Виставка аптечного посуду кін.19 – поч. 20 ст. в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 29.07.2015 19:31

Серед багатьох цікавинок, які можна побачити у Львові, хіміків, медиків та фармацевтів може привабити виставка давнього аптечного посуду. Звісно, що елегантні баночки-скляночки можуть милувати око не лише фахівців аптечної справи, але й усіх допитливих людей.

Пляшечки від трав'яних настоянок
Пляшечки від трав'яних настоянок

Колекція аптечного посуду кін. 19- поч. 20 ст. відкрита для безкоштовного огляду щодня з 8 до 23 год. у приміщенні аптеки «Під Угорською короною» (Львів, пл. Соборна,1). Виставка проводиться за ініціативи Інтерактивного музею «Таємна Аптека» та мережі аптек «D.S». Приватний колекціонер, який побажав не розголошувати своє прізвище, передав кілька десятків посудин та ємностей, які використовувались для продажу ліків у львівських аптеках минулого століття.

На виставці представлений оригінальний керамічний посуд відомих львівських аптек: «Під золотим левом», «Під білим орлом», «Під срібним орлом», «Під золотим слоном», «Під золотим оленем», «Під Угорською короною», «Під Святим Духом», а також з аптек доктора Медейського, Міколяша («Під золотою зіркою») та «На Марійській площі». Старовинні скляні штангласи різноманітних форм та кольорів, брендовані баночки для пігулок, кремів та помад мають цікаву історію. Тож розповімо детальніше про деякі з експонатів.

У такій елегантній посудині продавали крем «Benignina» д-ра Стефана Стенцля. Це був косметичний крем, широко рекламований та популярний у ті часи, який швидко і надійно видаляв ластовиння і засмагу, що був не в моді, дарував молодий колір обличчя та свіжість. «Кожна львів’янка, якщо хоче зберегти красу або поліпшити її обов'язково повинна користуватись кремом «Benignina» – звучало в рекламних публікаціях.

Cold Cream, холодний крем, названий так через відчуття прохолоди і заспокоєння, яке він дає шкірі — один з найдавніших винаходів фармації. Його авторство приписують Клавдію Галену — грецькому хірургу та філософу, який жив у ІІ столітті н.е. (Ceratum Galeni). Легкий крем, який зникає, коли його наносити на шкіру. Такий засіб виготовляли і досі виготовляють численні фабрики і бренди.

У таких пляшечках в аптеках продавали популярну та, як вважалось чудодійну, «Ельза-рідину», яку створив Євген Віктор Феллер, фармацевт і підприємець. Свій засіб він назвав на честь матері Елізабет Хольцер. Цей засіб в той час рекламувався у всіх газетах, журналах і календарях, як ліки від усіх хвороб. Він зціляв болі в суглобах, застуду, болі в спині, болі голови... Жінки навіть стверджували, що Ельза – еліксир молодості!

Anna Csillag's Haar — «помада» для кращого росту волосся. Є багато легенд різними мовами про саму Анну Чилляг, у якої було рідке та слабке волосся, але потім їй Бог послав рецепт чудодійного засобу. Застосовуючи цей засіб вона за 14 місяців відростила волосся довжиною 185 см. Помада для росту волосся пропонувалася як жінкам – для зміцнення коренів волосся, так і чоловікам – для гарного росту та блиску бороди. Вважалося, що цей засіб також допомагає запобігти посивінню волосся.

Ця пляшечка - усім відомий бренд VICHY, сучасну косметичну продукцію якого Ви досі можете придбати у наших аптеках. Компанія VICHY була заснована в 1931 році доктором Проспером Аллером і бізнесменом Жоржем Гереном. Засновники компанії вирішили використовувати в косметології термальну воду з джерела Lucas, що знаходиться поблизу міста Віши у Франції. Вважається, що VICHY - перша з косметичних компаній, яка запропонувала поєднати сфери краси та здоров'я.

Ось керамічна коробочка Odontine - засіб від зубного болю, зубний порошок та зубна паста водночас. Доктор Пельзер-Беренсберг (Pelser-Berensberg) з Берліна в 19 столітті робив ополіскувач для рота, який назвав «Одонтин». До його складу входили етанол, сандалова олія, а також олії перцевої м’яти, фенхелю і гвоздики. Пізніше різні підприємства Європи стали виробляти гігієнічні засоби під такою назвою, вона стала синонімом «засобу для гігієни рота».

Ось у таких пляшечках продавалася дезінфікуюча мазь «Вазоген», схожа за своєю дією на йод чи зеленку.

На виставці можна також побачити пляшечки від трав’яних настоянок (є навіть легендарний Біттнер), від парфумів та горілки Бачевських, які у ті часи також продавалися у аптеках.

Кожна маленька посудина має свою цікаву історію, приховує свої таємниці. Тож запрошуємо вас відвідати цю цікаву виставку аптечного посуду та розповісти про неї своїм рідним, близьким та знайомим.

У такій пляшечці продавали мікстуру Гематоген, що виготовлялась на основі бичачої крові
У такій пляшечці продавали мікстуру Гематоген, що виготовлялась на основі бичачої крові
У таких керамічних посудинах продавали крем красиБайя
У таких керамічних посудинах продавали крем красиБайя
Пляшечка від парфумів косметичної фірми Пінауд
Пляшечка від парфумів косметичної фірми Пінауд

Фото Лілії Демидюк

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.