Геть фарби і нехай буде світло! в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 01.08.2010 22:40

Мабуть, не знайдеться людини, яка б не чула про графіті чи хоча б раз не стикалась з таким явищем. Щоправда, у багатьох людей це слово асоціюється з вандалізмом і бандитизмом. Це й не дивно, адже багато несвідомої молоді, хуліганських банд і подібних угрупувань використовують можливості графіті для своєї мітки територій (подібно до звірів у лісі чи кота в квартирі), і це справжнісінькій вандалізм і створення негативного іміджу цьому прояву творчості. Але ж є ще й "мирне" графіті, яке покликане зробити наше сіре життя кольоровішим та яскравішим. Такі малюнки є справжнім громадським мистецтвом, вони робляться з дозволу власника чи громади і є такими собі надихаючими фресками чи повідомленнями на стінах. І найцікавішими, мабуть, можна назвати 3D-графіті, а сучасні вуличні 3D-художники доводять усім, що графіті не завжди є нівеченням стін будинків написами та вульгарними малюнками, а можуть бути справжніми творами мистецтва. Усе це кодується як вуличне мистецтво чи streetart.

А ще ж є світлове графіті! Це графіті, які можна створити навіть за допомогою звичайного ліхтарика і хорошого фотоапарата з використанням витримки. А зі спеціальними світловими інструментами та матеріалами, а ще з цікавими творчими ідеями можна робити дивовижні речі. Власне про ці творчі роботи графітистів-фотографів і піде мова в цій статті. Але не тільки, адже живопис світлом був започаткований в майстерні, вже потім "вийшов" на вулиці міст і в дику природу. Сьогодні техніка малювання світлом доступна як для професійного художника-фотографа чи фрізлайтера (freezelight – заморожене світло), так і для аматора-графітіста. Ця робота включає в себе не один, а відразу кілька видів мистецтва: малюнок, інсталяцію, перформанс та фотографію. І з кожним роком професійність таких художників росте, кожні наступні експерименти у цій галузі піднімають це мистецтво на ще вищий щабель. Росте й палітра інструментів в світловому малюнку, і діапазон використання цієї техніки.

Отже, під гаслом "Да будет свет!" розпочну розповідь з перших ваятелів у цій сфері. А першим відомим фотографом, який використовував техніку малювання світлом був Man Ray, створивши у 1939 році свою серію робіт "Space Writing".

Яскравою особистістю, серед живописців світлом, був Pablo Picasso. І хоча його світлові експерименти не виходили за рамки майстерні, все ж він був одним з перших світло-живописців. Ось як це сталося: у 1949 році фотограф Gjon Mili відвідував Picasso у Франції, і показав йому кілька фотографій фігуристів на льоду у темряві. Pablo зацікавили крихітні вогники – відбиття світла від ковзанів, що й надихнуло його на цілу галерею творчих робіт світло-графіки. Ось деякі з них.

А Eric Staller – скульптор, який більш відомий своїми скульптурами які презентував у громадських місцях, але й серед його робіт є багацько експериментів зі світлом. Його світло-графіка та скульптура стали відомими ще з кінця 70-х, що було якраз в дусі диско епохи. Він був, мабуть, першим фотографом, хто малював світлом в живому міському середовищі.

А американський художник Dean Chamberlain створив свій стиль портретного живопису, використовуючи для цього кольорове світло. Він почав працювати над своїми світлотехнічними картинами з 1977 року і залишив після себе яскраву серію портретів та пейзажів. Створюючи ці зображення він використовував під час роботи фото-витримку тривалої дії, яка могли тривати і до п'яти годин, а також ліхтарик і кольорові гелі для освітлення кожного елемента в композиції.

Світлове графіті, відоме також як живопис світлом – ефемерний підхід до мистецтва, де художник висловлюється використовуючи рух світла, створює неймовірні образи і сюжети на вулицях, в природі, а в художніх студіях. Їхня творчість виходить за рамки традиційних засобів масової інформації. Часом важко й віднести це до якого-не-будь виду мистецтва, адже художники створюють мікси різних видів мистецтва у своїх роботах, наприклад фотографію і відео, однак у будь-якому випадку результат робить перегляд цієї творчості цікавим і захопливим. І кількість сучасних художників, які працюють у цій галузі чим раз збільшується.

Особливо мені до вподоби світлова каліграфія. Один з таких фотографів-графіків, що займається професійною фотографією є француз Julien Breton, в чиїх роботах майстерно поєднані обидва мистецтва: каліграфія та фотографія. Крім того, в цій серії він чудово використовує не тільки арабські символи, але й елементи танцю – цікаве поєднання видів мистецтва.

А от німецька група Lichtfaktor (у складі Marcel Panne, David Lapschen і Tim Fehske) за допомогою нехитрих засобів перетворюють буденні речі на загадкові предмети і сюжети. І використовуючи увесь арсенал спец-світло-засобів створюють незабутні види нічного міста та пейзажі.

А от багатопрофільний художник-графік і дизайнер Taylor Pemberton спробував себе в світло-графіті, і результат виявився блискучим. Значна частина його робіт йде корінням у традиційні графіті, але й тут він вносить свою родзинку.

