Коломийська дитяча художня школа ім. Ярослава Пстрака в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 05.12.2012 00:30

Колись давно один мудрий китаєць сказав: "Плануєш на рік — засівай рис, плануєш на десятиліття — сади дерева, плануєш на все життя — навчай дітей." Це був Конфуцій, і він добре знав про що говорить, адже навчання дітей — багаторічна праця, результати якої проявляються далеко не відразу. І хоча роль вчителя — головна скрипка в цьому оркестрі, не все залежить від нього, про що й говорить мудра приказка: "Вчителі відкривають двері, — входиш ти сам."

Так склалося, що я почала працювати викладачем в художній школі, в якій колись навчалася сама. Правда, навчаючись ще дитиною в стінах цього закладу, я й подумати не могла, що колись стану колегою моїх вчителів. Здавалося б, зовсім недавно я сиділа за цим мольбертом і якось невпевнено водила пензлем по папері, до кінця не розуміючи, що вимагають від мене викладачі. А сьогодні я вже сама, нахилившись над цим мольбертом, наполегливо пояснюю дитині, що я хочу їй донести. Повторюю десятки і сотні разів, здавалося б, прості істини, і при цьому сама розумію, що глибоко усвідомлені результати викладацької праці проявляться не сьогодні і не завтра, адже з власного досвіду знаю як воно є насправді.

Так само, як колись в дитинстві, я і зараз дуже люблю нашу художню школу, тому й хочу більше про неї розповісти. З цим закладом пов'язане не лише моє життя, але й багатьох людей, що проживають і творчо працюють в нашій країні та закордоном. І, можливо, хтось читаючи цю статтю, згадає про своїх вчителів і заклад, в якому навчався, зайде на хвильку в стіни рідної школи і провідає тих, хто колись вклав в їхній розум і серце все те добре і світле, що проростає й до нині.

Наш заклад, Коломийська дитяча художня школа ім.Ярослава Пстрака, знаходиться за адресою: м.Коломия, вул.Петлюри, 34, в приміщенні красивої будівлі 30-х років минулого століття.


Та, художня школа не завжди знаходилась за цією адресою. Тож, коротенько розповім вам історію нашої школи.

Відкриття художньої школи в м.Коломия відбулося в 1974 році, хоча, сам задум про відкриття закладу з'явився набагато раніше. В місті проводилися персональні виставки, на яких люди спільно обговорювали різні творчі питання. Одним із питань було створення спеціальної школи, яка змогла б надати обдарованим дітям можливість розвивати свої здібності. Тож така школа не могла не з'явитися в Коломиї. І на початку своєї діяльності заклад розмістився в орендованому приміщенні по вул. Димитрова, 2.

Основним засновником художньої школи був начальник відділу культури Козлов Сергій Іванович. Першим директором школи став Лобурак Ярослав Олексійович, який обіймав цю посаду 38 років. Викладачами були провідні художники міста: Саган А.І., Боднарук Б.І., Стефанко В.М., Біланюк Ю..

На фото можна побачити старе приміщення школи, перших учнів та викладачів і перший випуск художньої школи (1974-78 рр.).


А вже в 1986 році, згідно рішення виконкому, художній школі було надано приміщення по вул. Симона Петлюри, 34. Ця будівля, в яку переїхала художня школа, була збудована ще в 30-х роках ХХ ст., але добре збереглася, хоча й потребувала ремонту.

Однією з переваг приміщення закладу стало його місце розташування, яке виявилося зручним для відвідування учнями, адже знаходиться практично в центрі і має добре транспортне сполучення. Крім того, розташування закладу сприяє спокійному навчальному процесу, так як розміщене напроти парку і має власне огороджене озеленене подвір'я.


Після проведеного капітального ремонту, в 2006 році, художня школа стала ще красивішою. А в 2008 році, розглянувши клопотання відділу культури і туризму, міська рада вирішила надати Коломийській дитячій художній школі ім'я відомого українського живописця і графіка Ярослава Пстрака. Тож, подаю коротеньку довідку про художника, ім'я якого носить наша школа.

