Ці загадкові сови... в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 24.04.2013 14:12

Давайте згадаємо роки навчання в школі, зокрема такий предмет як зоологію. А заразом нагадаємо про таку науку як орнітологія та її пір'ястий предмет дослідження.

Орнітологія — наука про птахів, один з розділів зоології. Вивчає птахів, їхню ембріологію, морфологію, фізіологію, екологію, систематику і географічне розповсюдження.

Усі птахи дивовижні створіння, адже сам факт, що вони можуть літати — вже не залишає нас байдужими, й не кажучи про їхню цікаву будову тіла і оперення. Та деякі з птахів особливо привертають нашу увагу, зачаровують, ба навіть стають загальними улюбленцями і культовими героями. До таких належать й сови. Згадаймо дещо про них!


Совоподібні (Strigiformes) — ряд птахів, до якого відносяться нічні хижі птахи. Вони мають великі очі, у більшості — бінокулярний зір. У них також добре розвинений слух. Як і в інших хижих, у сов гачкоподібно загнутий дзьоб та гострі кігті на ногах. Це нагніздні птахи. Пір'я у сов дуже м'яке, тому літають вони безшумно. Ряд нараховує біля 200 сучасних видів, поширених на всіх континентах, за винятком Антарктиди та деяких ізольованих островів. В Україні живе близько 13 видів совоподібних. Найпоширеніші — сова сіра, сова болотяна, сова вухата та сич хатній. Найбільша сова в Україні — пугач — стала рідкісною і занесена до Червоної книги України. Сови — осілі або кочові птахи. Вони дуже корисні і потребують охорони.

Справжнє місце перебування сов — ліси, але вони живуть також і в степах, пустелях, населених місцевостях і містах. Одні сови гніздяться в дуплах, інші в тріщинах скель або отворах стін, інші влаштовуються в земляних норах ссавців або на землі чи в гніздах інших птахів.

Максимальна тривалість життя в природі, за даними кільцювання, зафіксована у сипухи. Одна з них прожила на волі майже 18 років. П'ятнадцять з половиною років жив в природі сич хатній. Вказаними термінами далеко не вичерпуються життєві можливості сов. В багатьох зоопарках світу пугачі доживали до сорока і навіть п'ятдесяти років. У книзі Б. Казаченко "Охотничья фауна Пензенской области" йде мова навіть про вісімдесятирічних пугачів! В природі в умовах гострої боротьби за існування жодна сова такого віку досягти, звичайно, не може.

Погодьтеся, є в цих совоподібних щось загадкове і навіть містичне, тож недарма їх так люблять письменники і художники. Сова є символом мудрості, в стародавні часи була атрибутом давньогрецької богині Афіни. В українській культурі сова, пугач, сич — є народним поетичним символом смерті й пітьми. Крик сича віщує пожежу, смерть, біду взагалі. Наприклад, можна загадати використання у Шевченка в баладі "Причинна": "Сичі в гаю перекликались…".

Совами називають людей, які звикли пізно лягати спати і пізно вставати (на відміну від жайворонків). А у всім відомій серії романів Джоан Роулінг про Гаррі Поттера (1997—2007) сови використовуються як засіб зв'язку між чарівниками (згадайте совину пошту).

Що ж, тепер можна переглянути цікаві графічні картинки з цими красунами і красуньками, тим паче є нагода.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.