У порівнянні з традиційними графіті, що виконуються фарбами і трафарет-графіті, світлові графіті (light art, light writing, light painting) можуть здаватися не такими значними, адже вони не такі довготривалі як малюнок, але ця хвиля "вуличного мистецтва" полонить усе більшу кількість міст, адже влучно відображає захоплюючі явища духу часу. Крім того світло-графіті можна охарактеризувати як органічний, екологічно чистий та анти-вандальський канал для самовираження на публіці. До того ж, у багатьох містах практично не збереглося публічного простору для такого виду творчості як графіті, а от світлове графіті не потребує чистої стіни, ще й процес займає на багато менше часу – 30 секунд і шедевр барвистих інновацій готовий.

Суперово це виходить у фотографів та художників перформенсу Joerg Miedza та JanLeonardo Woellert з групи LAPP Pro. Ці відважні експериментатори хизуються повною гамою світлового живопису, і залишається тільки здогадуватися якими інструментами вони створюють ці дивовижні образи. Ось тільки деякі вибрані з них.

Цікаво працює й художник TCB (Twin Cities Brightest). Цей художник створює одні з найяскравіших і складних світлових графіті. Лінії TCB є дивовижними – безперервні стрічки світла складних форм та узорів виткані у темряві. Його живопис світлом і світлові графіті безумовно заслуговують на увагу.

Не пасуть задніх й нью-йоркські світлові художники Ryan Warnberg та Michelle McSwain під кумедним брендом MRI (МРТ). Вони створюють світлові картини на прокат, організовують "світлове" проведення свят, рекламних кампаній та інших соціальних заходів.

А ось зразок світлової графіки аргентинського фотографа El Endemoniau. В основному він займається художньою фотографією, але й фотографії зі світловою графікою у нього виходять досить цікаві.

І ще кілька робіт англійця з Оксфорда Luck Doyle. Найбільше він полюбляє сині та бузкові кольори.

І ось ще кілька робіт невідомого мені майстра. Вони цікаві тим, що об'єктом свого зацікавлення він вибрав занедбане звалище металобрухту, і "проливаючи світло" на цю сумну мертву картину досяг "живого" результату.

А таке витворяє американська група іllum (Sean Nelson і Chuck Grimmett). Ці молоді художники мають сильну пристрасть до фотографії та експериментального мистецтва. Зосереджуючи увагу на довгих витримках і різних видах світлового мистецтва та світло-графіті вони зібрали немале портфоліо цікавих робіт.

А ось, наприклад, англієць Alan Jaras, захоплюючись взаємодією світла та матеріалу, починав як вчений-мікроскопіст. А сьогодні, окрім наукових досліджень він працює творчо, за допомогою традиційних фотографічних методів і предметів складної форми зі скла та пластику "проектує" свої роботи безпосередньо на кольорову плівку. У результаті отримує дивовижні зображення, використовуючи аналогові фотографії, без використання комп'ютерних "хитрощів". Результат складних шляхів заломлення світлових пучків світла на об'єктах можемо спостерігати на його творчих роботах. І хоча його роботи не стосуються графіті, вони все ж є світловими картинами і дуже цікаво виглядають.

А великобританська фотографка Sola працює в урбаністичному середовищі, "вплітаючи" світло в будівельні "пейзажі". Вона не використовує додаткові спеціальні прийоми, тим більше комп'ютерну графічну обробку, тільки світло і фотоапарат.

А от німецький дует Lightmark, в якості Cenci Goepel і Jens Warnecke, обрали для себе не вуличну романтику, а подорожі та простори планети. Вони вирішили зосередитися на мінімальних формах у природі аніж на прямому світлі графіті. Їхні світлові проекти є наче частиною природи, і за допомогою світла створюють нові образи перетворюючи земну природу на інопланетну. І ось що робить ця група для отримання таких неповторних картинок: ходять, їздять, видряпуються, заглиблюються...і все це з купами фототехніки та іншими необхідними приладдями.

Захоплення природою поділяє й американський фотограф і дизайнер Toby Keller. Його фотографії вже є витвором мистецтва, але він на цьому не зупиняється і додає яскраві вогники світла до своїх композицій.

Ось серія робіт з веселими чоловічками, автором яких є Christopher Hibbert. Здається це не складно, таке може зробити будь-хто з нас.

Отже, малюймо світлом! Все, що вам для цього потрібно – це бажання і натхнення. А ще поставити камеру на штатив в темному або слабо освітленому приміщенні, покласти витримку десь на 10 секунд чи більше, і розмістившись перед камерою швиденько зробити малюнок за допомогою ліхтарика. І ще, якщо ви не хочете акцентувати на собі увагу камери і бажаєте побачити на картинці тільки малюнок, який ви намалюєте – одягайте чорний одяг, тоді камера вас "не замітить". Вам це сподобається! Правда є деяка складність у цьому процесі – ви не бачите, що малюєте, і малюнок неможливо виправити. Але є й позитивні моменти: руки і кімната чисті від фарб, ще й обов'язковий сюрприз в результаті. Крім того, думаю це заняття буде цікавим не тільки для дорослих, але й для дітей. А тему для картинки можна вибрати будь яку: слова, каліграфія, абстрактні форми, персонажі, об'єкти, сцени і сюжети – використовуйте свою уяву! Крім того, можна переглянути майстер-класи на цю тему і поспілкуватися з професіоналами, одним словом використати сітконет у цій справі по повній програмі!

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.