Спогади про Краків. в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 16.10.2009 00:40

Дорогенькі мої, якщо вам випаде колись нагода побувати у Кракові - не втратьте її, бо це того варте! Ви тільки подивіться, які чудові ночі у Кракові! Хіба їх можливо забути? ))

Цю листівочку мені колись подарував Міша Барабаш, з яким я колись навчалася в ЛНАМі, він був однокурсником мого чоловіка Олега, правда ще в коледжі - веселий молодий художник і по сумісництву наш друг (може й про нього колись напишу). Так ось, після цієї чудової листівочки мені аж закортіло до цього симпатичного, судячи з пейзажу листівки, містечка.

І я там побувала, разом зі своєю сестричкою, яку звати Надя. Трішки вам розповім про цю поїздку. Ось вам листівочка для заманухи.

І ще одна на пам'ять.

Відразу покажу вам листівку з панорамою Кракова, яку я придбала в одній крамничці з сувенірами, в центрі міста. Хочу вам сказати, що таких крамничок у Кракові - тьма. Також багато книжкових магазинів, галерей, музеїв та мистецьких салонів.

Ліричний відступ - для довідки. Старовинне, королівське місто Краків - це унікальний символом польської національної ідентичності. Живописне, багате культурною спадщиною із слідами усіх епох, місто відображає усю історію польської нації. У Кракові можна зустріти і захоплюватися різними стилями архітектури, неповторними романськими об'єктами, монументальними готичними спорудами, шедеврами видатних архітекторів Ренесансу і Бароко. Це місто завжди було центром польської культури і науки. Частково зруйнований під час військових лихоліть і окупацій, Краків завжди повставав із попелу і продовжував чарувати своєю красою.

У 11-ом столітті Краків став столицею і головним містом Польщі. Вавельський Королівський замок разом із каплицею стали місцем коронації і поховання польських монархів. Починаючи із 13-го століття місто зберегло територіальне розташування своєї забудови. Особливо це стосується його старої частини. Центром Кракова є одна із найбільших ринкових площ у Європі (200 м x 200 м), із виконаною у готичному і ренесансному стилі будівлі торгівельних рядів (Sukiennice) та вежею ратуші. Система фортифікаційних споруд була споруджена у 13-15 століттях. Частина стіни, чотири башти і Барбакан збереглися до наших днів. На місці захисних стін сьогодні розташована паркова зона під назвою Планти. У 14-м столітті була заснована Краківська академія (Ягелонській університет) - один із найстаріших європейських вищих учбових закладів. Микола Коперник (Mikolaj Kopernik) був студентом цього вузу. Більше інформації про місто знаходиться на Інтернет сторінці: www.krakow.pl

А екскурсію по Кракові нам провели чудова польська пара Войтек і Ася, а також запросили нас до в'єтнамського ресторану - все життя буду пам'ятати смачнющий кисло-солодкий соус з рисом і куркою. Хочу вам хоч кілька слів розповісти про цих симпатичних творчих людей.

З Войтеком познайомилася моя сестра, ще в Україні. Так сталося, що вони сиділи поряд в потязі, що їхав зі Львова. Войтек прямував в Карпати - казав наші гори більш дикі ніж Польські. Та й, взагалі, він любить подорожувати, коли ми жили у них в Кракові - показував фото з усіх куточків світу. Вони розговорилися, обмінялися адресами. А коли ми прибули до Кракова - гостинно нас запросили до себе. Увесь час, як ми були в Кракові, вони нам в усьому допомагали, і навіть, коли вони проводжали нас додому - ми усі розчулилися, бо знали, що будемо один за одним сумувати. Ми їм завжди будемо вдячні за гостинність! Взагалі, я не зустрічала негостинних поляків. Вони молодці!

Так от, показуючи нам місто, Ася і Войтек дуже радили відвідати Вавель - Королівський Замок - популярний серед туристів, та й краківчан також. Ася нас водила по Замку, першу половину дня, а Войтек - по центрі міста, після обіду (так вони суміщали гостей з роботою). Ось таким ми побачили мури Вавелю ще з дороги.

Симпатичнішу, весняну фотографію Вавеля, я позичила тут: noddeat.livejournal.com/tag/krakow

Ось вона - на ній річка Вісла з чайками і мури замку.

Трохи інформації для довідки. Вавель – це вапняковий пагорб, що здіймається над Краковом. На цьому пагорбі, територія якого становить 5га, розташований комплекс історичних споруд, які колись функціонували як окреме місто. Основну історичну та художню цінність Вавелю визначають два об'єкти: Королівський замок та Кафедральний собор.

Вавель-замок — визначна пам'ятка польської архітектури, резиденція польських князів та королів, що заснований в 11ст.

У давньому королівському палаці, сьогодні, знаходиться музей, що має назву "Державне зібрання Мистецтва у Вавелі", і який вважається найкрасивішим серед музеїв Польщі. З приміщень палацу найцікавішим є Польський зал з скульптурними прикрасами на стелі. В північній частині замку розташований готичний кафедральний собор (1364р.), одна з каплиць якого (Ягеллонівська) розмальована, ймовірно, староукраїнськими майстрами (15ст.).

