Уінзор Маккей та "Маленький Немо в країні снів" в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 15.10.2012 12:57

До 107-річчя від дня виходу коміксу "Маленький Немо в країні снів" (Little Nemo in Slumberland) "Корпорація добра Google" випустила новий дудл. До речі, дудлами називають святковий логотип Google (слово "doodle" в перекладі з англійської означає "каракулі").


До того ж, десь живе випущена у світ величезна збірка усіх коміксів Уінзора Маккея "Маленький Немо в країні снів" (Little Nemo in Slumberland) — нереальна книженція з репродукціями унікальних 100-річних коміксів суперового художника. Книга ось такого розміру, як на фото.


З огляду на це, та й взагалі, маємо нагоду згадати цей легендарний комікс і його автора, адже тема вартує того!

Уінзор Маккей (Winsor McCay, 1867—1934) — американський карикатурист і аніматор. Він відомий художник і творець коміксів. Маккей був піонером мультиплікації, і на багато років випередив послідовників в якості мальованих фільмів, вперше використавши технології, що стали стандартом індустрії, а пізніше популяризувалися Уолтом Діснеєм та іншими творцями мультфільмів. Найбільш відомими роботами Маккея є газетний комікс "Маленький Немо в країні снів" (1905—1914, 1924—1927) та мультфільм "Динозавр Герті" (1914).


Роботи Маккея вплинули на цілі покоління художників і мультиплікаторів, включаючи Жана Жиро, Кріса Уейра (Chris Ware), письменника Вільяма Джойса (William Joyce), Білла Уоттерсона (Bill Watterson), Моріса Сендака, Аба Айверкса, карикатуриста Пола Террі (Paul Террі), Макса (Max Fleischer) і Дейва Флейшера (Dave Fleischer), Уїлліса О'Брайена (Willis O'Brien) і Уолта Діснея.

Уінзор Маккей народився в родині Роберта Маккея і Джанет Мюррей Маккей. Його батько в різний час працював погоничем, бакалійником і торговцем нерухомістю. Точно час і місце народження Уінзора невідомо — або в Мічигані 1871 року, або в Канаді 1867 року. Хлопчик при народженні отримав ім'я Зенас Уінзор Маккей, та згодом ім'я Зенас не використовував.

У 1886 році батьки Уінзора відправили сина в Клірі Бізнес-коледж в Іпсіланті (Мічиган) вчитися на підприємця. Будучи там, Маккей відвідував уроки малювання Джона Гудісон (John Goodison) з Michigan State Normal College (зараз це Eastern Michigan University). Гудісон навчив Маккея основам перспективи, що майбутньому художнику згодилося у роботі. Як колишній вітражист, Гудісон вплинув на Маккея в тому, що той надалі активно використовував колір у роботі.

У 1889 році Маккей переїхав до Чикаго, маючи намір вступити в художню школу, але через брак коштів був змушений замість цього шукати роботу. Він отримав місце в "Національній компанії гравірування та друку" (National Printing and Engraving Company), де виготовляв плакати і займався різьбою по дереву. Два роки опісля він переїхав в Цинциннаті і влаштувався художником у музей "Kohl and Middleton's Vine Street Dime Museum". У той же час Маккей одружився на Мод Леонор Дюфо. У 1906 році він почав самостійні виступи на сцені з короткими комічними сценками. В одній з таких постановок, "The Seven Ages of Man", він малював два обличчя і поступово змінював їх вік.

Першою великою серією коміксів Маккея стала "Tales of the Jungle Imps by Felix Fiddle". Її сорок три випуски публікувалися з січня по листопад 1903 року в Cincinnati Enquirer. Комікс був заснований на поемах Дж.Р.Честера (George Randolph Chester), який в той час працював репортером і редактором Enquirer. Комікси розповідали про тварин у джунглях і знайдених ними способах виживання у ворожому середовищі, наприклад "Як у слона з'явився хобот" (How the Elephant Got His Trunk) або "Як страус став таким високим" (How the Ostrich Got So Tall).

Комікси "Маленький Немо" і "Сни любителя грінок із сиром" розповідали про сни своїх героїв і включали в себе фантазійні образи, які повинні були передати відчуття сну. Малюнки Маккея не стали над-популярними, але завжди знаходили шанувальників завдяки яскравій манері малюнка. Газети того часу були набагато більшими за розміром, аніж сучасні, тож Маккею зазвичай надавалася для роботи половина смуги. У частині фентезійних малюнків єдиним суперником Маккея був Ліонель Фейнінгер, який після завершення кар'єри карикатуриста зайнявся витонченими мистецтвами.

Маккей також створив кілька короткометражних мультфільмів, кожен кадр (зазвичай це тисячі штук), малював вручну, іноді залучаючи помічників. Фільми він використовував у виставах на сцені: розповідав короткий вступ, малював, а потім грав з намальованими персонажами, демонструючи різні трюки.


Уінзор Маккей помер в 1934 році і був похований на Cemetery of the Evergreens в Брукліні.

У 1966 році оригінали багатьох коміксів із серії "Маленький Немо" були виявлені Вуді Гельманом в студії, де працював син Маккея. Більшість малюнків потім виставлялися в Метрополітен-музеї. У 1973 Гельман опублікував колекцію коміксів "Маленький Немо" в Італії.


Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.