Паперове мистецтво. в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 12.11.2009 03:47

Отже, дорогенькі, паперове мистецтво!

Видів паперового мистецтва є багато, і в цій статті я розповім про кілька з них.

Взагалі, що тільки з паперу не роблять, що тільки ним не прикрашають і що тільки з нього не виготовляють в нашому житті.

Уся поліграфія, усі видавництва, рекламна продукція, упаковка, тара, і навіть, банальні туалетні зручності - усі завдячують паперу.

Бо й справді, без паперу ні книжки не почитаєш, ні, перепрошую, цивілізовано шмарклі не повтираєш.

Та й образотворче мистецтво його дуже полюбляє. І це вам не завдання, типу "вирізати і склеїти грибочок", в дитячому садочку.

З папером працюють професіонали своєї справи, я б навіть сказала МОНСТРИ паперового мистецтва.

Художники, з паперу, виготовляють не тільки картини,

http://www.helenmusselwhite.com/

http://www.artyulia.com/

http://meganbrain.com/

листівки,

http://www.zrobysama.com.ua/

і плакати,

http://www.jeanjullien.com/

а й біжутерію,

одяг

http://www.mandysmithwork.com/Home.html

та взуття,

меблі,

аксесуари інтер'єру, наприклад люстри чи годинники,

http://www.kulturologia.ru/blogs/011009/11555/

і навіть скульптури,

будинки,

http://www.kulturologia.ru/blogs/050709/11259/

та паперові інсталяції.

http://www.ryujinakamura.com/

Крім того зразки флори і фауни,

http://www.yukenteruyastudio.com/

і навіть людей.

http://www.bertsimons.nl

Папір на стільки популярний у світі, що у Швейцарії, а саме в місті Базель, зробили музей паперу.

Що б там не говорили, але китайців є за що хвалити!

Бо ж саме вони винахідники цього водночас побутового і мистецького матеріалу.

Трошки про папір: вперше виготовили папір у Китаї у 105 році. Звичайно технологія вироблення його була примітивною, але головним було його створення. До цього сувої з папірусу були в стародавньому Єгипті: ці сувої до певної міри також можна вважати папером, за технологією виготовлення обидва види паперу були дуже схожими, хоча різниця полягала у матеріалі.

Сьогодні основними компонентами паперу є целюлоза та деревна маса. Для надання паперу певних оптичних і технологічних властивостей до основної маси додають різноманітні домішки (дрібно розмолоті мінеральні суміші: проклеюючі, фарбники, наповнювачі тощо).

Дорогенькі, ви, мабуть, дещо чули про об'ємну паперову пластику,

http://www.jenstark.com/

http://www.petercallesen.com/index.html

http://www.simonschubert.de/

орігамі,

http://yourorigami.info/

http://www.loveorigami.info/

http://www.papercraftcentral.net/

вирізання з паперу

чи витинанку,

http://www.myspace.com/aoyamahina

аплікацію

http://www.devintroystrother.com/

http://meganbrain.com/

www.meganwilson.com

квілінг,

http://zavitoc.blogspot.com/search?updated-max=2009-05-22T16%3A57%3A00%2B04%3A00

http://handmade.idvz.ru/forum/forum_posts.asp?TID=54&PN=1

паперовий живопис та інші види паперового мистецтва?

http://www.paper-art.ru/paper.php

Якщо ні, то ця стаття, та інші з цієї серії, якраз призначені для загального ознайомлення з цими цікавими видами паперового мистецтва.

Між іншим, для довідки: мистецтво вирізання з паперу ще називають Paper work.

У Китаї це називається "традиційна вирізка з паперу".

http://www.chinanews.ru/news/special/1515-21042008.html

Але є ще й авторські вирізання з паперу.

Справді, філігранної техніки.

Трошки про традиційну китайську вирізку з паперу.

Китайці зберігають традицію прикрашати вікна паперовими вирізками «Чуанхуа». «Чуанхуа» передає не лише святкову атмосферу, але і поєднує в собі демократичність, естетичність і традиційність.

Вирізка з паперу в Китаї є популярним народним мистецтвом, яке користується широкою любов'ю. Своєрідне зображення і його багатий зміст втілює прагнення до щасливого життя. «Чуанхуа» робить свято радіснішим, додає святкового настрою.

А у нас, зазвичай, таке мистецтво має назву "витинанка", і, переважно, вони у двох кольорах - колір самої витинанки і колір тла, як от у Ольги Шинкаренко.

А польська витинанка, наприклад, зазвичай багатоколірна. Крім того, у Польщі, витинанка настільки популярна, що висувалася для використання у логотипі "ЄВРО 2012" (для довідки: з України була пропозиція використати українську писанку в логотипі).

Ну і, звичайно, українська витинанка має свою довгу і цікаву історію.

Вирізані мереживом з кольорового чи білого паперу квіти, дерева, птахи, тварини, козаки й дівчата – та й взагалі різні сюжетні й змістовні зображення здавна прикрашали хати – печі, вікна, одвірки, божники, мисники, стіни.

