Всі до Франківська на СВЯТО КОВАЛІВ (7 – 10 травня 2010)! в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 04.05.2010 09:00

Дорогенькі, маю нагоду, разом зі славним Станіславом, організаторами та усією ковальською громадою, запросити вас на VIII міжнародний фестиваль "Свято ковалів", який відбудеться 7 – 10 травня 2010 в м. Івано-Франківську в рамках святкування Дня міста! Безумовно, Франківський ковальський ФЕСТ – це не забутні враження і купа позитивних емоцій!

В рамках фестивалю відбудеться демонстрація ковальських умінь, ярмарок кованих речей, численні майстер-класи з різних технік кування, відливання сувенірних ковадл – усе це на майдані А.Шептицького, що в історичному центрі міста. Також майстер класи ковалів, підковування коня, міжнародна конференція ковалів – це у залі готелю "Надія", що по вул. Незалежності 40. З усього видно, що програма насичена і дуже цікава!

Художник-коваль Сергій Полуботько (член Спілки архітекторів й Спілки народних майстрів України) є одним з організаторів цієї справи. Йому активно допомагає його дружина Ольга Полуботько, яка до речі, виступає координатором ковальського фестивалю. Обоє вони прикладають чимало зусиль для успішного проведення цього яскравого заходу, тому ці люди добре знають усю "кухню", а мабуть доречніше буде сказати "кузню", цього дійства. Саме Ольга, гостинна господиня цього творчого бенкету, і розповість нам про очікуване СВЯТО.

— Олю, ви з чоловіком проводите колосальну роботу, по суті на вашій ініціативі і активній діяльності тримається уся організація цієї серйозної справи! А щодо тебе, мабуть це досить складна справа бути координатором фестивалю?

— Ліля, організаторська робота починається ще за пів року до фестивалю, і з наближенням свята робота просто кипить – треба усе встигнути, про все домовитись, заохотити, запросити, прорекламувати і загітувати, всіх зустріти, проінформувати, організувати, перевірити і прослідкувати за роботою, усім нагадати і підбадьорити! Одним словом – голова іде обертом... Взагалі, приїжджі дивуються як нам вдається проводити свято на такому рівні. Наприклад, за кордоном такі фестивалі мають активну підтримку держави, нею ж і фінансуються, а у нас це все ініціативна справа. Ось у Білорусі був подібний фестиваль, Лукашенко був зацікавлений і фінансування йшло від держави, але як тільки фінансування припинилося – й справа вся заглухла.

— А хто вам допомагає в проведенні свята?

— На початку створення фестивалю було дуже важко, ми могли розраховувати тільки на свої сили і кошти. Але, з кожним роком нам допомагає усе більше людей – це і організації, підприємці, ковалі і просто бажаючі допомогти волонтери. Як завжди, незмінним організатором цього заходу виступає Івано-Франківське відділення ковальського мистецтва України. Генеральними партнерами і спонсорами заходу вже традиційно є: ВАТ "Прикарпаттяобленерго", фінансова компанія "Декра" та журнал "Ковальська майстерня". Також, партнерами виступають: Львівське Куркове Товариство, Мерседес-таксі, відпочинковий комплекс "Будьмо", Реклама-центр, Дизайн-студія, готелі "Надія", "Аускопрут", "Атріум", "Дністер" і гуртожиток готельного типу. Інформаційні спонсори: "Репортер", "Галицький кореспондент", Івано-Франківський оглядач, Анонс-контракт, Афіша Прикарпаття, Західний Кур'єр, Вечірній Івано-Франківськ, інтернет портал freetime.if.ua. А також освітні заклади, що забезпечують свято перекладачами: СЗОШ №11, "Іфтунг", Прикарпатський національний та Капратський інститути.

— Організатором заходу виступає Івано-Франківське відділення ковальського мистецтва України. А що це за відділення?

