"Молодіжний АРТ-МІКС" у Коломиї в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 10.04.2014 23:39

В Коломиї на Івано-Франківщині в стінах Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського розпочав свою діяльність творчий проект "Молодіжний АРТ-МІКС". Організатори проекту, Ірина Федів та Оксана Ясінська, гостинно запрошували коломийську молодь до участі в цій мистецькій акції словами: "Ти — молодий, творчий, шукаєш коло однодумців? Заходь у музей!"

І наш дитячо-молодіжний осередок Коломийської дитячої художньої школи імені Ярослава Пстрака просто не міг проігнорувати цей дружній заклик, тож із задоволенням приєднався до цієї події. Художня школа взяла участь у творчій виставці талановитої молоді, а викладач нашої школи, художниця і майстриня в галузі паперового мистецтва Лілія Тєптяєва, провела свій майстер-клас з виготовлення листівок у техніці паперової пластики для охочого студентства.

"Молодіжний АРТ-МІКС" насичено тривав у музеї впродовж тижня з 27 березня по 3 квітня. Розпочався він у круглій залі прес-конференцією за участі генерального директора музею Ярослави Ткачук, співавторів проекту Ірини Федів та Оксани Ясінської, керівника ГО "Покутські ініціативи" Ярослава Гнатюка, директора Коломийського педагогічного коледжу Валерія Ковтуна, заступника директора з навчально-виховної роботи Коломийського інституту ПНУ імені Василя Стефаника Юрія Плекана, голови Молодіжної ради міста Дениса Угорчука, докторанту кафедри української літератури ПНУ імені Василя Стефаника Наталії Мочернюк, літературознавця, перекладача, керівника молодіжної поетичної студії "Нобель" Галини Петросаняк та коломийських мистців. Презентацію проекту та слайд-фільму "Молоді мистці і музей" відвідали й представники художньої школи: директор Тетяна Цапурак з двома викладачами.


Того ж дня відбулося відкриття молодіжної виставки, яка представила майже двісті робіт декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Коломийська художня школа взяла участь у цій виставці з 14 дитячими творами наших вихованців: Арсена Марчука, Мар'яни Стефанюк, Віолетти Балабаник, Каріни Гнатюк, Наталії Богайчук, Ксенії Герелюк, Даніели Гритчук, Анастасії Данищук, Інни Закутинської, Джулії Комуніцької, Ангеліни Волчок, Олени Охманюк, Софії Українець та Вероніки Остяк.


Наступним етапом молодіжного проекту стала низка майстер-класів під гаслом "Творимо разом", де творче коломийське студетство мало змогу спробувати себе у різноманітних видах мистецтва та ремісництва: паперовій пластиці, живописі, графіці, бісероплетінні та писанкарстві.

Розпочала серію майстер-класів художниця та викладач художньої школи Лілія Тєптяєва, яка активно співпрацює з музеєм і вже кілька років охоче відгукується на пропозиції проведення майстер-класів. Цього разу художниця продемонструвала молоді техніку паперопластики у створенні листівки на тему "Новосілля". Учасники майстер-класу ознайомились із різноманітними зразками авторських листівок художниці, дізналися більше про матеріали та інструменти в роботі над паперопластикою, а також власноруч створили оригінальні мистецькі листівки.


Завершився "Молодіжний АРТ-МІКС" дискусійним клубом за участі мистецтвознавців, викладачів художніх закладів і студентів. Темою музейної дискусії стали результати мистецької акції, яка об'єднала коломийське студентство у виставці творчих робіт, поетичних та музичних спробах, представлених під час літературно-музичного майдану та серії майстер-класів "Творимо разом". Учасники дискусії загалом схвально оцінили мистецькі пошуки молоді, надавши також професійні поради для подальшої творчої праці.

Особливої уваги вимагав той факт, що у виставці брали участь в основному студенти не мистецьких закладів, зокрема Коломийського інституту ПНУ імені В. Стефаника, економіко-правового, політехнічного, медичного коледжів, індустріально-педагогічного технікуму, а також з образотворчого відділу Коломийського педагогічного коледжу та Коломийської дитячої художньої школи імені Ярослава Пстрака. Організатори проекту відзначили активність і творчий потенціал молоді, заохотили студентів-учасників до подальшої співпраці і підбадьорили подяками.


Дещо підсумувати результати мистецької акції та розповісти нам передісторію проекту зможуть організатори, наукові співробітники музею Ірина Федів та Оксана Ясінська.

— Ірина та Оксана, нам як учасникам та спостерігачам акції дуже сподобалось це мистецьке дійство, адже не так часто можна побачити тісну співпрацю музею та творчої, хоча й не зовсім мистецької, молоді. Як на мене, власне тим проект і є цінним для широкого небайдужого загалу, а не лише малочисельного мистецького бомонду. Та хотілося б почути передісторію створення проекту і втілення його в життя.

— Мистецька акція "Молодіжний АРТ-МІКС" з'явилася в рамках проекту "Сприяння розвитку молодіжних ініціатив у музейному середовищі", який став результатом нашої участі в навчальному семінарі "Створення і промоція якісного музейного продукту: практичний досвід та навики тренера" в рамках проекту ProMuseum.

Український центр розвитку музейної справи провів дві навчальні сесії, результатом якої мало бути написання повноцінної концепції музейного проекту для втілення в життя. Кожен музей обирав тему, що була йому близька та яку вважав актуальною для своєї місцевості. Після чого музеї-учасники мали можливість подати свої проекти до участі у конкурсі.