Український живописець і графік (1878–1916). Народився в Гвіздці, дитинство пройшло в Коломиї. Навчався в коломийській гімназії, пізніше в Мюнхенській академії мистецтв. Творчо і плідно працював у Львові, пишучи архітектуру міста. На Гуцульщині пише портрети, сюжети, побутові сцени, приділяє особливу увагу пейзажам рідного Прикарпаття. Зробив багато ілюстрацій для Коломийського журналу.

І ще невеличкий колаж з деяких репродукцій живописних робіт Ярослава Пстрака.


Ось така історія нашої школи... Звичайно, за весь період діяльності закладу відбулася величезна кількість визначних і знаменних подій, фестивалів, виставок і конкурсів, в яких приймали участь діти школи, і ще багато всього творчого і цікавого, про що просто нереально описати в одній статті. Але, я розповім коротко про основне.

До речі, я в нашій художній школі навчалася на початку 90-х, і основними моїми викладачами на той час були Галина Богданівна Ласійчук і Богдан Іванович Боднарук, які й вкладали в моє мистецьке виховання всі сили і душу. На жаль, Богдан Іванович вже на пенсії, і приїздить в художню школу рідко, та ми усім колективом тішимось цим зустрічам, згадуючи минулі роки та обговорюючи наші плани на майбутнє.

А колектив наш немаленький — 9 викладачів, на чолі з директором Цапурак Тетяною Степанівною:
Лобурак Ярослав Олексійович
Коренюк Стефанія Казимирівна
Ласійчук Галина Богданівна
Семеняк Микола Іванович
Лобурак Олег Ярославович
Токарюк Олексій Доримидонтович
Яцурак Микола Васильович
Тєптяєва Лілія Олександрівна
Кожен з викладачів веде по кілька навчальних предметів у різних класах нашої школи.


В художній школі діти навчаються 4 роки, але є ще підготовчі, нульові класи, в яких навчаються діти починаючи з десяти років. З кожним роком кількість учнів поступово збільшується, і на сьогоднішній день в нашій школі навчається 155 дітей.

На цих фото невеличка група наших дітей, переважно наймолодших учнів, і кілька викладачів.


Незмінними навчальними дисциплінами, ще із заснування школи, є: рисунок, живопис, композиція, скульптура, історія мистецтв.

На уроках рисунку учні ознайомлюються з поняттям тривимірної форми і прийомами її зображення на площині, пізнають можливості та особливості тонального рисунку. Працюючи з натури, діти вчаться передавати пропорції предметів, використовувати закони лінійної та повітряної перспективи.


Одним з важливих завдань на уроках живопису, яке ставиться перед учнями, є прагнення навчити дивитися на натуру в цілому, співставляючи предмети за формою, кольором та тоном. Учні поступово ознайомлюються зі світом живопису, палітрою фарб, основами кольорознавства, набувають навичок роботи з аквареллю та гуашшю.


На уроках композиції учні знайомляться із засобами та категоріями цього предмету, а також такими поняттями як ритм, рівновага, статика, динаміка, симетрія, асиметрія. В процесі роботи над завданням учні вчаться нестандартно мислити, а фантазія та природні здібності дітей знаходять оригінальне втілення у різноманітних декоративних та станкових композиціях.


Заняття скульптурою розвиває вміння відчувати та передавати об'єм. Працюючи з глиною і пластиліном, учні створюють рельєфи та об'ємні скульптури, ліплять з натури, проявляють свою фантазію у численних тематичних композиціях.


Курс історії мистецтв знайомить учнів з видами та жанрами мистецтва, історією його розвитку. На уроках учні мають змогу переглянути ілюстративний матеріал, ознайомитися з шедеврами світового мистецтва, творчістю видатних митців різних епох. Отримані знання стають темами цікавих бесід і творчих завдань.


