Психолог - вогог чи товариш? в блозі Стиль життя · від Сашко · додано 02.09.2011 11:39

Психолог – ворог чи товариш? Лікар, що лікує хворих, чи людина, яка допомагає знайти себе? В нашому суспільстві стосовно цих запитань можна отримати неоднозначні відповіді, хоча на заході з тверджень, що до психологів звертаються ненормальні, мабуть, лише посміялися б. Для того, щоб роз’яснити ситуацію, і пояснити людям те, що до психолога можна звернутись за елементарною підтримкою і порадою я вирішив поспілкуватись з Аллою Ликовою – психологом що є організатором та консультантом проекту ПсиПункт

Алла Ликова
Алла Ликова

- Алло, розкажіть будь-ласка про свою діяльність в деталях.

Зараз ми з колегою Гавриленко Анною реалізуємо проект «ПсиПункт», в рамках цього проекту ми проводимо тренінги для батьків, які хочуть краще зрозуміти своїх дітей, молоді, яка хоче самореалізуватися та знайти себе в суспільстві, та багато іншого.

Алла Ликова з колегою Світланою Гаєвською
Алла Ликова з колегою Світланою Гаєвською

- Ви займаєтесь індивідуальною роботою, чи також працюєте з групами?

Ми працюємо як індивідуально, так і з групами. В групах люди діляться один з одним своїми проблемами, дають поради із особистого досвіду ( як вони вирішили подібні ситуації), і людина знаходить для себе шлях вирішення проблеми, який підходить саме їй. Та для цього потрібно створити такі умови, аби людина могла розкритись, розповісти про свої проблеми, не сприймаючи себе якоюсь іншою: «не такою як всі». І ми робимо все можливе, аби створити такі умови.

В груповій роботі створюється модель соціуму. Тому досвід роботи в групі дуже легко перенести в реальне життя. Особливостями психологічних груп є створення психологом атмосфери довіри і прийнятя, безпечного простору, в якому кожний з учасників зможе відпрацювати свій запит та знайти вирішення поставленній проблеми.

Однією з групових форм роботи є тренінг. Його особливістю є те, що це своєрідне навчання. Але активне навчання. В ньому людина одразу стає суб’єктом, перетворюючи реальність, а не лише пізнаючи її. Ця робота спрямована на відпрацювання певних, окреслених тематикою тренінгу, навичок, що стосуються взаємодії людини з оточуючим (тренінги комунікації, стосунків, навичок продаж тощо) та своїм внутрішнім світом (тренінги емоцій, самопізнання, впевненності в собі тощо).

Але до роботи в групі також потрібно бути готовим: розповісти про свої проблеми незнайомим людям - це можуть далеко не всі. Тож, декому все-таки краще займатись індивідуально. В індивідуальну консультацію звертаються люди, яким або важко поділитися на цей час своєю проблемою з іншими, або ті, хто прагне більш глибинної роботи, працює над викорінеенням причин існуючої проблематики.

проведення тренінгу
проведення тренінгу

- Ви практикуючий психолог, і мабуть ніхто краще за Вас не може розповісти про відношення людей до психологів.

В нашому суспільстві й до сьогодні не існує чіткого розуміння де психолог, а де психіатр. Багато хто вважає, що якщо ти звертаєшся до психолога, «то ти псих», чи з тобою щось не так. І одним із завданнь «ПсиПункту» є показати людям, що психолог і психіатр це різні речі!!! Психолог дає можливість тобі розвиватися, отримувати для себе нові знання та знаходити шляхи застосувати їх в житті, підвищити його якість, отримати від нього більше задоволення Психолог виступає «провідником», допомагає побачити якомога більше варіантів вирішення ситуації, отримати безоціночний зворотній зв’язок, дозволити клієнту пережити масу емоцій та почуттів, які ми часто блокуємо внаслідок дотримання соціальних «устоїв». А от якщо людина психічно хвора, тобто, в наявності фізіологічні зміни в організмі (мозку та нервовій системі),то з нею повинен займатися психіатр. Психолог в такому випадку може виконувати лише функцію підтримки. І то лише під час зниження гостроти стану.

- Тобто ви просто допомагаєте людям знайти себе, знайти підтримку?

Авжеж, «ПсиПункт» - це просвітницький проект, в рамках якого ми багато працюємо у різних напрямках. Хоча, в цілому, ідея проекту полягає в тому, щоб розширити психологічну культуру населення, у нашому випадку населення Житомира. Щоб люди знали, куди вони можуть звернутися, щоб отримати якісну психологічну допомогу. Отримати можливість розвиватись в різних напрямках, розширювати свій кругозір та краще розуміти оточуючих і самого себе, позбутися багатьох дискомфортів у житті, отримати простір для проживання таких необхідних емоцій та почуттів.

- Ви говорите що багато працюєте, а чи багато людей зараз звертається за допомогою до психолога?

Ну, це по-різному буває, інколи менше-інколи більше, одним словом по-різному. В своїй практиці більше чотирьох клієнтів (індивідуально) я не вела ніколи. Коли більше, то буває важко зосередитись на розрізненні власних станів та почуттів, що виникають в роботі. Психолог на сеансах «проживає» разом з клієнтом достатньо широкий та потужний емоційний діапазон. Потрібно якомога краще зрозуміти проблему клієнта, аби мати можливість запропонувати варіанти її вирішення. Завдання психолога не сказати «роби так», а допомогти людині знайти свій шлях, запропонувати масу шляхів для цього. Цікаво, що жінки частіше звертаються в індивідуальну консультацію, а чоловіків більше на тренінгових заняттях:). Скоріш за все, це пов’язано з тим, що жінкам легше визнати наявність труднощів та попросити про допомогу, ніж чоловікам. Останні виявляють більше інтересу до освоєння нових знань і навичок, і набагато рідше, нажаль, до розв’язання вже існуючих проблем.

Та це далеко не вся робота якою займається психолога. Ми працюємо не лише в самому кабінеті з клієтом або з групою. Це постійна самоосвіта, підвищення рівня майстерності, пошук нових ефективних методів та методик роботи, розробка та організація проектів та тренінгових програм, написаня та публікації статей психологічної тематики, а в нашому суспільстві щей постійна просвіта, інформатизація про можливості практичної психології, консультація з колегами у складних клієнтських випадках, власна психотерапія. Буває, що це займає по 12-14 годин на добу.

Тож, як бачимо, не такий страшний чорт, як його малюють, і похід до психолога не повинен бути для нас переступанням через себе. Це просто люди, які надають кваліфіковані послуги у пошуці та реалізації шляхів відчувати себе легше і щасливіше, досягати більше з найменшими витратами, насолоджуватись стосунками та життям.

Фото Олени Гаєвської

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.