— А розкажіть трішки, адже цікаво, як проходило навчання музейників?

— Метою наших тренерів було вивести учасників поза межі звичного, тому нас буквально вивезли за межі Києва в етнографічний комплекс "Українське село", щоб час присвячений навчанню ми провели абсолютно в новому для нас середовищі — подалі від міста та його життя. В такий спосіб ми мали навчитися по новому дивитися на звичні речі, бачити та сприймати їх іншими.

Можна згадати кілька лекцій семінару: "Проект як технологія прориву" (нам наводили чимало прикладів вже зреалізованих неординарних проектів, розповідали як правильно написати та реалізувати проект), "Вступ до теорії наративу" (на цій лекції нам подавали і описували різні види донесення інформації до відвідувачів), "Аналітика як інструмент управління музеєм: зміст, контекст", "Якісний музейний продукт: види і типи", "Як «розговорити» колекцію" та інші.

Окрім теоретичних занять та дискусій проводились практичні завдання, де нас ділили на команди і за короткий проміжок часу необхідно було запропонувати ідею проекту чи, наприклад, пояснити що таке музей і якою є місія музею? Це був справжній мозковий штурм, дуже насичений лекторій і досить напружене навчання.

На екскурсії ми мали можливість почути розповідь про життя Етнографічного комплексу "Українське село", що є гармонійним поєднанням бізнесу і українських традицій. Екскурсія "Українським селом" показала чудовий приклад успішно зреалізованого проекту, де все на території є дуже добре продуманим для цікавого і корисного сімейного відпочинку.

На протязі семінарів усіх учасників неодноразова націлювали вийти за межі звичного і побачити у здавалося б звичних речах щось нове, навчитися це достойно представити, при цьому бачити короткострокові та довгострокові результати будь-якого музейного проекту. Кожного з нас заохочували переглянути звиклу діяльність музею, адже більшість музеїв в Україні досить консервативні, а сучасного відвідувача цікавлять не "консервовані" експонати, а свіжі ідеї, свіжі погляди та свіжі переживання минулого.


— Тож як ви вирішили діяти складаючи свій проект? Як на вашу думку, над чим варто працювати сьогодні в Коломийському музеї?

— Працюючи над створенням проекту ми замислились над справді актуальними потребами нашого музею, в пошуках ідей ставили собі ряд запитань, серед яких були: "Яка цільова аудиторія наших відвідувачів найменш задіяна в житті музею?" та "Хто найбільше потребує співпраці з музеєм?" Глибше дослідивши це питання відповідь для нас стала очевидною — наша коломийська молодь.

В нашому музеї відбувається багато заходів, які відвідують люди різного віку та професій. До музею раз за разом приходять діти та старші представники коломийської інтелігенції, але відсоток студентської молоді найменший. Щоправда, молодь приходить на виставки, лекції, майстер-класи, але кількість її незначна. У Коломиї багато навчальних закладів, тож студентів не бракує, але більшість з них не відвідує музеї. Можливо тому, що у суспільстві склався певний стереотип щодо уявлення музею нецікавим, навіть нудним закладом, в якому немає місця для молоді з її сучасними потребами та зацікавленнями.

Цим молодіжним проектом ми мали на меті зрушити цей та подібні до нього стереотипи, показати на ділі, що музей може бути цікавим та корисним для молоді, крім того він може бути практичним майданчиком для молодіжних творчих зустрічей в різних галузях мистецтва та студентської діяльності. В ході проекту ми також зауважили, що багато молоді не наважується брати участь у творчих заходах, вважаючи свої твори менш вартісними на фоні інших чи не такими, які можна було б представити на розгляд широкого загалу. Ми намагалися донести молоді, що музей підтримає їхнє сильне творче прагнення і завжди допоможе в організації студентських мистецьких проектів. Звичайно, музею є над чим працювати й надалі. Але навіть зараз, в рамках "Молодіжного АРТ-МІКСу" музей показав, що готовий до активної співпраці з молоддю.

— А що тепер, проект буде мати якесь продовження в нашому музеї?

— Метою проекту було об'єднати молодих людей для спільного втілення ідей, утвердити серед молоді імідж музею як цікавого, доступного, відкритого для діалогу, навчання, обміну досвідом та ідеями закладу. Проект отримав чимало позитивних відгуків і став чудовою основою для формування молодіжного кола друзів музею. Завершуючи "Молодіжний АРТ-МІКС" музей не припиняє співпраці з молоддю. Тим паче, що і в студентів уже з'явилося кілька цікавих проектів, які вони хотіли б зреалізувати спільно з Музеєм.

— Дякуємо вам, Ірино та Оксано, за цікаву бесіду і організацію актуального проекту в якості чудової можливості для творчої самореалізації молоді. Можливо, і вам є кому подякувати, тож у вас є така нагода!

— Ми також дякуємо, що змогли ось так гарно поспілкуватися на небайдужу для нас тему. Що ж до проекту, ми вельми вдячні Міжнародному благодійному фонду "Україна 3000", Міжнародному фонду "Відродження" та Українському центру розвитку музейної справи за участь у навчальному семінарі та фінансову підтримку в реалізації проекту. Заразом дякуємо нашим лекторам та тренерам-фасилітаторам. Звісно, ми також вдячні молодим учасникам за активну участь у проекті, усім задіяним в акції і тим, хто нам всіляко допомагав. Окремо висловлюємо подяку нашим партнерам: громадській організації "Покутські ініціативи", нашим ЗМІ — "НТК" та радіо "Сяйво", Молодіжній раді міста.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.