В свою чергу, викладачі нашої школи прикладають зусиль, щоб дотримуватися важливих правил у навчальному та виховному процесі, а саме:

— поважати працю учня якою б не була робота, ніколи не нехтувати доробком дитини, адже у кожній роботі є раціональне зерно;
— давати можливість учневі відстояти свою роботу, вислухати його аргументи;
— допомагати учневі у виконанні навчального завдання, поступово і конкретно спрямовувати його на правильний шлях;
— частіше проявляти зацікавленість результатами роботи учня, адже це прискорює його творче зростання;
— допомагати учневі вчасно зупинитися, щоб не зіпсувати роботу;
— ніколи не підганяти учня, можливо він не може швидко виконувати завдання через особливості розвитку;
— використовувати різноманітні техніки та матеріали образотворчого мистецтва, щоб дитина мала можливість обрати те, що знадобиться їй у майбутньому;
— постійно працювати над розвитком індивідуальних здібностей учнів;
— вдосконалювати свій професійний рівень, бо від рівня подачі нового матеріалу викладачем залежить і результативність роботи учнів;
— уникати одноманітності та сухості під час подання нового матеріалу, а навпаки, намагатися запалити в дитячих серцях творчу іскру.

А ось і збірка фотоколажів навчального процесу в художній школі в різних класах на різних предметах.


Один з видів позакласної роботи, що проводиться з учнями художньої школи — це співпраця з місцевими музеями: Музей історії міста Коломиї, музей "Писанка" та Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського, де учні регулярно відвідують виставки художників та майстрів народного мистецтва.

Викладачі школи разом з учнями здійснюють поїздки та екскурсії, де діти можуть вивчати архітектуру рідного краю, знайомитися з прийомами роботи в художніх майстернях.


Учні щороку активно представляють Коломийську художню школу в багатьох міських, обласних, регіональних і всеукраїнських художніх виставках, конкурсах та олімпіадах. Діти приймають участь у мистецьких проектах не лише художньої школи, але й нашого міста, а також у фестивалях та творчих заходах.


Поряд з учнями презентують свої творчі доробки і показують свій мистецький рівень викладачі закладу, тим самим подаючи приклад і виступаючи натхненниками для своїх вихованців. Викладачі приймають участь у спільних творчих проектах та виставках, демонструють свої роботи на персональних виставках, беруть участь у мистецькому та культурному житті міста.

Цапурак Тетяна Степанівна — директор, викладач рисунку та живопису ; старший викладач, спеціаліст вищої категорії ; педагогічний стаж роботи — 18 років.

У 1988 році закінчила Городецьке педагогічне училище за спеціальністю "викладання креслення і образотворчого мистецтва". По закінченні навчання отримала кваліфікацію вчителя образотворчого мистецтва і креслення, вихователя. В 1993 році закінчила Прикарпатський університет ім.Василя Стефаника, за спеціальністю "образотворче мистецтво, креслення і художня праця", де здобула кваліфікацію вчителя образотворчого мистецтва, креслення і художньої праці.


Лобурак Ярослав Олексійович — викладач скульптури ; Заслужений працівник культури; викладач-методист, спеціаліст вищої категорії; педагогічний стаж роботи — 36 років.

У 1967 році закінчив Косівське училище прикладного мистецтва за спеціальністю "художня обробка деревини", де здобув кваліфікацію майстра–художника. В 1976 році закінчив Чернівецький державний університет за спеціальністю "математика", і отримав кваліфікацію математика і викладача.


Коренюк Стефанія Казимирівна – викладач живопису; спеціаліст; стаж роботи – 35 років.

У 1973 році закінчила Вижницьке училище прикладного мистецтва, за спеціальністю "художнє конструювання промислових виробів із метала і пластмас", де здобула кваліфікацію техніка художнього конструювання.


Ласійчук Галина Богданівна — викладач композиції, живопису та рисунку ; викладач–методист, спеціаліст вищої категорії; стаж роботи — 31 рік.

У 1978 році закінчила Львівське училище прикладного і декоративного мистецтва ім.Івана Труша за спеціальністю "художнє оформлення", і отримала кваліфікацію художника–оформлювача. В 1989 році закінчила Івано–Франківський державний педагогічний інститут ім.Василя Стефаника, за спеціальністю "образотворче мистецтво і креслення", де здобула кваліфікацію вчителя образотворчого мистецтва і креслення.


Семеняк Микола Іванович — викладач рисунку та живопису; спеціаліст вищої категорії ; стаж роботи — 24 роки.