В соборі знаходиться багато творів мистецтва, різних за стилем та часом виконання: надгробні плити, епітафії королям, біскупам, саркофаги польських королів, багато картин, скульптур та штучного мармуру. В соборі багато століть відбувались коронування польських королів та їх урочисті похорони. У Вавельській кафедрі є ряд могильних каплиць: готичних, ренесансних та барокових. Найкрасивішою є каплиця Зігмунда, яку називають "перлиною ренесансного мистецтва". Над каплицею знаходиться вежа Зігмунда з найбільшим у Польщі Дзвоном Зігмунда, який важить близько 8 тонн. Інші каплиці – це Маріацка, Потоцьких, св.Трійці. У підземеллях кафедри знаходяться склепи відомих поляків, серед них: Т.Костюшки, А.Міцкевича, Ю.Словацького, Ю.Пілсудського.

Так виглядав вхід на територію замку.

Зайшовши на територію Вавелю, ми з сестрою були вражені - справді дуже гарно.

Ось подивіться на неймовірної краси колонаду цього дворику.

Зверніть увагу на водостік - він у вигляді дракона. Дракон - житель цього замку і він його охороняє. Потім покажу ще одного. А поки-що - дивіться подвір'я замку.

А всі бажаючі можуть фотогафуватися з цим симпатичним лицарем.

А такий вигляд відкривається з мурів замку - річка Вісла, купа лебедів, качок і чайок.

Також там знаходилась печера Дракона. Справа в тому, що з драконом тут пов'язана одна місцева легенда. За легендою, причиною виникнення Кракова була смерть дракона, кістки якого дотепер зберігаються в Королівському замку. А ось пам'ятник цьому дракону. Моя сестра, на його фоні, виглядає маленькою і беззахисною.

А на ціьому фото ви можете бачити Надю і Асю. Ася - в червоній куртці. Вони біля плану Вавеля, що на вході.

Ми не змогли відвідати усі приміщення цього величезного музею, а ті що відвідували не змогли пофотографувати, але придбали кілька листівок, які я вам покажу. Тут ми їх придбали - в маленькій сувенірній крамничці, що при вході до Вавелю.

Тепер прошу переглядати листівки з крамнички.

Ось це надгробок Стефана Баторего, що у Вавельській Катедрі.

А це - ренесансні голови на стелі у Польському залі.

Фрагмент металевих дверей з королівською монограмою. Ці двері до Вавельської Катедри.

А це килим з монограмою короля Зігмунда Августа, десь 1560рік.

А ці дві листівки я придбала ще на Краківському вокзалі. Тут художник зобразив Вавельську Катедру.

Між іншим, щодо краківського вокзалу. Ще на вокзалі я зауважила велику кількість птахів, а точніше голубів. Їх було повно всюди, не тільки на території вокзалу, але й в середині. Вони були скрізь: на лавках, на підвіконні, на ліпнині стіни, навіть на люстрах.

Ці прохачі дармового харчу не встидалися сідати на спинки сидінь біля відвідувачів, в залі відпочинку краківського вокзалу. Здавалося, що вони заглядають до рота, слідкують за кожним твоїм рухом – а раптом у тебе є їжа. Мабуть їх постійно підгодовують безпосередньо у залах, бо вони навіть і не думають летіти геть.

У мене склалося враження, що голуби – це фішка Кракова, точніше одна з них, тому голубів заохочують не тільки плодитися і розмножуватися, але й успішно наповнювати усі громадські приміщення Кракова. А на головній ринковій площі їх узагалі тьма-тьмуща.

Там-же, на вокзалі я купила ще одну листівку, з костелом св. Войціха (принаймні так на ній написано).

Щодо нашої прогулянки замком. Коли ми спускалися з пагорба, на якому височіє замок, я звернула увагу на цікаву стіну. Не звернути на неї увагу просто не можливо, бо довжина її немаленька. Уявіть - ціла стіна з меморіальними табличками - симпатична картина.

А відразу напроти вулиця Підзамча, геть як у Львові.

І левів тут повно - як у Львові. Дивіться, який симпатюлька!

Архітектура тут дивовижна. Прогулюючись містом, я зауважила, що воно чимось подібне до Львова. Але таке відчуття виникало у мене і у старій частині Варшави, а також в чеській Празі, хоча Прага має свої загадки та легенди, свою атмосферу. Ці міста подібні між собою з багатьох причин, але одна з них - ренесансні споруди створювала спільна школа майстрів-архітекторів, переважно італійців.

Як я вже й казала, у Кракові можна зустріти різні стилі архітектури: будівлі романського стилю, готичного, ренесанс і бароко, а також сецесію. Ось вам кілька зразків елементів краківських будівель.

Правда, справжня краса? А це відомий Костел святих апостолів Петра і Павла.

А ось і центр міста. Зверніть увагу на вивіску - в Кракові також є хачапурі.

А цією дорогою ми попрямували до Площі ринку, між іншим, найбільшої у Європі!

І тут сталася халепа - у мого фотіка сіли батарейки. Тому фотографій з площі ринку не чекайте, принаймні з мого фотіка. А от з чужого - дивіться!

Бачите, що я вам казала - ГОЛУБИ! ВОНИ ПОВСЮДИ!

Ну добре, доста з вас інформації на раз!

В наступній статті читайте продовження про Краків, а саме - про краківський мистецький студентський творчак!

Коментарі

  • Lesly · 16.10.2009 10:51 · #

    Дякую, цікава була екскурсія. Тепер тільки залишається поробити знімки власним фотоапаратом)))

  • Ліля Тєптяєва · 18.10.2009 20:51 · #

    Я не встигла пофоткати площу своїм фотіком, а от сестра змогла, тільки на плівочний. Може ще якось до Кракова потраплю... Тоді вже відірвусь по повній програмі - нафоткаю!!!

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.