Що таємничого у «Таємній аптеці»: розкриваємо деякі секрети в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 05.06.2013 16:30

Нещодавно громадськість Львова дізналася про відкриття ще одного музею. У засобах масової інформації поширилась інформація про те, що в одній з давніх львівських аптек тепер діє інтерактивний музей з інтригуючою назвою «Таємна аптека». Музей знаходиться у підземеллі діючої аптеки, яка має історичну назву «Під Угорською короною» і буде також цікавою для відвідувачів, оскільки у ній відреставровано дубові меблі у бароковому стилі, ковані решітки та плитку на підлозі. Є відомості, що колись саме у підвалах цієї аптеки була фармацевтична лабораторія, у якій виготовляли ліки. Для Тож виникло бажання дізнатися як усе починалося, задумувалося та почути інформацію з перших уст. Пропонуємо вашій увазі розмову із завідувачем інтерактивного музею Анатолієм Гурином.

Розкажіть, будь ласка, коли і як виникла ідея створити інтерактивний музей «Таємна аптека»? Що надихнуло?

До створення музею в приміщенні аптеки «Під Угорською короною» нас надихнула, напевно, сама історія цієї однієї з найстаріших аптек Львова. Майже 250-літня цікава, насичена подіями та іменами, історія аптеки та фармацевтів, які працювали тут, є складовою історії нашого міста. І значну роль в ній відіграли фармацевти. Саме для знайомства з історією фармації, підтвердження її значущості від давніх часів і до сьогодення виникла ідея створення музею. Тому, коли під час ремонтних робіт в аптеці «Під угорською короною» були виявлені підвальні приміщення, де колись виготовлялись і зберігались ліки, цю ідею було реалізовано.

У Львові є Аптека-музей на площі Ринок. Досить ризиковано було створювати ще одну. Чи не так?

Можливо, але ми бачимо наш музей дещо в іншій площині. Це має бути інтерактивний, тобто динамічний, на відміну від Аптеки-музею, для якої більше характерний академічний, статичний стиль. Ми неодноразово бували в музеї-аптеці, цінуємо її надбання і традиції. Але в кінці ХХ, на початку ХХІ століття з’явились нові типи музеїв: віртуальні, інтерактивні та інші. І наш музей «Таємна аптека» належить саме до таких. Ми бачимо своє завдання в тому, щоб створити активне музейне середовище, де відвідувачі, окрім пізнавальної інформації, дістануть можливість власноручно долучитись до участі у проведенні екскурсії. А емоційний, евристичний стиль подачі матеріалу допоможе його краще запам’ятати.

У чому полягає таємничість інтерактивного музею: туди важко потрапити, там розповідають секрети, чи потай продають дивні ліки?

Три в одному. По перше, навіть потрапивши в приміщення аптеки, ви не одразу здогадаєтесь, де ж знаходиться вхід до «Таємної аптеки». По-друге: в процесі проведення екскурсії ви дізнаєтесь багато цікавого про те, як лікували в давнину. По-третє: де Ви ще зможете придбати пігулки для повернення кохання чи партійне мило.

«Таємна аптека» розташована у підземеллі історичної й тепер відновленої аптеки «Під Угорською короною». Чи у концепції музею вдалося зберегти історичну тяглість?

Звичайно. Під час екскурсії ми наголошуємо, що починаючи з кінця ХVІІІ ст. і до наших днів у цьому приміщенні, за цією адресою під патронатом Угорської корони фармацевтами, провізорами, таємним аптекарем відбувався чудодійний процес лікування і оздоровлення її відвідувачів. І монахи бернардинці, які, за переказами, заснували аптеку в цьому місці, і Олександр Лоншан де Берьє, який в кінці ХVІІІ ст. збудував будинок, де знаходилась аптека “Під Угорською короною”, і Якуб Піпес-Поратинський, який був власником аптеки в кінці ХІХ — на початку ХХ ст. і замовив будівництво будинку, в якому аптека знаходиться зараз, і сучасна аптека – все це складові частини історії фармації в нашому місті. Про неї більше ви й дізнаєтесь в нашому інтерактивному музеї.

Журналісти подейкують, що спершу була ідея зробити замість аптеки кафе. Чи справді так?

Було таке. Адже приміщення знаходиться в центральній частині Львова і вартість оренди тут досить висока. Тому й беруть їх в оренду під швидкоокупні заклади, до яких аптеки не належать. Тому власник цих приміщень і хотів після ремонту зробити тут якийсь заклад харчування. Але коли керівництво Групи компаній «Маркет Універсал», власник мережі аптек «DS», звернулось до нього з пропозицією зберегти, дещо модернізувавши, аптеку, повернути їй колишню назву «Під угорською короною», він погодився.

Що спонукало відмовитись від цього задуму?

Думаю, що і сам власник є патріотом нашого міста і хотів залишити для наших нащадків цю красу. Ну і, звичайно, спрацювали наполегливість та професіоналізм керівництва групи компаній «Маркет Універсал», яка змогла своїм практичним досвідом створення аптек в центральній частині Львова, високим рівнем організації та популярністю серед споживачів довести можливість і необхідність залишити саме аптеку на цьому місці.

На яку цільову аудиторію розрахована екскурсійна програма музею?

