Способи ефективної відповіді в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 07.12.2014 17:41

Якщо людина розповідає нам про свої проблеми і турботи, то окрім ефективного слухання, з нашого боку потрібна ще й ефективна відповідь. Це важливо і в особистому спілкуванні, і в професійному. Варто пам’ятати, що ви не можете розв’язати за когось його проблеми, але можете посприяти їхньому вирішенню і надати для цього можливості. Автор книги «Соціальна психологія: тренінг міжособистісного спілкування» психолог Девід В. Джонсон виділяє два основних фактори, що визначають ефективність вашої допомоги, коли ви слухаєте та реагуєте на висловлювання інших:

1. Наміри й установки з якими ви слухаєте співрозмовника.
2. Словесне оформлення вашої реакції на почуте.

Наміри та словесне оформлення мають відображати вашу прихильність, повагу та зацікавленість, лише тоді можна допомогти людині вирішити проблему, розібратись у складній ситуації.

Девід В. Джонсон класифікує наміри, які впливають на нашу відповідь:

1. Оцінка й порада – найпоширеніша форма реагування. Проте, якщо оцінки та поради нав’язливі, вони створюють бар’єр між співрозмовниками. Тому краще не висловлювати оцінок з приводу чиїхось труднощів і давати поради тільки тоді, коли співрозмовник цього очікує.

2. Аналіз та інтерпретація – допомагає глибше зрозуміти співрозмовника та дає змогу йому самому по-іншому глянути на свою проблему. Проте, не варто перетворюватись на «експерта» з поведінки, бо співрозмовник може аналіз та інтерпретацію сказаного ним сприйняти як зверхність, натяк на те, що ви знаєте про нього більше ніж він сам.

3. Підтримка й запевнення – іноді, це саме те, що необхідно співрозмовнику. Але варто пам’ятати, що не можна поспішно підтримувати та запевняти когось в тому, що все буде добре. Може скластися враження, що ви поверхнево сприймаєте слова людини, яка відкриває вам душу й хочете у красивий спосіб чимшвидше спекатися співрозмовника.

4. Розпитування буває дуже доречним, бо виявляє деталі ситуації, демонструє співрозмовникові нашу увагу та зацікавленість ним. Коректні та уточнюючі питання свідчать про вашу зацікавленість у вирішенні проблеми, про яку вам розповідає друг чи знайомий.

5. Розуміння і перефразування почутого необхідне для успішного спілкування. Переказ почутого допомагає виявити помилки розуміння та виправити їх. Окрім того це можливість для співрозмовника ще раз почути свою думку та самому проаналізувати її. Часто люди знаходять вирішення проблеми, розповідаючи про неї. Перефразування з вашого боку допоможе їм самим знайти правильне рішення.

У кожній конкретній ситуації спілкування варто вибирати найдоречніший спосіб реагування на почуте, враховуючи, що жоден з них не є універсальним і стає ефективним лише тоді, коли вміло його використовувати.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.