У 1984 році закінчив Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, за спеціальністю "інтер'єр та обладнання", де здобув кваліфікацію художника декоративного мистецтва.


Токарюк Олексій Доримидонтович – викладач рисунку та живопису; викладач–методист, спеціаліст вищої категорії ; стаж роботи – 26 років.

У 1986 році закінчив Вижницьке училище прикладного мистецтва, за спеціальністю "художня обробка металу", де здобув кваліфікацію художника-майстра по металу. У 1992 році закінчив Івано-Франківський державний педагогічний інститут ім.Василя Стефаника, за спеціальністю "образотворче мистецтво і креслення", де здобув кваліфікацію вчителя образотворчого мистецтва і креслення.


Лобурак Олег Ярославович — викладач рисунку; спеціаліст ІІ категорії ; стаж роботи — 10 років.

У 1987 році закінчив Львівський будівельний технікум за спеціальністю "архітектура", де здобув кваліфікацію техніка–архітектора. В 1993 році закінчив Прикарпатський університет ім.Василя Стефаника, за спеціальністю "образотворче мистецтво, креслення і художня праця", де отримав кваліфікацію вчителя образотворчого мистецтва, креслення і художньої праці.


Яцурак Микола Васильович — викладач історії мистецтв ; спеціаліст; стаж роботи — 1 рік.

У 2007 році закінчив Чернівецький національний університет ім.Юрія Федьковича, за спеціальністю "філософія/релігієзнавство". В 2009 році закінчив Національний університет "Острозька академія", за спеціальністю "філософія, професійні права викладача філософських дисциплін та релігієзнавчих дисциплін". З 2012 року навчається на заочній формі навчання в Інституті мистецтв Прикарпатського національного університету ім.Василя Стефаника, за спеціальністю "образотворче мистецтво".


Тєптяєва Лілія Олександрівна — викладач композиції та живопису ; спеціаліст; стаж роботи — 5 років.

У 2000 році закінчила Косівський коледж прикладного та декоративного мистецтва ім.Василя Касіяна, за спеціальністю "художньої обробки шкіри", де здобула кваліфікацію художника–майстра з художньої шкіри. У 2006 році закінчила Львівську Національну академію мистецтв за спеціальністю "дизайн", отримала ступінь магістра і здобула кваліфікацію дизайнера–графіка, дослідника, викладача. В тому ж році пройшла навчальну практику у Варшавській академії мистецтв на стипендію закладу, де навчалася в майстернях ілюстрації, типографії та літографії.


Педагогічний колектив художньої школи вдало поєднує досвід митців старших і молодших поколінь. Своєю невтомною працею викладачі забезпечують професійну підготовку юних художників, прищеплюють їм естетичні смаки, повагу до національних цінностей, звичаїв та традицій нашого краю. Вони регулярно підвищує свою професійно-художню та педагогічну майстерність, отримують вищі кваліфікаційні категорії та здобувають звання. Творчу діяльність художньої школи та її викладачів активно висвітлюють засоби масової інформації, місцеве телебачення, преса та інтернет–сайти.


З часу заснування Коломийської дитячої художньої школи її випускниками стали 556 учнів. Велика кількість випускників школи, для продовження своєї мистецької освіти, вступають до кращих навчальних закладів України. Після навчання у вищих вузах, випускники нашої школи працюють художниками у багатьох галузях мистецтва, дизайнерами, архітекторами та викладачами в різних куточках країни та закордоном.


Ось такою є Коломийська дитяча художня школа ім.Ярослава Пстрака. Згодом, я розповідатиму про неї більше, і про наших учнів та викладачів, буду ділитися нашими мистецькими досягненнями й планами на майбутнє. Продовження буде, тож чекайте!

І, до речі, дуже скоро школа святкуватиме свій ювілей. Тож, заохочую підтягуватися випускників школи, давати про себе знати і тримати зв'язок зі своєю Альма-матер!

Нагадую, адресу:
78200, м.Коломия, вул. Петлюри 34

Контакти школи:
(03433) 2-76-90
kdhsh_pstraka@i.ua
vk.com/nasha_hudoshka

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.