Натхненне спілкування: талант чи навичка? в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 24.06.2013 21:20

Вміння спілкуватись іноді не лише позитивно впливає на життя людини, але й змінює хід історії. У битві при Азенкурі 1415 року французькі війська значно переважали у чисельності втомлені та розпорошені англійські війська. Тож за ким буде перемога не важко було передбачити. Перед битвою король Генріх V звернувся до англійських військ з натхненною промовою. Як наслідок англійці перемогли, а Генріх став королем Франції та Англії. Цей випадок, який ілюструє силу вміння спілкуватись, описує у своїй книзі «Соціальна психологія: тренінг міжособистісного спілкування» психолог Девід В. Джонсон. Ця книга цікава з огляду на велику кількість практичних порад у ній і може допомогти розвинути хороші навички спілкування тим, у кого їх немає, а також вдосконалити їх тим, хто має достатнє для себе коло спілкування. Пропонуємо серію оглядових статей для особливо зайнятих, а також тих, хто не любить ходити до бібліотек.

Ми спілкуємося щодня – з рідними, друзями, колегами та незнайомими людьми. Часто нам потрібно завоювати прихильність співрозмовника. Але чи завжди ми вміємо спілкуватись так само натхненно як король Генріх V?

Мабуть, дехто вважає, що просто не має таких здібностей, що у кожного свої таланти, тож хтось спілкується легко та приємно, а іншому доводиться докладати великих зусиль, аби викласти свою думку. Це правда, що у кожного свої таланти, але не вся правда. Уміння ефективно спілкуватись ні для кого не є вродженим. Це набуте уміння, таке ж як уміння говорити. Дитину послідовно навчають говорити слова, але самі дорослі чомусь вважають, що у напрямку покращення своїх комунікативних здібностей працювати не треба. Усе має скластися само по собі. Але ж ми не сподіваємося, що діти самі по собі навчаться говорити? Так само як і не сподіваємося, що ті, що уміють ходити самі по собі танцюватимуть у балеті.

Девід В. Джонсон у своїй книзі закликає усіх розвивати свої навички спілкування і наголошує на тому, що вдосконалювати їх потрібно постійно, бо ж стосунки з іншими людьми динамічно розвиваються й можуть вимагати від нас щоразу інших підходів. Навіть якщо ви чудово умієте спілкуватися, то психолог пише: «Таких навичок ніколи не буває надміру, і межі їх удосконалення просто не існує».

Вдосконалення навичок комунікації допоможе досягнути кількох цілей.

Говорити так, щоби вас зрозуміли. У кожного траплялися у спілкуванні непорозуміння. Іноді результат розмови зовсім не відповідав намірам та очікуванням. І часто причина була одна – співрозмовник вас не зрозумів. Щоби таких ситуацій було якнайменше, а наслідок розмови відповідав нашим намірам необхідно розвивати вміння спілкуватись.

Бути самореалізованим. У спілкуванні людина розкриває свою особистість. Якщо слухач сформував позитивне враження про мовця – це позитивно впливає на того, хто говорить, бо він почувається належно оціненим, реалізованим.

Бути різнобічно успішним. Навички ефективного спілкування важливі у різних сферах життя. Їх не можливо розмежувати – людина, яка по-справжньому володіє мистецтвом спілкування виявляє його в усіх сферах життя: на роботі, удома, в колі друзів.

Покращити якість стосунків з людьми. Ефективне спілкування розвиває та зміцнює стосунки з колегами, друзями та рідними. Якщо уміти в спілкуванні виявити свої найкращі сторони, то не тільки збільшиться кількість добрих знайомих, але й кількість друзів.

Навички комунікації варті того, аби їх розвивати та вдосконалювати. Вони допоможуть досягнути перелічених цілей, як наслідок покращиться якість життя, а це матиме прямий вплив на фізичне та психологічне здоров’я людини, її моральний та духовний розвиток.

У наступній статті йтиметься про те, як навчитися ефективно передавати повідомлення, щоби намір сказаного співпадав із результатом.

А зараз пропонуємо невелику вправу. Пригадайте собі тих людей, спілкування з якими мало позитивний вплив на ваше життя. Запишіть їхні імена у першій колонці. У другій колонці запишіть як саме вони вплинули. У третій колонці вкажіть, що саме (інтонація, підбір слів, вираз обличчя і т.п.) найбільше на вас вплинуло. У четвертій колонці оцініть своє почуття вдячності за п’ятибальною шкалою та запишіть слова, якими ви могли б висловити вдячність цій людині. Ця вправа допоможе наочно побачити який великий вплив має спілкування та зосередить увагу на окремих аспектах цього позитивного впливу. Не зайвим буде також подумати про свій вплив на інших людей. Можна скласти їхній список та подумати чому саме ви переймалися їхньою долею і робили це з приємністю.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.