Практичні поради ефективного спілкування в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 05.06.2014 18:40

Спілкування дає людині багато можливостей: обмін інформацією, передача думок, вражень, пізнання себе та інших, вплив на оточення, формування емоційної атмосфери, встановлення дружніх та близьких стосунків. Окрім переваг воно також має і ризики – у спілкуванні ми саморозкриваємось і хтось мусить бути в цьому першим, не знаючи чи має інша людина готовність до саморозкриття, чи відповість на нашу довіру тим самим. Але без цього відважного кроку неможливо встановити емоційний зв’язок з іншою людиною. Психолог Девід В. Джонсон у книзі «Соціальна психологія: тренінг міжособистісного спілкування» з цього приводу пише: «Розкриватися – означає ділитися з іншою особою тим, що ви почуваєте з приводу сказаного чи зробленого нею або що ви почуваєте стосовно подій, які щойно сталися».

У різних видах спілкування саморозкриття дуже актуальне, бо саме воно дозволяє встановлювати хороший емоційний зв'язок з людьми, знаходити порозуміння, вирішувати конфліктні ситуації. Саме у конфліктних ситуаціях доречно пояснювати людині, що ви почуваєте від сказаних нею слів чи вчинених дій. Тоді в іншого буде нагода зрозуміти, що ви – теж людина зі своїми почуттями, таким чином, емоційна віддаль між вами зменшиться.

Ефективне спілкування об’єднує людей. Завжди доречно собі нагадувати, що людина з якою спілкуємось – не противник, а союзник. Якщо виникає конфліктна ситуація, доречно виявити словами своє ставлення до проблеми в такий спосіб, аби співрозмовник відчув, що ви на його стороні, що ви теж були б стурбовані/ роздратовані/ розчаровані, якби вам трапилась така ж проблема. Аби зробити це щиро, вам справді доведеться уявити себе в схожій ситуації. Іноді навіть не потрібно нічого говорити – лише уявивши, своїм виразом обличчя, мімікою, жестами, ви уже передасте людині інформацію співчуття та розуміння.

Щоби ваші добрі наміри збігалися з результатом, доречно скористатися порадами ефективної передачі повідомлень від Девіда В. Джонсона. Подаємо їх тут в адаптованому та скороченому вигляді:

1.«Привласнюйте» авторство повідомлень – вживаючи особові займенники «я», «мій» ви уже робите перший крок для налагодження особистого контакту зі співрозмовником.

2.Робіть свої повідомлення завершеними, повними, конкретними – інші люди не знають того, що знаєте чи думаєте ви, тож речі очевидні для вас, можуть бути новими для інших. Буває так, що непорозуміння виникають саме через неповноту повідомлення.

3.Узгодьте свої словесні та несловесні повідомлення – саме ця порада вимагає від вас максимальної щирості. Якщо ви говорите завчені чи бажані слова, а почуваєте насправді щось інше – вас видадуть ваші жести, міміка, інтонація і результат буде відповідний до невербального повідомлення.

4.Не скупіться на слова – іноді варто детально і різними способами пояснити одну й ту ж інформацію, і в жодному випадку не говорити: «я вам це щойно пояснювала». Якщо людина не зрозуміла, то, мабуть, їй потрібно пояснити в інший спосіб, іншими словами.

5.Забезпечуйте зворотний зв’язок – аби знати як далі продовжувати спілкування, потрібно з’ясувати як людина зрозуміла те, що ви уже сказали. Варто усвідомлювати, що співбесідник інтерпретує й переосмислює ваше повідомлення. Не дивуйтеся, якщо виявиться, що вас зрозуміли зовсім по-іншому, а скористайтеся попередньою порадою.

6.Пристосовуйте повідомлення до співбесідника – одну й ту ж інформацію потрібно по-різному викладати молодій людині, поважному панові чи старенькій бабусі.

7.Повідомляйте про свої почуття – про це ми уже говорили вище, додамо, що у конфліктній ситуації ніколи не кажіть: «ви мене ображаєте», натомість використовуйте нейтральні описові фрази: «мені прикро від цих слів».

8.Описуйте поведінку інших людей, не вдаючися до оцінювання чи інтерпретації – просто констатуйте факт: «ви перебиваєте мене», і в жодному випадку не кажіть: «ви невихована людина – постійно мене перебиваєте».

Ці поради прості та начебто усім відомі. Але складність полягає в тому, аби навчитися їх доречно використовувати залежно від ситуації. Спробуйте регулярно в цьому тренуватися у розмовах зі знайомими, друзями, колегами, рідними. Не бійтеся невдач та зауважень. Лише так ви зможете відшліфувати своє уміння спілкуватися.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.