Студентський творчак Краківської академії мистецтв в блозі Життя одного дизайнера · від Ліля Тєптяєва · додано 19.10.2009 22:01

Привіт, дорогенькі! Хочу показати вам творчі роботи-завдання студентів Краківської академії мистецтв. Я особисто там не була, але фоткі маю. Звідки вони у мене? А ось звідки.

Навчалася у нас в ЛНАМі одна Наталя. Сама вона з Кракова, але навчалася у Львові. Навчалася у нас, бо не змогла потрапити у вуз в Польщі - конкурс великий і вчитися дорого. Але вона, наскільки мені відомо, не жалкує. Ось у неї я цими фотками студентських робіт і розжилася. Ці роботи з одного студентського перегляду (про явище "перегляд студентських робіт" я описувала, здається, в статті "Моя творчість").

Взагалі, ця тема цікава, бо в Україні навчається багато іноземних студентів, але не тому, що у нас краще викладають мистецтво чи дизайн (історія дизайну в Україні відносно коротенька). Звичайно ми не пасемо задніх, але й до перших в цьому рейтингу - гребти і гребти. А дивлячись навколо на наш вітчизняний дизайн, здається, ми взагалі плетемося у хвості цього "швидкісного потягу". Чому ж до нас їдуть навчатися мистецтва та дизайну? Мабуть з тих самих причин, що й Наталя - менший конкурс і дешевше. Ну, може ще бажання вчитися за кордоном. Але вчитися іноземцю в Україні - це для романтиків.

Та цікавим є той факт, що багато українських визнаних мистців навчалися саме в Краківській академії мистецтв. У цьому закладі в свій час навчалися: Микола Бойчук, Ян Матейко, Іван Труш, Григорій Крук, Сергій Литвиненко, Михайло Жук, та багато інших відомих Україні і світові імен.

Цікавим є той факт, що тільки від 1873 до 1931 року, в Краківській академії мистецтв навчалось 110 студентів-українців (!), серед яких бачимо такі прізвища, як Т.Копистинський, I.Труш, О.Новаківський, М.Бойчук, М.Бурачек. I.Кулець.

Для довідки - Краківська академія мистецтв не завжди мала таку назву, раніше вона називалася - Краківська школа образотворчих мистецтв. Свою назву цей заклад змінив у 1900 році.

А ось що я знайшла про мистецький Краків.

Чи завжди Краків поступався у неофіційному протистоянні Варшаві? Зиґмунд ІІІ Ваза ще у 1609 році задекларував столичний статус нинішнього адміністративного центру Польщі, перенісши туди свій трон, культурна і духовна еліта нації й не думала про зміну дислокації.

Кракову в усі віки було чим пишатися в царині культури, науки і духу — як здобутками власних громадян, так і шедеврами, створеними руками іноземних геніїв, яких тут було більш ніж удосталь. Такій ситуації сприяла й унікальна політична конструкція Речі Посполитої — фактично конституційної монархії — і шляхетних вольностей. Саме завдяки цьому розвинувся інститут меценатства, магнати взялися за створення музеїв, бібліотек, картинних галерей та підтримку талановитих особистостей (звісно, не без користі для себе). Будівлі ренесансного Кракова буквально конкурували між собою красою оформлення, інтер'єрами та їх наповненням, те саме продовжувалось і згодом, аж до радянського періоду.

Тому немає нічого дивного, що мальовничий Краків став осідком багатьох поколінь творчої еліти Польщі і не тільки Польщі. Поява Краківської академії мистецтв із воістину «зоряним» професорсько-викладацьким складом (Ян Матейко, Леон Вичолковський, Яцек Мальчевський, Юзеф Панкевич, Юзеф Мегоффер, Станіслав Висп’янський, Теодор Аксентович — далеко не повний перелік світової слави імен), інших мистецьких закладів — закономірне явище при такій концентрації творчого потенціалу на одиниці краківської площі.

