагання організаторів Форуму залучити до ярмарки якомога більше іноземних видавництв і авторів дали свій результат — у 2006 році літературний фестиваль дістав право називатися міжнародним. Але і до цього, його не оминали іноземні зірки в галузі літератури. Звичайно ж, у фестивалі беруть участь і найвідоміші українські письменники, імена яких знають багато пересічних українців — це Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Віктор Неборак, Ірен Роздобудько, Світлана Поваляєва, Тарас Прохасько, Таня Малярчук, Лариса Денисенко, Юрій Покальчук, Наталка Сняданко, Сергій Жадан, Ірена Карпа та ін. На кожному Форумі також висвітлюється багато нових постатей української та іноземної літератури" - розповідають історію форуму на своєму сайті організатори.

Торговельні книжкові ряди біля Палацу Мистецтв
Торговельні книжкові ряди біля Палацу Мистецтв
Маленький форумчанин
Маленький форумчанин
Зовсім не книжкова реклама дратувала очі і спонукала до роздумів
Зовсім не книжкова реклама дратувала очі і спонукала до роздумів
Рух під стінами Палацу Мистецтв
Рух під стінами Палацу Мистецтв
Змішались в купу книги, люди...
Змішались в купу книги, люди...

Пробігаючи торговельними книжковими рядами, серед учасників Форуму я зустріла свого колегу графічного дизайнера Юрка Мориквас, і щиро зраділа цій зустрічі, адже завжди приємно узріти в натовпі знайоме обличчя. До того ж, у мене з'явилась нагода перекинутися кількома словами з учасником форуму, ще й познайомити вас з цим цікавим львів'янином.

Юрко Мориквас біля свого стенду з листівками власного дизайну та листівками дружини Ірини
Юрко Мориквас біля свого стенду з листівками власного дизайну та листівками дружини Ірини

— Юрко, ти часто береш участь у форумі видавців, чи це перший раз?

— У великому форумі – перший раз беру участь. Але навесні ми були із листівками на форумі видавців дітям.

— Як тобі організація даного заходу, чи бачиш ти якісь яскраві позитиви і негативи в організації форуму? Чи усім ти, як учасник, задоволений, що тобі не до вподоби, може є якісь пропозиції?

— Яскравий позитив, це те що взагалі є такий потужний форум, і що він саме у Львові. )) За те засновникам та організатор велика повага! Є й негативи. Форум відбувається вже багато років поспіль і має великий досвід. Але цей досвід, не дуже позначається на організації та розвитку самого форуму. Принаймні для учасників, а особливо – для гостей. Важко пересуватись та орієнтуватись, і так кожного року. Певно проблема у невідповідності Палацу мистецтв до такого заходу. Були пропозиції перенести це все в ТЦ "Лемберг", але це не в центрі старого міста, що може негативно вплинути на популярність форуму, адже тут дуже важливим є середовище. А своїх пропозицій конкретних не маю, треба глибше досліджувати цю проблему.

— Погоджуюсь з тобою, Юрко, Палац не гумовий, його не розтягнути, але ж краща навігація заходу могла б реально полегшити життя учасникам та гостям. А щодо твоєї творчості, хочу сказати, що твій з дружиною графічний дизайн виглядає дуже оптимістично, і буквально піднімає настрій. А з чим ви виступаєте цього року на форумі.

— Наша видавнича справа – це листівки про Львів. Моя дружина малює Львів, а я його фотографую. Мальовані листівки складають серію із 10 штук. Це кольоровий, яскравий, позитивний Львів, а не сіре, дощовите та меланхолійне місто, до якого усі так звикли. Кожна листівка із серії є одним із образів-символів Львова: кава, ліхтарі, флюгери, коти, трамваї та інше. Є навіть символ, із яким сучасний Львів не асоціюється, але є атрибутом кожного справжнього старого міста. Це – річка. У Львові міську річку Полтву ще 100 років тому пустили колекторами під землю. Щодо своїх листівок, то їх є 5 різновидів. В мене Львів усе таки більш меланхолійний та сірий. У наступному році плануємо друкувати нові серії – теж про Львів.

— Де ще, окрім Форумів, можна знайти твої роботи та роботи дружини Ірини?

— Де можна знайти наші роботи? Листівки є у Львові, в центрі, у сувенірних крамницях. Оригінали робіт час від часу експонуються у львівських галереях. А репродукції можна знайти на наших блогах, де є не тільки Львів. )) (irynamorykvas та yurkomorykvas)

Листівки Ірини Мориквас справді дуже веселі і по дитячому безтурботні
Листівки Ірини Мориквас справді дуже веселі і по дитячому безтурботні

Що ж трохи поспілкувалися і треба знову бігти – роботи непочатий край! Ще треба встигнути оббігти кілька поверхів з експозиціями Форуму, знайти для свого синочка цікаву книжечку, встигнути на відкриття виставки "Папір. Перевтілення", про яку я вам вже розповідала, провести майстер-клас з листівками, усе пофоткати, з усіма зустрітися і перекинутися бодай кількома словами. Одним словом виконати і перевиконати план "мінімум", ще й запастися унікальним львівським мистецьким духо-настроєм, щоб стало до наступної львівської відвідини.