— Ну, це щось на зразок Спілки ковалів України, тільки у менших рамках. Відділення не є офіційно зареєстроване, працює, що називається, на добровільних засадах. Але завжди бере активну участь у всіх ковальських заходах, зокрема і в створенні усіх щорічних скульптур для фестивалю "Свято ковалів". Наприклад, цьогорічна декоративна композиція "Круговерть Ковальських Міст" вже виготовлена і чекає фесту і гостей.

— Цього року відбудеться вже 8-й ковальський фестиваль у Франківську – це стало чудовою традицією! А як взагалі народилася ідея з цим фестивалем, хто був ініціатором, як все починалось?

— Ініціатором та організатором фестивалю був Сергій Полуботько. Об'їздивши світ і побачивши багацько закордонних ковальських фестивалів, Сергій вирішив започаткувати подібну традицію і в нашому місті. Він разом з "Ковальською фабрикою "Арма" та ковальською фірмою "Гефест" організували та провели перший фестиваль в Івано-Франківську. Перший фест був дуже скромний, виглядав як показовий виступ, що проводився перед Ратушею. Та вже з кожним наступним роком, фестиваль перетворювався на серйозне свято. В рамках фестивалю почали проводитися виставки ковальських робіт та молодіжні виставки з роботами студентів навчальних закладів, в яких є відділи ковальства. Кращі роботи, після Франківської виставки, їдуть на виставку до Києва і Донецька. Здається, практика з молодіжними виставками в рамках фестивалю наше ноу-хау, адже Сергій не бачив нічого подібного на інших фестивалях, навіть за кордоном. Тепер в молодіжних виставках, окрім українських студентів, приймають участь і студенти із-закордону – беруть участь 4 відомі закордонні мистецькі заклади. До того ж, кожного року випускається каталог фестивалю, який презентується на наступному фестивалі. Цього року також можна буде придбати каталог з минулорічним фестивалем та роботами з виставки. О, і ще хочу сказати: цього року "Свято ковалів" зареєстроване як бренд, воно стало офіційною громадською організацією, на чолі з Михайлом Колочко.

— На мою думку, досить цікавим і незвичним, як для України, є ковальство Японії та інших країн сходу. Чи цього року будуть брати участь на фестивалі ковалі з цих країн?

— Цього року, на жаль, ні. Їм надто дорого обійдеться дорога, а у нас немає можливості їх фінансувати. Але переговори ведуться, багато ковалів вже отримали усю необхідну інформацію та агітацію...побачимо як далі буде. Адже, з кожним роком до нас приєднується усе більше країн та континентів.

— А ковалі з яких країн цього року братимуть участь?

— Цього року у святі братимуть участь більш ніж три сотні ковалів із 25 країн, серед яких Австралія, Австрія, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Великобританія, Ізраїль, Ірландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Росія, США, Чехія, Фінляндія, Франція, Швеція, Узбекистан, Україна.

— Ого, чимало! Олю, усім відома традиція під час кожного фестивалю всіма ковалями виготовляти спільну скульптуру, а от якою композицією цього року нас дивуватимуть ковалі?

— Так, звичайно, ці декоративні композиції є подарунком місту від ковалів-учасників з подякою за гостинність та привітність його мешканців. Минулого року кожна делегація викувала свій елемент до загальної скульптури під назвою "В рамках ковальських традицій". Її урочисте відкриття відбудеться 7 травня. Цього року пропонуємо ковалям України та іноземним гостям прийняти участь у спільному проекті – виготовленні декоративної композиції "Круговерть Ковальських Міст". Ця скульптура являє собою кругову карусель, центр якої буде оздоблено символічними кільцями – від кожного учасника, міста, країни. Кільце може бути розміром 80-300 мм, довільної техніки виконання, форми, з цікавими, індивідуальними декоративними елементами за бажанням автора. Час, який дається для виконання кільця – 1,5-2 години. По закінченню усім виконавцям видаватимуться дипломи і почесні нагороди (за оцінками журі).

— Читала про міжнародну конференцію ковалів в рамках фестивалю – чудова додаткова можливість для обміну досвідом! А хто може бути присутнім на цій конференції, будуть якісь окремі запрошення на конференцію, чи вхід вільний для усіх?