Слугували вони за декоративну й оберегову річ.

Перші паперові витинанки (які походять від слова витинати, тобто вирізати) з'явилися в Україні у 19 столітті й найбільш поширеними були на Поділлі, Подніпров'ї та Прикарпатті.

Знаний в Україні та за її межами художник-графік, витинанкар та писанкар Андрій Пушкарьов ось що розповідає про витинанки в України, в статті на сайті РУКОТВОРИ:

"Зараз почали дізнаватися, що витинанка — це скіфська старовинна культура, коли візерунки вирізали на шкірі тварин, накладали потім на іншу шкіру і гарячим камінням з вогнища випалювали ці прорізні шматочки. Тобто це був прототип першої витинанки.

А потім, коли з'являється папір у Китаї у 9 столітті, то витинанки з паперу починають різати по всьому світу – зокрема, Альбрехт Дюрер (німецький живописець, рисувальник, гравер, математик, теоретик мистецтва, XV-XVI ст.), Пітер Рубенс (фламандський живописець, один з найвизначніших представників епохи бароко, XVI-XVII ст.), наш Георгій Нарбут (визначний український та російський художник-графік, XIX-XX ст.) теж різав.

А сам термін "витинанка" з'явився десь у 1913 році, від слова "тинати", тобто різати. Це симетрична різьба. Папір складається вдвоє і більше разів. А під словом "витинання" — вирізання, мається на увазі асиметрична різьба."

Роботи пана Андрія, чесно кажучи, мене приємно вразили. У нього і стиль і тематика не тільки яскраво виражені, але й легко впізнаваємі, що вказує на професійність, смак і довгі роки праці.

Раджу і вам познайомитися з цією красою. Ось тут:

http://artvertep.dp.ua/authors/pushkarev

Що ж до Origami (орігамі) - це японське мистецтво складання фігур з паперу.

І видів орігамі - багацько - класичні, модульні, рухливі, декоративні, кусудами, і ще багато інших! Цим мистецтвом захоплюються у багатьох країнах світу.

http://fancy-literature.ru/main/1319-%20ORIGAMI%20I%20Monster%20Pack%20.html

http://oriart.ru/

Наприклад, цікавий вид орігамі - кірігамі - це розрізання паперу в такий спосіб, щоб при складанні утворювалась 3D картинка.

Щодо класичного орігамі, то можна згадати Санбо - це японська ритуальна коробочка.

Незважаючи на те, що папір був винайдено в Китаї, саме Японія стала батьківщиною мистецтва складання.

По-японські "орі" - складений, "камі" - папір.

Цікаво, що в японській мові слова "папір" і "бог" подібні по звучанню - "камі".

Тим самим у японців виник якийсь містичний зв'язок між релігійними ритуалами та виробами зі складеного паперу.

Один з таких ритуалів полягав у виготовленні невеликих паперових коробочок Санбо, в які клали невеликі шматочки риби і овочів, підносили їх у якості жертвоприношення в храмах.

Авторським орігамі стало лише після Другої світової війни, головним чином завдяки зусиллям всесвітньо визнаного тепер майстра Акіри Йошізави.

Завдяки його винаходу - позначень, конструкцію орігамі можна було передавати іншим. Людина, знайома з цими позначеннями, зуміє скласти фігурку, з якої б країни вона не була.

Акіра Йошізава винайшов сотні нових, раніше невідомих фігурок. Він не лише довів, що мистецтво складання може бути авторським, але й сприяв його найширшому поширення.

Свою лепту в розвиток авторського орігамі внесли такі майстри зі всього світу як Дейв Брил (Великобританія), Петер Буда (Угорщина), Ерік Жуазел (Франція), Альфредо Джунта (Італія), Рональд Кох (Сінгапур), а також Роберт Ланг і Джон Монтролл (США).

Теорія винахідництва стверджує, що Ідеальний Конструктор повинен складатися з однієї деталі, за допомогою якої створюється нескінченну різноманітність форм. Виявляється, такий конструктор існує. Це - орігамі, де з однієї деталі (листа) складаються тисячі і тисячі різноманітних фігурок! Нескладні прийоми складання та безмежна фантазія людей здатні створити за допомогою орігамі не тільки простеньку коробочку, а й цілий світ.

Мистецтво орігамі відкрито всьому світу. Його підхоплюють і паризькі модельєри, і американські дизайнери, і навіть шестирічні діти. Кожен знаходить в орігамі щось своє.

Мене, наприклад, вражають велетенські повітряні паперові змії.

Сьогодні орігамі вже перестає бути виключно справою мистецтва, і відкриває для себе нові галузі застосування: воно починає активно використовуватися в побутовому дизайні і навіть у науці!

Так, Toмоко Фусе, художник орігамі, винайшов метод згортання аркуша паперу в циліндр, що має дно, і отримав патент на свій винахід у Сполучених Штатах. Контейнери для локшини швидкого приготування звичайно виготовляються з трьох або чотирьох аркушів паперу, склеєних разом. Застосовуючи метод Фусе, такий контейнер можна виготовити тільки з одного аркуша, і клейю, при цьому, не буде потрібно. Очевидним є той факт, що такий метод дозволяє істотно спростити виробничий процес і скоротити витрати.

