Володимир Іванов: « Я думав, що Володимир Висоцький напівбосяк» в блозі Фан-зона · від Демчук Софія · додано 11.08.2011 19:52

Важко знайти людину, яка б не пам'ятала легендарний фільм "Місце зустрічі змінити не можна" і знамениту сцену у більярдній, де Жеглов не лише обставив Копченого, але і "розколов" того на визнання. Набагато менш відомо, що Висоцький і Куравльов, що грають завзятих більярдистів, взагалі не уміли "катати кулі". За них кий в руках тримав одесит Володимир Іванов, що вже тоді був одним з кращих бильярдистів Одеси.

Володимир Іванов познайомився з Володимиром Висоцьким в Одесі під час зйомок фільму "Місце зустрічі змінити не можна". Бильярдист Володимир Іванов був дублером Висоцького, оскільки Володимир Семенович не грав у більярд. Сьогодні наш гість Володимир Іванов розкаже всю правду про зйомки фільму.

Це правда, що Ви були дублером Володимира Висоцького у фільмі «Місце зустрічі змінити не можна»?

Так, такий факт був у моїй біографії. Висоцький взагалі не грав у більярд. У епізоді один удар він виконав сам. Це зняли, і це його робота називається. Нас цілий тиждень знімали. Потім вони це комбінували, різали. А цей удар я йому поставив і розповів, як бити. Він перший раз спробував, що це таке, ударив - і забив. Цей удар називається "абриколь" - куля ударяється об борт і падає в лузу. Я так поставив, що там було важко не забити. Але все-таки це зробила людина, яка до цього ніколи не грала. Усі інші "фокуси" виконав я.

Як Вам було спілкуватися із такою зіркою?

Після спілкування з Висоцьким, я зрозумів, що трохи прорахувався в оцінці поета по його піснях і віршах. Я чекав, що це - такий половина босяк, половина поет, половина музикант, половина композитор. А в нім босяка я не побачив, коли зустрівся. Говорухін же був режисер. А він увесь час йому допомагав, в усьому брав участь - активний такий. І один з наших людей, далекобійник - теж любитель його пісень - з хурою заїхав в парк Шевченка і включив потужний підсилювач на увесь парк - його пісні. Висоцький підійшов і попросив: "Хлопці, ця справа буде потім! Давайте спочатку зробимо кіно, а потім співатимемо пісні. Будь ласка, я ось можу у Володі удома це зробити. Коли я почув «у Володі дома» у мене похололо серце. Нажаль, йому так і не випало можливості побувати в мене. Зате, я виграв у нього гроші, які потратив у одеському кабаку.

Як це було?

Об 11- тій годині ночі в глухому Дюковскому парку, який на той час був ну дуже небезпечним, ми ледве вийшли з більярдної. Йдемо на вихід - і нас зустрічає моя дружина: "Ти - п'яниця! Я там переживаю"!. Ну, знаєте, починає цю справу. Конкін поліз захищати. А вона на нього: "Ти - ханига!.". Конкіна вона обматюкала по перше число. Всенародно улюблений Шарапов отримав такий шок, що, від згадки імені моєї дружини його кидало в жар навіть через кілька років. Пройшло 10 років. Я зустрів Конкіна. А моя дружина торгувала в кіоску. Будемо відверті, я носив їй ліву горілку. Там не можна було, на пляжі. А вона буфетник. А я приносив їй, поруч тримали. Це ціла система. І я йду, у мене пляшок п'ять горілки, а назустріч мені Конкин: "Привіт, Вова! Як справи"?. Пройшло ж 10 років. Я говорю: "Хочеш випити"?. Він говорить: "Та де ж це зараз"?!. Я говорю: "Та кому ти розповідаєш"!. Показую йому. Він: "О! А де?. "Та ось, - говорю, - дружина у будці працює". Він: «Ні».

Дружні стосунки далі розвивалися?

Спілкуватисяз Володимиром Семеновичем мені довелося лише суто по роботі, хоча така можливість була. Дуже багато хто на майданчику намагався знайомитися з Висоцьким, нав'язувалися йому в друзі. Мені не хотілося лізти людині в душу. Сам актор був досить замкнутий і завжди зосереджений на роботі. На жаль, але сам я в акторських посиденьках ніколи не брав участь.

Якісь курйози на знімальному майданчику траплялися?

Одного разу на зйомках у мене з'явився вільний час і ми вирішили зіграти з товаришем в карти, в клабор. Я тоді виграв 50 рублів. Товариш запропонував зіграти на "розрахунок". Тобто або він відіграється, або програє сотню. Тільки почали, підходить помічник режисера, вимагає нас на зйомки. Я говорю, мовляв, зараз швидко закінчимо і підемо. Вона побігла скаржитися. І тут підходять до нас Говорухін і Висоцький, запитують, в чому справа. Я розповідаю. В цей час мені "йде" карта. Виграю, отримую 100 рублів, кладу в кишеню і йду зніматися. Напевно, Висоцький зрозумів, що знімаюся я не із-за п'ятірки в день, а з любові до великого актора.