— Ні, усіх запросити ми не можемо, сама розумієш – зал не гумовий, усіх не вмістить. Можуть бути присутні тільки зареєстровані гості фестивалю – вхід по бейджикам.

— А що цього року буде на конференції?

— Як завжди буде дуже цікаво і корисно! Йоко Немінен з Фінляндії буде розповідати про художній метал Гельсинки, Урі Хофі з Ізраїлью - про ергономічне кування, Гезер Макларті та Іден Сандерс з Каліфорнійської Ковальської Асоціації будуть ділитися досвідом проведення навчання ковалів у себе вдома і покажуть творчі роботи. Ще буде Богдан Попов з Київа зі своїм семінаром "Давні підходи у сучасному ковальстві або постіндустріальне ковальство". Леонід Карельштейн, Петро Виноградов та Олександр Романов презентуватимуть проект фестивалю "Арх-кузница", який планується проводити у Росії. Лінас Лесчаускас (голова Асоціації Литовської Спілки Ковалів) розповість про художнє ковальство Литви і міжнародний пленер в Клайпеді. Виступатиме Бельгійська команда, яка стала переможцем чемпіонату світу з ковальства у 2009 в Італії. Також Івано-Франківська команда презентуватиме "Кільце європейських ковальських міст". В.Гудима презентуватиме українсько-іспанський літературно-ковальський проект.

— Ага, ось вам і додаткові переваги реєстрації на фестивалі! Олю, Читала про "відливання сувенірних ковадл" на фестивалі цього року – дуже цікаво! А хто буде відливати, вони будуть продаватися чи даруватися?

— Наковальні відливатиме Сергій Максумов, а потім вони будуть використовуватися в якості призів для переможців. Можливо будемо також їх продавати. Остаточно ще не вирішили.

— Кожного року фестиваль поповнюється новими цікавими людьми та заходами. А що новенького можна сподіватися цього року? Які будуть сюрпризи?

— Цього року чекаємо колоритне Львівське Куркове товариство під орудою Василя Качмара, також будуть виступати рок-гурти "Стан афекту", "Листопад" та "Перкалаба", будуть нові майстер-класи нових ковалів. Та й відливання сувенірних ковадл також вперше буде на фестивалі.

— Цього року учасники фестивалю працюватимуть над спільною скульптурою "Круговерть Ковальських Міст". Цікаво, а хто був ідейником та автором цього проекту? Які ще ідеї висувалися для скульптури цього року?

— Ідей для проекту було кілька, але зупинилися на "колі", яке носитиме символічний характер, адже минулого року Івано-Франківськ завдяки фестивалю "Свято ковалів" увійшов до "Кільця європейських ковальських міст", до якого окрім нього належать 16 міст Європи, серед яких Україну представляє окрім нашого міста ще і Донецьк. А остаточну ідею, яку і затвердили – "Круговерть Ковальських Міст" (спочатку мала назву "Коло Ковальських Кілець"), запропонував Михайло Колочко. Після виготовлення макету, ковалі взялися до виконання композиції. А протягом двох днів (7 і 8 травня), на майдані А.Шептицького можна буде спостерігати за виготовленням ковальських авторських елементів до цієї композиції. Крім того, в рамках фестивалю відкриються дві виставки: "Орнаментальне ковальство" та "Сакральний знак в ковальстві" (діятиме ще до фестивалю).

— Звичайно, подружжя Полуботьків, як організатори та координатори, активно спілкуються з учасниками фестивалю. Дуже цікаво, які ж враження від фестивалю залишаються у іноземних ковалів-учасників? Та й взагалі, як вони сприймають Україну та Івано-Франківськ?

