Віктор Шушпан : " «Асоціація "КВН України" почалася з образи» в блозі Фан-зона · від Демчук Софія · додано 17.06.2011 23:54

На КВН-карті України Житомир завжди вирізнявся. Житомиряни і сьогодні рулюють в Асоціації "КВН України". Володимир Виговський - виконавчий директор, Маріана Поплавська - літературний редактор, Василь Вознюк - головний художник Асоціації. Про цих людей кажуть: "Вони зробили український КВН". А між собою вони іноді переглядаються, мовляв: "А пам'ятаєш, як усе починалося?.. Ось і ми попросили згадати легендарного «кавеенівського», автора Віктора Шушпана, як виникла Асоціація "КВН України" і яку роль у ній грав Житомир.

- Вікторе Васильовичу, Ви були автором і учасником легендарної КВН-команди "Віртуози Житомира". Як виникла назва?

- Назва "Віртуози Житомира" народжувалася довго. Сенс такий: є Спиваковский і "Віртуози Москви" - і раптом з'являються "Віртуози Житомира". Це була смілива самоіронія. Команда сама над собою трішки сміялася: ми ходили у фраках - поважна, некваплива хода.

У нас нещодавно в "Анекдотах по-українськи" чула жарт про Ющенка, який говорить, що в Україні буде "маленькій піст, - пістець". Правда, що цей жарт Ваш?

- Так. Він виник в квартирі Кості Нусенка на Польовій. Це був, по-моєму, 1993 рік, аж так ніякого Ющенка тоді не знали. Багато наших жартів тепер стали "народними анекдотами". Нещодавно на радіо чув наш жарт "Як помру, то поховайте коло міні Орбакайте". А наша знаменита еротична пісня "Ой, хотіли міні мати всі народні депутати". Вася Вознюк випав в істерику, коли вперше почув "Копер Інвест! Воістину Інвест"!.

1994 рік. Івано-Франківськ. Ми приїхали з Воронежа, де грали в Маслякова у Першій лізі. А там була традиція: команди показують усе, що вони гратимуть увечері, йде повний запис, щоб під час трансляції можна було дописати коли що. І ось ми у Франківську, за своєю воронежською звичкою валимо повним текстом. До вечора увесь Івано-Франківськ вітається: "Копер Інвест! Воістину Інвест"!. І коли на сцену увечері вийшла людина, якій треба крикнути "Копер Інвест"! - увесь зал завив: "Копер Інвест"!. Глядачі божеволіли. І місцеве телебачення потім сказало: "Краще за Всіх був Житомир, а їм із 10 поставили по 1 балу". Так-так, нам поставили по 1 балу.

- Як таке могло статися?

- Там усе було куплено. Перше місце дали Вінниці, а ми - у кінці рейтингу. Хмельницький, Одеса підбивають: "Давайте, діти, що-небудь організовуємо своє, тому що ці, які нам нав'язують Українську лігу, ні фіга не розуміють". Ми організували Асоціацію "КВН України". Асоціація розпочиналася з того, що нас образили.

Спочатку була Подільська ліга: Хмельницький, Вінниця, Жмеринка, Житомир і Одеса. Згодом пропонуємо: "Давайте відразу - Асоціація команд КВН України!". Тільки команди - без усяких керівників згори. Ініціаторами були ми і Вінниця. Командам набридло, що їм хтось розповідає, як грати. Повірте, у Маслякова ніякої правди немає - там усе куплено. А тут судять люди, які розбираються, - Марина Поплавская, Костя Нусенко. У нашому жюрі були «кавеенщики» з Ізраїлю, Америки.

- "Віртуози Житомира" стали першим чемпіоном Асоціації "КВН України". Говорять, ви мали скажену популярність.

- Це була найінтелігентніша, тонка, дотепна команда. Я ж тоді не знав такого слова як "драйв". Увесь час говорив дітям: "Потрібно нести в зал добру агресію". Ми створювали дуже красиві, вишукані номери. Наприклад, музичний номер "Три мушкетери". Там був текст: "Франція. XVII століття. Аристократія тоне в розкоші, і їсть суфле з жаб - простий народ душить жаба". Якось ми приїхали в Ужгород, а там дитяча команда співає наших "Мушкетерів" від початку до кінця. А Коломия взагалі писала за мною усе, що я говорив.

- Чому "Віртуози Житомира" припинили існування?

- Тільки тому, що Костя Нусенко поїхав на ПМЖ в Ізраїль. Ми з Костею були співавторами. Я залишився один і мені ні з ким було писати. Пізніше з команди пішли учасники. Потім вже з'явилися інші команди - "Джем", "Дівчатка з Житомира".

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.