Сергій Соловйов: «Гітлера поставив на коліна з пістолетом у руках і каністрою під боком» в блозі Фан-зона · від Демчук Софія · додано 29.06.2011 18:56

Він оживив Сталіна, Гітлера, Ейнштейна, Брєжнєва, Хрущова. Його ляльки передбачають майбутню долю політиків. Серед тридцяти експонатів колекції одна жінка - Юлія Тимошенко. Скоро з'явиться Ірина Білик. Єдине, кого б він не ризикнув зліпити, - голівудську акторку Мілу Йовович, бо вона має складне обличчя. Сьогодні наш гість лялькар Сергій Соловйов.

Буквально свіжа чутка. Ви хочете створити в Житомирі ляльковий салон. Це правда?

Уперше ми в жовтні минулого року в «Кавоманії» організували невеликий ляльковий салон. Було п’ять майстрів. Із моїх робіт були представлені портретні ляльки та серія «Епоха лідерів». Дружина та дочка теж виставляли свої роботи. Алла Баранова демонструвала в’язані крючком. Світлана та Ігор Шевчуки показали свої великі роботи з капрону.

На вашу думку, яке значення лялькового салону?

Звичайно, популяризувати наших житомирських майстрів. Лялька може навчати світовій історії і спровокувати глядача, на якісь ті почуття, емоції, які вони ще не виховували до цього персонажа. Лялька виховує людину з дитинства. Доросла людина відчуває ті ж емоції, що і дитина. Не знаю, чого виготовлення ляльки не вважається окремим видом мистецтва. В ній поєднується скульптура, живопис, дизайн одягу. Навіть меблі маленького розміру ми використовуємо. У Києві є «Казка»(салон.- С.Д. Туди з’їжджаються лялькарі з усієї Європи. Щоб виставити там свої роботи, потрібно заплатити 2000 гривень. За те, щоб надрукуватися в каталозі, - ще 800 гривень. Щоб взяти участь у конкурсі салону, - ще 1000 гривень. І так 5000 гривень можна позбутися за один раз. В основному туди приїжджають автори з Німеччини, Голландії. Вони вже доволі розкручені, тому можуть дозволити собі заплатити за послуги салону такі суми.

Скільки лялькарів у Житомирській області?

Окрім тих п’яти, кого я назвав, познайомився в цьому році ще з декількома митцями. У нас представлені майже всі технології. Ще роблять ляльки з бинта та гіпсу, але в Житомирській області таких майстрів не зустрічав. Мені навіть самому цікаво спробувати.

Розкажіть про свою серію ляльок «Епоха лідерів».

Усього в серії 30 робіт. Починаючи від Юлія Цезаря до Лукашенка. А зараз роблю Майкла Джексона. Ленін і Сталін сидять на лавці й читають газету ”Іскра”. Лялька Папи Римського Іоанна Павла ІІ давалася дуже тяжко. Потім я довідався, що того дня, коли я його ліпив, у нього був день народження. Путіна теж робив дуже довго, а коли зробив, то його вдруге обрали президентом Росії. Гітлера поставив на коліна з пістолетом у руках і каністрою під боком. Приблизно тиждень його робив. За цей час у мене двічі піднімалася температура. Не знаю чого. Брежнєв із піднятою рукою, з нагородами на грудях. Хрущов тримає в одній руці качан кукурудзи, в іншій — черевик. Із порваної шкарпетки у нього виглядає палець. Поряд із Леніним - мішок із зерном, половина якого пофарбована в червоний колір. Біля ніг Сталіна — колючий дріт.

Із наших політиків - Ющенко, Янукович, Тимошенко. Всім відома трійця. Ющенка зробив, коли він переміг, ще до інавгурації. І коли я його закінчив, сталася інавгурація. Тимошенко, Януковича - тоді, коли їх вибрали прем'єр-міністрами. Мороза - перед виборами у Верховну Раду і він у мене не вийшов. Я його закинув і Мороз не набрав достатню кількість голосів, що пройти бар’єр. Тимошенко не виходить вдруге. Янукович те ж саме. Ось не знаю, як воно буде.

Вони мають ваші ляльки?

Навіть не знаю. Навряд чи. Я зробив ляльку Клари Новикової, яку їй подарували три роки тому на бенефіс. Її замовила Світлана Ноябрьова, родичка Іллі Ноябрьова. Вона з нею товаришує. Коли був останній концерт артистки в Україні, вона мене на нього запросила. Було дуже приємно. Мої ляльки – це подарунки для тих людей, які ставляться до себе із певною долею сарказму. Якщо людина дуже вимоглива до своєї зовнішності і не завжди подобається собі, коли дивиться в дзеркало, то краще не ризикувати.

Яка лялька найпопулярніша?

Недавно мені замовили Путіна, Брежнєва та Януковича. Думаю, що ці ляльки найпопулярніші. Перші два поїхали далеко, навіть не знаю куди. Ющенка ліпив тричі. Гітлера замовляли, але я відмовився. Одразу не планував його робити. Якщо лялька не виходить, то і політик не досягає особливого успіху.

Яка далася найлегше?

Ейнштейн. Я його зробив майже за тиждень. Вічно язикатий Ейнштейн тримає в руках не будь-що, а наукові записи і на дошці теж його рукописи: доведення теорії відносності. Є роботи, які дуже швидко виходять.

А снилися якісь роботи?