— Спочатку, мені треба прикласти багато зусиль, щоб переконати нових людей прийняти участь у фестивалі. Іноземці, які ніколи не бували в Україні, побоюються сюди їхати, їх лякає невідомість і не впевненість у якості проведення фестивалю. Практично, перший раз ковалі їдуть не так на фестиваль, як особисто до нас. Але побувавши тут перший раз, приїздять сюди знову і знову. Невідомо що, але їх тут щось тримає. Їм дуже подобається наш фестиваль, наше місто і країна. І про це переконливо свідчить їхня щорічна участь у святі. Багато вражень і коментарів про відвідування "Свята ковалів" можна прочитати на форумі Спілки майстрів ковальського мистецтва. ось один з них:

"Привіт!!! Хочу подякувати організаторам і всім учасникам фестивалю в Івано-Франківську. Я вперше відвідав це дійство і враження незабутні. Спілкувався з майстрами і людьми які також приїхали на це свято ковалів. Мені так було цікаво бачити, як працюють майстри, як незвичайні і дивні, але разом з тим такі влучні ідеї втілюються у виріб з металу. Цікавила і технічна сторона. Вже більше року минуло, як я взяв до рук молотка і також почав робити свої перші кроки, сподіваюся до майстра. Тому уважно споглядав як робляться ті чи інші речі руками досвідчених ковалів. Я невтомно бігав по усій площі з ранку до самого вечора щоб не пропустити чогось цікавого, хоч знаю за всім і не встиг і був я лише один день - в суботу, але кажу, вражень ціла купа, приємних вражень. Надіюсь я колись приєднаюсь до вас і теж буду приймати участь у таких фестивалях. Звичайно, якщо доросту до такого. То ж щиро дякую організаторам і всім учасникам фестивалю. Ви молодці!"

Дякую Ользі Полуботько за інтерв'ю, а ковалям Володимиру Дейнеці та Михайлу Хорвату за фотографії!

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ "СВЯТО КОВАЛІВ - 2010"

7 травня

9.00 - 18.00 (Майдан Шептицького)

— Реєстрація гостей та учасників, (реєстраційний внесок - 50 грн.)

— Демонстрація ковальської праці

— Ярмарок кованих речей

— Виготовлення ковалями України та іноземними гостями композиції "Круговерть ковальських міст"

10.00 (Майдан Шептицького)

— Урочисте відкриття VIII фестивалю "Свято ковалів - 2010"

— Стрільці та зброярі Львівського Куркового Товариства під орудою Василя Качмара вітають святковою сальвою

12.00

— майстер-клас школи традиційного ковальства Богдана Попова з Києва "Мистецтво ковадла та молотка"

— виготовлення керамічного та духового горнів

— презентація авторського ковадла та ручних ковальських інструментів

— Відвідання виставки "Сакральний знак в творах ковальства" (площа Ринок,18-а, арт-галерея "Легенда")

14.00

— Урочисте відкриття виготовленої в 2009 р. композиції "В рамках ковальських традицій" (сквер поруч вул. Л.Українки, 4)

15.00

— майстер–клас Урі Хофі (Ізраїль)

18.00

— Вечірка "Ковальська кухня": смакування справжнього гуцульського баранчику на вертелі, справжнього узбецького плову та справжнього прикарпатського борщу. Знайомство, спілкування, обмін досвідом, народні музики (вартість – 100 грн.)

8 травня

9.00 – 17.00 (Майдан Шептицького)

— Демонстрація ковальської праці

— Відливання сувенірних ковадл "Свято ковалів"

— Ярмарок кованих речей

— Виготовлення ковалями України та іноземними гостями декоративної композиції "Круговерть ковальських міст"

15.00-17:30

— виступ рок-гуртів "Стан афекту", "Листопад", гурту "Перкалаба"

17:30

— спільна фотографія

18.00

— Конференція (зал готелю "Надія", вул. Незалежності, 40)

9 травня

10.00

— Відкриття IX міжнародної виставки "Орнаментальне ковальство" (вул. Незалежності,47, Виставковий зал Спілки художників України)

— Завершення фестивалю

11.00

— Пішохідна екскурсія містом

Всі проінформовані! Заохочені!

Зустрічаємось у Франківську на цих вихідних!!!

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.