Аплікація - це виготовлення орнаментів чи будь-яких художніх зображень з паперу і наклеювання їх на папір чи іншу основу.

Ще є дуже цікава техніка iris folding (айріс фолдінг) - складання паперу.

http://zavitoc.blogspot.com/2009/05/blog-post_2497.html

Ну і, звичайно, паперова об'ємна пластика також користується популярністю у світі.

А вона буває різною, як я вже розповідала на початку статті, і набуває різних форм і різного змісту.

І, нарешті, квілінг. На английській мові мистецтво крученого паперу називається "quilling" — від слова quill - пташине перо. Квілінг — це можливість побачити незвичайні можливості звичайного паперу. Якщо батьківщиною орігамі є Японія, то мистецтво крученого паперу виникло в Європі в кінці 14 — початок 15ст.

В середньовічній Європі монахині створювали витончені медальйони, закручуючи на кінці пташиного пера смужки паперу з позолоченими краями. З близька ці мініатюрні паперові шедеври створювали повну ілюзію того, що вони виготовлені з тоненьких золотих смужок.

На жаль, папір недовговічний матеріал і мало що збереглося від середньовічних шедеврів. Однак ця древня техніка збереглася і до наших днів, і навіть є популярною в багатьох країнах.

Техніка крученого паперу швидко поширилася в Європі, але, тому, що папір, особливо кольоровий і високої якості, був дуже дорогим матеріалом, паперова пластика стала мистецтвом для багатих дам.

В наші дні техніка крученого паперу широко відома і популярна як хобі в країнах Західної Європи, особливо в Англії та Германії. Але, найпопулярнішим це мистецтво стало тоді, коли воно «переїхало» на Схід. І багаті традиції витонченої графіки та пластики, виготовлення паперу та роботи з ним дали мистецтву паперової пластики нове життя.

В Південній Кореї існує ціла Асоціація любителів паперової пластики, що об'єднує послідовників самих різних напрямків паперової творчості.

В 15 столітті це рахувалося мистецтвом. В 19 — дамською розвагою. Більшу частину 20 століття воно було забуто. І тільки в кінці минулого століття квіллінг відвойовує собі минуле визнання, перетворюючись на повноцінне мистецтво.

В Англіі принцеса Єлизавета серйозно захоплювалася мистецтвом квілінга, і багато її творів зберігаються в музеї Вікторії та Альберта в Лондоні.

Слід зауважити, що корейська школа квілінга дещо відмінна від європейської. Європейські роботи, як правило, складаються з невеликої кількості деталей, вони лаконічні, нагадують мозаїку, прикрашають листівки та рамочки. А східні майстри створюють твори, що нагадують вироби ювелірного мистецтва.

Для тих, хто зацікавився квілінгом - ось форуми з додатковою інформацією:

http://forum.hobby4you.od.ua

http://bb.ct.kz

www.eklad.ru

І ще кількан англомовних ресурсів:

www.quilling.com

www.parchcraftaustralia.com

www.handwork.coop

Ще багато можна говорити про цікаві і неймовірні техніки, види і прийоми в паперовому мистецтві, бо справді є про що поговорити.

І якщо хтось зацікавився - посилання на додаткову інформацію стануть вам в пригоді.

А в наступних статтях цієї серії я обов'язково ще щось вам покажу і розкажу. Чекайте!

Коментарі

 • Lesly · 12.11.2009 12:51 · #

  WOW! Просто, супер! А особливо на творчі подвиги надихає кусудама з лілій

 • Ліля Тєптяєва · 12.11.2009 14:20 · #

  А мені найбільше подобається творчість Jen Stark, бо її роботи найближчі мені по духу і техніці. І такий феєрверк кольору!

  Коли я робила свої багатошарові зірочки, я й не здогадувалася, що є у світі така собі Jen, яка створює свої шедеври у подібній манері.

  Але її твори просто грандіозні!

  Я справді ними захопилася.

  А ще я була в захваті від ажурних, просто таки філігранних, вирізок з паперу Hina Aoyama. В цій статті представлена її робота із зображенням ельфа-дівчинки, але є у неї роботи набагато складніші і витонченіші.

 • хохляцький шпигун · 05.12.2009 17:11 · #

  більшість з того, що тут виставлено я б не проасіціювала як роботу з паперу. вражає! що тільки люди не вигадують і яка ж красота виходить в кінцевому результаті!

 • Ліля Тєптяєва · 05.12.2009 20:05 · #

  І ти зможеш!

  А матеріалом може бути навіть газета чи туалетний папір, аби тільки концепції задуму відповідало.

  Ну що, готова здивувати світ?!

  Давай! Я в тебе вірю!

 • хохляцький шпигун · 05.12.2009 21:47 · #

  я як щось придумаю, то обов"язково виставлю тут)) хай всі радіють)))

 • Ліля Тєптяєва · 05.12.2009 22:14 · #

  Давай!

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.