Зараз можна виділити три основні сегменти відвідувачів нашого музею:
1. Старшокласники загальноосвітніх навчальних закладів і студенти;
2. Студенти вищих навчальних закладів медичного та фармацевтичного профілів, працівники медичних закладів та аптек;
3. Туристи різного віку, які відвідують Львів як індивідуально, так і у складі організованих груп.

І якщо раніше туристи із здивуванням дізнавались про нас і відвідували наш музей випадково, то зараз туристи цілеспрямовано йдуть до нас. Ми помітили, що вже декілька тижнів підряд до нас, приїжджаючи на екскурсію до Львова, заходять студенти з Чернівців. Вони дізнались про «Таємну аптеку» від своїх друзів, які були у нас раніше, й порадили їм обов’язково зайти на площу Соборну, 1.

Ще мали дещо курйозний випадок з групою старшокласників з Херсона, які прийшли із запитанням і проханням: «чи тут знаходиться «аптека з приколами» і чи зможуть вони лише оглядово подивитись на нашу аптеку та купити сувеніри, бо у них через дві години поїзд додому.

Львів’ян важко чимось здивувати, бо ж у Львові чимало історичних пам’яток, культурних заходів, творчих цікавинок. Що саме може захопити відвідувача-львів’янина у вашому закладі?

Звичайно, Львів здатен і має чим здивувати кожного туриста, гостя міста і навіть його корінного жителя. Варто лише цього захотіти і мати на це час. Під час екскурсії до музею, ми прагнемо показати історію Львова і фармації в дещо іншому ракурсі. Чи кожен львів’янин знає, що автором одного із перших збережених описів Львова початку ХVІІ ст. був аптекар Ян Альнпек? Чи знаємо ми, що письменниця Агата Крісті теж працювала в аптеці? А хто винайшов Кока-колу? А також ми спонукаємо їх краще пізнати наше місто. Вже зараз за допомогою туристичних фірм-партнерів та за нашої участі екскурсія до нашого музею стає складовою частиною краєзнавчої екскурсії.

Духовною складовою екскурсії до нашого музею є знайомство з незвичною іконою «Христос-фармацевт». Оригінал цієї ікони, написаної в середині ХVІІ ст., знаходиться в м. Вердер неподалік Берліна, а в нашому музеї можна побачити її копію виконану в іконописній майстерні «Радруж» при Українському католицькому університеті у стилі традиційної української ікони.

Ми з повагою ставимося до кожного відвідувача «Таємної аптеки» незалежно від того, звідки вони. Щоправда, відмінності у зацікавленні та сприйнятті залежать від віку туристів та їх незаангажованості. Як правило, дуже позитивно і зацікавлено сприймають наші екскурсії студенти (особливо медичних та фармацевтичних спеціальностей) та діти молодшого шкільного віку, які прийшли до нас з своїми рідними. Туристи з інших міст із здивуванням і захопленням сприймають інтер’єр як аптеки «Під угорською короною», так і «Таємної аптеки», а також креативність проекту. Львів’яни середнього та старшого віку дякують за збережену красу та історію. І всім подобається позитивна емоційна складова екскурсії.»

Креативность - это залог успеха для бизнаса во Львове. Местных жителей и туристов не просто взять низкими ценами. Здесь ценится идея, привязка к истории и национальности.

У музеї діє крамниця сувенірів з досить цікавим асортиментом. Які сувеніри користуються найбільшим попитом?

Сувеніри у нашій крамничці незвичні. Кожен зможе щось обрати залежно від свого душевного стану, віри в їхню чудодійну силу та почуття гумору. Особливо я би хотів наголосити на тому, що у нас більшість сувенірів виготовлені безпосередньо на наше замовлення і є унікальними, наприклад, лев-фармацевт. Найбільшим попитом користуються пігулки для щастя та мило для старшого брата.

Популярністю також користуються копії ікони “Христос-фармацевт”, всі кошти від реалізації яких ідуть на доброчинні цілі.

У «Таємній Аптеці» є велика книга для відгуків. Поступово вона перетворюється на літопис вражень, які надихають до подальшої роботи. Які з відгуків найбільше запам'яталися?

Наша книга відгуків доволі об'ємна, однак заповнюється швидко. Записи люди роблять з власного бажання і доволі щиро. Мені подобаються відгуки які залишають діти. В кожному з них відгомін нашого бажання долучити наших гостей до цікавої історії нашого краю в цілому і фармації зокрема. Ось декілька надихаючих відгуків: “Дуже дякуємо за цікаву екскурсію. Тепер ми знаємо рецепт щастя. З любов'ю, 8 Б клас. Гімназія № 318, м. Київ”, “Дякуємо за чудову екскурсію від родини династії стоматологів з Дніпропетровщини, від нащадків козаків з Чортомлицької січі”, “Рецепт від будь-яких болячок: кохати і бути коханим. Ефект — 100%. Перевірено на практиці. Ольга і Олексій.”

Поділіться кількома секретами Таємного аптекаря :)

Візьміть повну пригоршню оптимізму, додайте любові, надії і віри…
А решта таємниць і рецептів відкриються Вам після відвідання нашого музею. До зустрічі! Чекаємо у Львові, на площі Соборній, 1.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.