Подейкують, що родина Висоцького пов'язана із Житомиром?

Бабушка Висоцького у 1915 році у віці 24 роки вийшла заміж за Вольфа Шлиомовича Висоцького, дідуся великого поета, і переїхала в Київ. Пізніше за діда великого поета стали називати Володимиром Семеновичем. Дора Бронштейн народилася в Житомирі в 1891 році в сім'ї викладача місцевої гімназії, мала середню медичну освіту (акушерські курси), працювала косметологом. Її батько, тобто другий прадід поета, Бронштейн Овсей-Гешель Хаим-Мордкович, згідно з даними Житомирського архіву: міщанин Волинської губернії, іудейського віросповідання,, 37 років, сімейний, закінчив повний курс колишнього Житомирського єврейського вчительського інституту.

Пізніше Дора з Володимиром розішлися, і бабуся поета вдруге вийшла заміж за неєврея по прізвищу Семененко. В період окупації Києва фашистами, заміжжя з неєвреєм врятувало бабусю від смерті у Бабиному Яру, вона навіть продовжувала роботу. Сусіди - сім'я Мельниченка, не видали її німцям навіть під дулом пістолета. Бабуся була завзятою театралкою, дуже добре розуміла онука, із задоволенням слухала його пісні, живо реагувала на його гумор. Висоцький часто бував у бабусі в Києві.

А де знімали сцену із фільма?

Сцену, де Жеглов обіграє злодія Копченого на більярді, знімали в Одесі в єдиному більярдні, який знаходився в парку Шевченко. До речі, він і зараз там є. Висоцький привіз записи своїх пісень, їх крутили у більярдні під час зйомок. Але Говорухин порахував, що це заважає роботі, і заборонив "концерти".

Замість Говорухіна якийсь період режисером був Висоцький?

- Говорухіну під час зйомок треба було терміново виїхати в Париж. Ну не зупиняти ж роботу! Режисером на час його відсутності і виступив Висоцький. Три дні він знімав. Усі були ним задоволені. Він поводився дуже організовано. Після цього керівництво кіностудії запропонувало Висоцькому самому зняти кінофільм. Центральне телебачення навіть поставило в план Одеської кіностудії випуск фільму "Зелений фургон". Режисером мав бути Володимир Висоцький... Зйомками епізоду, коли Висоцький - Жеглов веде Цеглини - Садальского у відділення міліції, керував Володимир Висоцький.

В одному із епізодів Висоцький зав'язує краватку. Він сам вмів так вправно із цим справлятися?

Висоцький і сам умів зав'язувати краватку! Але на зйомках цю важливу деталь гардеробу йому поправляли режисер і оператор. Кожен по-своєму: Леонід Бурлака вибудовував кадр, а Станіслав Говорухін - образ Жеглова.

Садальський грав Кірпіча тверезим?

Роль в телефільмі "Місце зустрічі змінити не можна" була однією з перших Станислава Садальского. Але, незважаючи на це, "новенький" відразу показав себе людиною неабиякою. І взагалі він був таким заводієм! Постійно жартував, намагався усе перевернути - в хорошому сенсі - на знімальному майданчику. Але при цьому був дуже дисциплінованим і відповідальним. Ніколи не спізнювався на зйомки, не приходив нетверезим.

А звідки Ви родом?

Народився в 1938 році під Харковом. В сім'ї, в якій батько працював в Міністерстві юстиції і регулярно виконував відповідальні партійні доручення. Часто переїжджали з місця на місце. У результаті опинилися в Рені, Одеській області. Там у віці 13 років почав пізнавати ази більярда - в тамтешньому Будинку піонерів. У 15 років вважався вже хорошим майстром. Тоді ж виграв свій перший приз: ящик горілки і ящик вина. На радощах поїв усіх підряд.

Потім переїхав в Одесу, поступив в політехнічний університет. Паралельно продовжував удосконалювати свою майстерність в найвідоміших більярднах міста. Зрозуміло, грав на гроші. Свій найбільший виграш не можу пригадати, їх було предостатньо.

Якими нагородами пишаєтеся?

Я перший українець, який удостоївся звання "Майстер спорту СРСР по більярду". Зараз вважаюся старим і відомим гравцем в місті. При цьому багато в чому моя слава обумовлена знайомством з Висоцьким і зйомками в знаменитому серіалі.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.