Отже, майже галопом з прискоком я подалася до внутрішніх приміщень Форуму, в палац Мистецтв, де кожного року й знаходжу поповнення для бібліотечки мого синочка. Між іншим, одним із завдань Форуму є заохочення до книг і читання молодого покоління. Задля цього з 2005 року почали проводити Конкурс дитячого читання і Всеукраїнський конкурс "Найкращий читач України". А я планувала знайти тут щось цікаве і оригінальне, на українській мові, з веселими віршиками, з яскравими оригінальними ілюстраціями.

Координатори Форуму, мабуть волонтери
Координатори Форуму, мабуть волонтери
Стіл інформаційної допомоги
Стіл інформаційної допомоги
Серйозні і втомлені обличчя в натовпі
Серйозні і втомлені обличчя в натовпі
Традиційні виставкові стенди польських видань
Традиційні виставкові стенди польських видань

Скажу чесно, близько двох годин бродила-штовхалася рядами, в задушливих приміщеннях вщент заповнених людьми, обвішана речами і власним верхнім одягом. А подумки згадувала "не злим тихим словом" відсутність візуальної навігації і багатолюдні автограф-сесії, адже останні створювали такі корки у вузьких проходах, що годі було взагалі хоч кудись потрапити. Найскладніше було батькам з дітьми, особливо з "ручною" малечею (як я їх розумію). Та все ж усі ці незручності не змогли зіпсувати мені книжковий святковий настрій.

Не можу сказати, що одразу не зустріла цікавих дитячих книжок, які б привертали мою увагу (увагу прискіпливого графіка дизайнера), але більшість з них були або російською мовою (а на російській мові у нас вже є книжки), або розповідали історії про інопланетян-відьм-драконів-чортенят (одним словом зовсім не те, що я б запропонувала своїй дитині).

До того ж, багато українських видавництв в гонитві за ефектністю і бажанні всіх переплюнути по використанню в оформленні засобів виразності перегинають усі палки, в результаті хизуються "кольоровою кашею" своїх виставкових стендів.

Складається враження, що це одна клонована книжка а не результат десятків років праці
Складається враження, що це одна клонована книжка а не результат десятків років праці

Щодо іноземних видавництв, як завжди потішили поляки і нове для мене російське видавництво "САМОКАТ". Книжки цього російського видавництва мені прийшлися по душі, бо вони справді її мають. Навіть експозиція стендів давала можливість ознайомитися з кожною унікальною книжкою (не до порівняння з попереднім фото).

Книжки видавництва САМОКАТ
Книжки видавництва САМОКАТ
Звернула увагу на самобутні тексти та ілюстрації книжок
Звернула увагу на самобутні тексти та ілюстрації книжок
Продавець хоч і не самокатовець, все ж дуже приємна мила панянка
Продавець хоч і не самокатовець, все ж дуже приємна мила панянка

Та "не все так погано в датському королівстві", і є кілька українських видавництв, що тримають високу планку не тільки художньої літератури, але й справді мистецької речі. Одним з них, і досить цікавим, як на мене, є видавництво ГРАНІТ. І звичайно, книжки А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ були як завжди на висоті.

Дівчинка сподобала собі книжечку ГРАНІТу
Дівчинка сподобала собі книжечку ГРАНІТу
Серед старих книжок можна побачити й новенькуЧудове
Серед старих книжок можна побачити й новенькуЧудове

Ще трохи покрутившись туди-сюди по поверхах, і ще раз переглянувши усі закутки виставкової експозиції, я все ж знайшла цікаву книжку для своєї малечі, яку тепер розглядаємо читаємо обоє із задоволенням. )) Знайшла її на стелажі видавництва МІККО.