Серед творчо-прикладних закладів почесне місце займає славнозвісна й понині діюча (з 1902 року) вітражна майстерня «С.Г.Желенський», роботи якої (за проектами багатьох із уже перелічених знаменитостей) прикрашають сакральні і світські будівлі не лише Кракова та Львова, де були офіційні центральні бюро фірми, а й Лондона, Торонто та Чикаго.

Годі вже пічкати вас текстовою інформацією - дивіться роботи студентів Краківської академії мистецтв.

Хоча завдання у всіх одне і натура одна, але кожен бачить по своєму, і показати те, що бачить, хоче на свій лад, тобто у своїй звичні манері.

Взагалі, приємно було побачити тут також академічний рисунок і живопис.

Але, як ви вже могли звернути увагу, в основному, ця підбірка робіт не зовсім академічного живопису та рисунку, а місцями зовсім навіть не академічного. Проте, навіть з цього перегляду можна зрозуміти в яких напрямках рухається навчальний процес краківського мистецького студентства з предметів живопису і рисунку.

Як вам студентський творчак? Скоро я підготую цікаву підбірку про Львівську національну академію мистецтв, там де я навчалася. Чекайте свіжак!

Коментарі

 • Lesly · 22.10.2009 13:10 · #

  Що там казати, роботи дійсно вражаючі, деякі навіть важко назвати студентськими (це так, на мій любительський погляд))))

 • Ліля Тєптяєва · 22.10.2009 23:33 · #

  Роботи справді цікаві. Деякі з цих студентів виставляють свої роботи і на виставках.

  А щодо професійності, то справа у тому, що багато студентів у вищому закладі мають за плечима якийсь досвід, а заразом знання та практику. Деякі приходять до вищого закладу вже зі своїм напрацьованим "обличчям", тобто своїм власним впізнаваємим стилем та технікою, зі своїми серйозними роботами та виставками.

  Та й навчаються у вищому закладі довго - 5 років, тому і за цей час можна ще не раз "руку набити" та не одну "собаку з'їсти" на шляху до свого обраного оригінального стилю.

  Зазвичай, вже з першого курсу академії неліниві студенти виставляють свої творчі роботи у галереях та музеях.

  Наприклад, коли я навчалася у ЛНАМі я мала набагато більше виставок ніж після її закінчення.

 • Соля=) · 04.07.2010 23:29 · #

  Я так багато чула про Краківську Академію Мистецтв))А побачити такі класнючі роботи студентів!!Повний модерн і купа ЖИвих думок!Дуже дякую за цю можливість!!=)Зараз якраз я шукаю якомога більше інформації про цей та інші заклади такого типу...на другий рік я б ДУЖЕ хотіла пробувати поступати!Можливо, саме туди))Взагалі наскільки реально туди потрапити і яка вартість навчання?)

  І ще раз дякую за цікаві фото і масу позитивних емоцій)))

 • Ліля Тєптяєва · 05.07.2010 17:37 · #

  Привіт, Соля!)) Рада, що тобі сподобався викладений матеріал!))

  Щодо поступлення в польські навчальні заклади і вартості навчання - інформації не маю. Єдиний мій досвід закордонного навчання - студентська практика у Варшавській академії мистецтв, де я жила і працювала за рахунок закладу. Але, я бачила в неті спеціалізовані сайти, де про це розповідається.

  Взагалі, я особливо цим не цікавилась, але багато чула про те, що в Польщі є багато можливостей навчатися безкоштовно, наприклад гранди чи стипендія закладу чи мецената. Для цього треба мати: бажання навчатися і отримані знання використати для користі суспільства, науки і мистецтва; якийсь вагомий проект дослідження чи втілення в життя мистецького проекту (ну, з якою метою ти хочеш навчатися і чим це буде корисно для Польщі), слід також розписати усе це в цивілізованій формі (переважно такі можна знайти на сайтах різних грандів і тд.). Одним словом, справа ця не проста, але досить реальна.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.