Як правильно виражати почуття? в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 05.10.2015 15:01

Іноді люди можуть помилково вважати, що свої почуття потрібно приховувати. Як правило, йдеться про негативні почуття. Добре виховання, ввічливість спонукають до цього. Все ж, буває так, що виявляючи позитивну налаштованість та уважність до співрозмовника, ми самі можемо відчувати емоційне спустошення. Причина часто буває в тому, що ми стримуємо свої негативні емоції. Я зовсім не раджу погрозливо гримати кулаками постолу чи жбурляти речами, виявляючи негативні емоції. Але й стримувати їх – шкідливо для емоційного та фізичного стану. Як знайти вихід з цієї ситуації? - Навчитися виражати свої почуття правильно.

На жаль, цього ніхто не навчає – ні батьки, ні вихователі та вчителі. Тому люди, здебільшого, не вміють правильно виражати своїх емоцій і єдине, що вони можуть зробити – це приховувати їх, аби уникнути проблем. Але часто саме це веде до емоційних проблем самої людини та проблем у стосунках.

Психолог Девід В.Джонсон у книзі «Соціальна психологія: тренінг міжособистісного спілкування» пише: «Коли ми придушуємо, нехтуємо, перекручуємо чи приховуємо свої почуття або передаємо їх людям недостатньо ефективно, ми дуже ускладнюємо взаємини». Автор книги виділяє кілька видів труднощів, коли почуття не осмислюються, не приймаються як свої та конструктивно не виражаються. РОзглянемо коротко найважливіші із них:

1. Якщо ви придушуєте свої почуття, то внаслідок цього можуть наростати конфлікти і перепони, які спричиняють погіршення відносин. Вас можуть дратувати дії іншої людини, але оскільки це роздратування придушується, результатом може стати гнів і розрив стосунків. Часто гнів може вилитись на зовсім іншу людину, а не ту, яка спричинила роздратування. У народі це називається «урвався терпець».

2. Придушення почуттів може стати на заваді конструктивному вирішенню проблеми у відносинах, спілкуванні. Свої почуття варто виявляти, аби співрозмовник про них знав і змінив тактику розмови. Інша справа навчитися правильно ці почуття виявляти, аби не спричинити конфлікту. Про це – згодом.

3. Ігнорування почуттів може бути причиною упередженості у сприйманні. Коли ви забороняєте самому собі проявити почуття, це може вплинути на ваше сприймання подій та інформації. Знехтувані негативні почуття створюватимуть «фон» і всі події будуть сприйматися у його забарвленні. Ви можете нехтувати позитивними моментами та сприймати все «у чорному кольорі». Ваше сприймання стане дуже вибірковим – зосередженим на негативі. Часто це призводить до такого стану, коли будь-який співрозмовник уже сприймається як потенційний ворог.

Як правило, почуття виражаються словами та жестами. Якщо ми стараємося контролювати слова та жести, то залишаються ще соматичні прояви – почервоніння обличчя чи тремтіння рук. І це вже приховати не можливо. Якщо такі моменти часто повторюються – це веде до виникнення різних захворювань і може призвести до депресії. Аби цього не сталося потрібно свої почуття:

1.Усвідомлювати – так, я гніваюсь, серджусь.
2.Приймати – я маю право гніватись і сердитись, це нормальна реакція людини.
3.Конструктивно виражати. Цей пункт найважчий і двома словами про нього не скажеш. Найчастіше люди вдаються до неправильних виявів почуттів, таких як:

- Навішування ярликів – «Ви страшенно невиховані», натомість можна сказати – «Коли Ви мене перебиваєте, це мене дратує».
- Висловлення команд – «та замовкніть уже!», замість: «мене ображають ваші слова».
- Іронічні запитання: «А Ви завжди так неврівноважено поводитесь?», замість: «Ваша поведінка завдає мені прикрощів».
- Звинувачення: «Ви не слухаєте мене!», краще сказати: «Коли Ви мене перебиваєте, я почуваюсь у розмові зайвою».

Неправильний вияв почуттів часто погіршує ситуацію конфлікту, натомість точний і правильний опис почуттів знімає емоційну напругу та дає співрозмовнику сигнал про неправильно вибрану стратегію розмови. Головне правило доречного вияву почуттів – це так звані «я-повідомлення»: «я сердитий», «я гніваюсь», «я почуваюсь так, наче мене переїхав трактор». Звісно, далеко не усі співрозмовники будуть звертати належну увагу на ваші вияви почуттів, але якщо ви їх правильно виявляєте, то цим звільняєте себе від негативу, не спричиняючи конфлікту. Зрештою, люди розумітимуть, що ви теж жива людина і маєте почуття, а це визначить чіткі межі спілкування. Співбесідник розумітиме, що він не може сказати вам усе, що йому заманеться, а ви не почуватиметесь постійною жертвою негативних емоцій.

Важливо, коли ви описуєте своє невдоволення чимось, до гніву, як правило, ще далеко. Описавши своє невдоволення, ви звільняєтесь від нього і гнів не має підстав виникати. Тож вам не доведеться боротися з такою проблемою як стримування своїх сильних негативних емоцій – коли хочеться підвищити голос чи сказати щось дуже різке. Правильне і вчасне висловлення своїх почуттів сприяє врівноваженості та спокою.

До речі, правильно виражати потрібно не лише негативні емоції, але і позитивні, аби збільшити радість самому собі та співрозмовнику. Тож доречно вдаватись до похвали та компліментів, але вони мають бути не узагальненими: «Ви чудова людина!», а конкретними: «Приємно бачити, що Ви часто усміхаєтесь». Чим більше ви будете виражати свої позитивні емоції, тим більше люди будуть схильні давати вам для них приводи. І залишиться менше місця для негативних почуттів.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.