Тільки Брежнєв. Сон був такий. Він сидить у мене дома на кріслі, дивиться телевізор, а на ньому стоїть його лялька. Я зайшов побачив і думаю: «Цікаво, бачить він мою ляльку чи ні?».

Якими себе замовляють люди?

Дуже часто з купою грошей. Було замовлення на геніталії в подробицях, але я відмовився, бо це збочення.

Курйози траплялися?

Одного разу трапився курйоз. Жінка з Києва замовила ляльку свого чоловіка. Я привіз і дзвоню: ”Вы заказывали своего мужа? Я его сделал”. Питає, що маю на увазі. А я без зайвої думки кажу: ”Я имею ввиду, что он уже готов”. ”Боже мой, как готов?” — перепитує. Тоді до мене доходить. Запитую номер телефону. Вибачився, кажу, я не кілер, а художник, роблю портрети. Вона зраділа й поклала трубку.

З яких матеріалів робите ляльки?

Із глини, дроту і поролону. Береться білий пластик, добавляються барвники і розмішується. Після цього все надівається на штир, ліпиться, запікається, фарбується і підгримовується.

Яка висота ляльок?

Висота однієї ляльки в середньому 30 см. Важить до 300 г.

А вартість?

Вартість однієї роботи кілька сот гривень.

Чим гримуєте?

Використовую звичайну косметику, придбану на базарі.

Яку ляльку створюєте зараз?

Зараз працюю над портретом Ірини Білик. Ще треба змайструвати одяг та перуку Тоді лялькову співачку не відрізниш від справжньої. Спочатку потрібно створити образ, решта – справа техніки.

Кого легше ліпити - жінку, чоловіка?

Добре, коли у людини яскраво виражені риси обличчя. Тоді працювати набагато простіше. Інколи людину зліпити дуже важко. Не завжди вдається виокремити ті риси, за які можна було б зачепитися. Наприклад, таке обличчя, як у Міли Йовович. Жінку ліпити складніше, тому що всі жінки повинні бути гарними. І шарж на жінку не завжди доречний,може, тому чоловік був створений Богом раніше. Поки єдина жінка в моїй колекції - Юлія Тимошенко.

Кого першим зліпили?

Ліплю, від коли себе пам’ятаю. Вперше зліпив свинку в солдатській пілотці ще у дитячому садку. Виховательці та батькам дуже сподобалася робота. Я вирішив не зупинятися на одній роботі. Ліпив квіти, різноманітні фігурки з пластиліну. Мати інколи сердилася на мене, бо килим і стіни часто були в пластиліні, але купувати його не переставала.

Коли у продажу з’явилася пластика, то серйозніше почав ставитися до своєї роботи. Адже вона зберігалася набагато довше за пластилін. Певний період ліпив нецке(поширені в японському мистецтві 17 - 19 ст. твори мініатюрної пластики з дерева, слонової кістки або металу. - С.Д.) й авторську мініатюру. Якось мій товариш запропонував зліпити самих себе і сфотографуватися з цими ляльками. Ідея всім сподобалася, тоді я зліпив свою першу портретну ляльку. Зараз нею бавиться моя донька Настя.

Коли переїхав жити з Чернівців до Житомира, довго не міг знайти роботу. Раніше працював машиністом на залізниці. А тих, хто раз звільнився з роботи на залізниці, знову не приймали. Тому вирішив зайнятися улюбленою справою–скульптурою. Я взявся ліпити картини з квітів, пейзажі, портретні ляльки знаменитостей і виходив з ними на Михайлівську в Житомирі та Андріївський узвіз у Києві.

Спочатку справи йшли не дуже, часто не вистачало грошей, але дружина завжди

підтримувала мене. Ніколи не говорила, що я займаюся дурницями. Згодом портретні ляльки почав робити і на замовлення. Тільки обличчя ляльки було не знаменитості, а друзів чи родичів замовника. Але обов’язково у якомусь образі, наприклад в амплуа Юлія Цезаря, барабашки, чарівниці або проповідника.

Ваша донька теж робить ляльки?

Коли я працюю, моя донька біля мене ліпить і собі ляльку. В її колекції вже назбиралося чотири експонати. Хоча вони ще дитячі, але досить непогані. А коли я не встигаю виконати замовлення, тоді дружина допомагає мені. Наприклад, розписує візерунки на картинах з українською тематикою.

Маєте якісь свої професійні забобони?

У роботі не використовують натуральне волосся, особисті речі та обереги.

Як контактуєте із замовниками?

З усіх персонажів справді зустрічався тільки з трьома. Якось замовники захотіли сприяти

максимальній схожості ляльки до іменинника, довелося вдатися до хитрощів. Вони взяли художника із собою на роботу, де видавали його за інспектора кадрів. Щоб той міг якомога детальніше роздивитися обличчя свого персонажа. Нещодавно я зустрівся із людиною, з фотографії якої я ліпив. Чоловік був просто в захваті від ляльки, казав, що йому дуже сподобалося. Але я тоді побачив відмінності на фотографії та справжньому обличчі.

Книгу писати не думали?

Незабаром я закінчую роботу над своєю книжкою «Лепим вместе, или Раскрывая секреты самоучки», в якій поділився своїми секретами та навчаю ліпити квіти, пейзажі та обличчя.

Які ваші плани?

Планую зліпити композицію „Тайна Вечеря”. В мене вже є 11 заготовок, які раніше не підійшли під час роботи над замовленням. Але Ісуса ліпитиму окремо.

Що побажаєте нашим читачам?

Якомога більше віри в себе та позитиву.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.