Виставкова експозиція видавництва МІККО
Виставкова експозиція видавництва МІККО
Виставкові стелажі з книжками
Виставкові стелажі з книжками
Дитину зацікавила книжка щось на зразок учумілих ручок
Дитину зацікавила книжка щось на зразок учумілих ручок
Діти із задоволенням переглядали книжки
Діти із задоволенням переглядали книжки

Дорогенькі, хочу показати вам цю книжку, хоча б кілька сторінок, кілька ілюстрацій, а також улюблені верші з неї. Гадаю, вона вам також сподобається. ))

Обкладинка книжкиСмик-Тиндик
Обкладинка книжкиСмик-Тиндик
Улюблений вірш Григорія Фальковича в цій книжціХвости
Улюблений вірш Григорія Фальковича в цій книжціХвости
Ще один веселий віршик з кумедною ілюстрацією
Ще один веселий віршик з кумедною ілюстрацією
Окремо ці віршики, щоб краще було видно
Окремо ці віршики, щоб краще було видно
Ще кілька чудових ілюстрацій Валерії Юдіної з цієї книжки
Ще кілька чудових ілюстрацій Валерії Юдіної з цієї книжки

На виході з території Форуму звернула увагу на письменників братів-близнюків Віталія та Дмитра Капранових. Ще б на них не звернути увагу, адже вони стояли поряд зі своїм кумедним зеленим запорожцем, а я страх як люблю зелені машинки будь-якої марки. )) Брати радо усім посміхалися в усі свої 64 (якщо всі на місці) зуби, кидали дружні репліки й роздавали направо і наліво автографи. Цього року вони, як і обіцяли пресі, були з купою книжок у серіях та поза ними і "Новими розділами до Кобзаря 2000".

Цікаво спостерігати за близнюками, особливо за тими, хто нарочито підкреслює подібність навіть у зовнішньому вигляді
Цікаво спостерігати за близнюками, особливо за тими, хто нарочито підкреслює подібність навіть у зовнішньому вигляді
Кожна придбана у близнюків книжка була обовязково підписана обома авторами
Кожна придбана у близнюків книжка була обовязково підписана обома авторами
А ближче до вечора, на вулиці Коперніка, кількість машин нещадно збільшувалася...
А ближче до вечора, на вулиці Коперніка, кількість машин нещадно збільшувалася...

Втомлена, та все ж задоволена свіжопридбаною дитячою книжкою, я побігла перекусити в "Пузату хату", звідки вийшла дуже подібною на назву закладу. )) Дуже хотілось присісти десь в якомусь львівському скверику і вже нікуди стрімголов не бігти, але розслабитися не було часу. Отже, вхопивши ноги в руки знову полетіла далі – на відкриття виставки "Папір. Перевтілення". Між іншим, її можна відвідати, адже експозиція звисає ще до 30 вересня. Проведу вам коротку фото-екскурсію цієї події (до речі, саме ці фото люб'язно надала фотограф-кореспондент-журналіст Женя Перуцька, про яку я ще маю на меті більше розповісти в якійсь з наступних своїх статей).

На сцені Іра Батуревич та Оксана Хмельовська, розповідають про папір і свій сайт ЧИТОМО, а на першому плані паперова пластика Асі Гонци
На сцені Іра Батуревич та Оксана Хмельовська, розповідають про папір і свій сайт ЧИТОМО, а на першому плані паперова пластика Асі Гонци
Якщо придивитися, десь в центрі фото, можна побачити невгамовну мене з фотоапаратом ))
Якщо придивитися, десь в центрі фото, можна побачити невгамовну мене з фотоапаратом ))
Виступ учасниці виставки Асі Гонци зі своїми ученицями
Виступ учасниці виставки Асі Гонци зі своїми ученицями
Розповідаю щось про дитячі книжки і техніки паперового мистецтва
Розповідаю щось про дитячі книжки і техніки паперового мистецтва
В залі, поряд з Терезою Барабаш, щось уважно слухаю
В залі, поряд з Терезою Барабаш, щось уважно слухаю

Після офіційної частини відкриття виставки, слідом йшла їстівна. Як і анонсувалося, всіх пригощали пиріжками, але не з чайочком, а з шампусіком і з цукерками (до речі, пиріжки пекла сама Іра Батуревич).

Читомовці святкують, наминають й запивають
Читомовці святкують, наминають й запивають

Після групового "заморення черв'ячка", усі ситі і задоволені активно взялися до майстер-класівської справи. В хід пішли папір, ножиці, канцелярські ножі та двосторонні скотчі, і вже за яких пів години кожен з присутніх тішився результатом творчості – листівкою власного виготовлення.

Мій майстер-клас з листівками
Мій майстер-клас з листівками
Робота кипить, листівки на підході
Робота кипить, листівки на підході
Результати майстер-класу і задоволена дівчинка Оля
Результати майстер-класу і задоволена дівчинка Оля

А потім було ще багацько львівських здибанок, посиденьок та витребеньок...і в той день, і в наступний.

Додому я їхала втомлена але радісна...у неділю вночі...

Коментарі

  • Ольга Моревич · 21.10.2019 10:24 · #

    А коли в наступний раз буде проходити подiбний захiд? Я навiть сюдизвернусь за допомогою, щоб потрапити туди

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.