Ефективне слухання в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 03.12.2014 14:52

Для успішного процесу спілкування необхідно не лише вдало висловлювати свою думку, важливо вміти вислухати співрозмовника та належно прореагувати на почуте. Наше уміння слухати іноді може повідомити співрозмовнику більше за усі слова. Уважне та зацікавлене слухання, з підтримкою зорового контакту, дає людині впевненість, що вся увага спрямована зараз на її слова, що сказане нею є важливим для нас.

Здається, не має нічого простішого аніж слухати. Все ж, навіть у цьому процесі можуть бути перешкоди. Справа в тому, що більшості з нас притаманно одразу оцінювати почуте – схвалювати чи осуджувати. Іноді людина ще не встигла до кінця висловити думку, а у нашому розумі уже є готова оцінка на почуте. Сама здатність оцінювати допомагає у відвертому обміні думками, але якщо застосувати її неконтрольовано може завадити почути співрозмовника.

Почути іншого – це почути саме те, що він сказав, але зовсім не те, що ми подумали з цього приводу, що нам це нагадує та з чим ми це пов’язуємо. Іноді варто докласти зусиль, щоби відкласти наші оціночні судження та зосередитись на словах співрозмовника. Особливо це важливо у ситуаціях, коли виникає емоційна напруженість.

Відкинути оціночні судження означає також і не приписувати конкретних мотивів співрозмовнику поки не з’ясуємо точний зміст його повідомлення. Якщо чиїсь слова нам неприємні, то не варто думати «він хоче мене образити», бо ж людина може зовсім не знати що саме це нас ображає.

Спілкування є комплексним процесом. Сказавши всього кілька фраз, людина застосовує і тембр голосу, і жести, інтонацію, позу тіла й самі слова. Охопити увагою усе одразу – неможливо, тож на чому зосередитися – вибираємо ми самі, хоча не завжди цей процес є усвідомленим. Підсвідомо ми більш схильні реагувати на невербальні способи передачі інформації й самі слова мають тут другорядну роль. Якщо ми бачимо, що не можемо зрозуміти співрозмовника, то доречно змінити аспект на якому ми зосередили свою увагу – абстрагуватися від інтонації та зосередитися на словах, або ж навпаки – абстрагуватися від слів і зосередитися на жестах та поставі людини. Зміна аспекту зосередження допоможе нам краще почути та зрозуміти людину.

Ефективне слухання передбачає насамперед сприйняття погляду мовця і саме з цього погляду й потрібно трактувати зміст повідомлення. Звісно, це буває складно, особливо коли спілкування динамічне та короткочасне. Якщо абстрагуватися від оціночних суджень та вдало застосовувати вибіркове слухання – розуміння співрозмовника значно покращиться.

Автор книги «Соціальна психологія: тренінг міжособистісного спілкування» психолог Девід В. Джонсон дає таку пораду: «перш ніж висловлювати свою точку зору, вам необхідно збагнути душевний стан, позицію іншої людини і настільки добре зрозуміти її думки і почуття, щоб ви змогли їх переказати своїми словами для неї». На перший погляд це нескладне завдання, однак у процесі спілкування може виявитись, що це чи не найскладніший аспект. Так само як можна навчитися вдало висловлювати свою думку, так можна і навчитися правильно розуміти співрозмовника – це дві найважливіші складові спілкування.

Уміння ефективно слухати позитивно впливає на саму людину – її стосунки з іншими стають осмисленішими та глибшими, зменшується кількість конфліктів та душевних травм, суперечки вирішуються конструктивно та продуктивно.

P.S. Уміння слухати іншого тісно пов’язане з умінням слухати самого себе. Почути свої відчуття, думки, мрії – запорука душевного балансу, усвідомлення мети у житті та найвдаліший спосіб розстановки пріоритетів.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.