«Аби визнати, що проблема існує потрібна сміливість і відповідальність» в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 15.06.2012 22:47

Сучасне життя часто сповнене стресів. Це втомлює людину як фізично, так і психологічно й не завжди цю втому може зняти відпочинок. Іноді, може виявитися, що ця втома, або інші негативні відчуття, є наслідком невирішених психологічних проблем. Невдалі стосунки з батьками, або ж якийсь неприємний випадок, що трапився у дитинстві може мати вплив на подальше життя та маскуватись під різними проблемами, або ж і хворобами. Навіть якщо у житті все складалось добре, іноді можуть виникнути проблеми у стосунках з подружнім партнером, або питання-головоломки щодо виховання дітей. У таких випадках дехто приймає рішення порадитись з психологом і часто знаходить відповідь на свої питання. Я також поставила ряд питань керівнику Психологічної студії «Сенс» Мар’яні Франко і ось що я почула:Мар’яно, скажіть будь ласка, якими проблемами найчастіше звертаються до психологічного центру «Сенс»?

Проблематика з якою звертаються відвідувачі нашого центру дуже різна. Адже у нас працюють як сімейні та дитячі психологи, так і фахівці, які надають психологічну та психотерапевтичну допомогу при психотравмах, панічних та психосоматичних розладах, депресіях та інших особистісних проблемах (детальнішу інформацію можна отримати з нашого сайту www.sens.lviv.ua).
Якщо спробувати окреслити проблеми, які турбують клієнтів наших психологів, то найчастіше звертаються подружні пари на етапі кризового періоду сім’ї (розлучення, зрада, різне бачення стосунків чоловік-жінка), батьки або радше сказати матері, які помічають певні труднощі у розвитку та поведінці своїх дітей, а також все частішими стають запити допомогти подолати приступи панічних атак, позбавитись надмірної тривожності та невпевненості у собі і, звичайно, депресії.

Інколи буває й так, що проблематика змінюється протягом роботи з психологом. Людина може звернутися з одним запитом, наприклад з бажанням покращити стосунки у сім’ї чи хоче позбутись надмірної сором’язливості, а згодом виявляється що причиною негараздів є комплекс неповноцінності або рання дитяча травма.

Які це люди за гендерними та віковими характеристиками?

Якщо говорити про наших дорослих відвідувачів, то як не дивно, зазвичай це молоді та соціально успішні люди в середньому від 20 до 45 років. Ще кілька років тому переважною більшістю відвідувачів психологів були жінки, але останнім часом така гендерна нерівність змінилась. Зараз близько половини клієнтів, які звертаються по консультацію – чоловіки. Що ж стосується дітей, то наймолодшим клієнтам наших дитячих психологів всього 2,5 – 3 рочки, звісно їх приводять мами і переважно це справді такі ситуації, коли без допомоги психолога не обійтись.

У нашому суспільстві ще не сформувалась традиція звертатись до психолога з проблемами та запитаннями. Багато людей налаштовані скептично. На вашу думку, чому деякі люди вважають, що психологам не варто довіряти, або ж, що вони зовсім не потрібні?

І такий скепсис абсолютно закономірний! Адже за часів Радянського Союзу практичної психології, а тим паче психотерапії не існувало в принципі. Активний розвиток вони отримали лише років десять – п'ятнадцять тому. Як усе нове, психотерапія сприймається з обережністю, ба, навіть з острахом: «Що це для мене? Чи не загрожує це мені?». Тому людям необхідний певний час, щоби більше дізнатись та зрозуміти для себе, у яких випадках їм може бути корисною допомога психолога.

Стосовно того, чому деякі люди кажуть, що психолог не потрібен і до нього не варто звертатись, тут часто спрацьовують і психологічні захисти, бо визнати, що мені потрібно звернутись до психолога аналогічно визнанню того, що проблема існує і тоді потрібно щось змінювати, щось робити. Це вимагає великої сміливості і відповідальності. Не всі до цього готові.
До того ж, уявіть собі, що і спеціалістів-практиків у нас не так вже й багато. Для того щоб стати справді фаховим психотерапевтом необхідно окрім базової психологічної чи психіатричної освіти пройти ще й додаткову спеціалізовану підготовку з певного методу психотерапії. От і рахуйте: п’ять років ВИШу і ще як мінімум п’ять років у Школі психотерапії та здобуття власного досвіду і лише після цього ми можемо говорити про те, що спеціаліст готовий до практичної діяльності.

Часто буває, що людина усвідомлює необхідність психологічної консультації, але їй важко розповісти свої проблеми незнайомій людині (а саме такою людиною є для клієнта психолог). Як Вам вдається подолати відчуження і створити довірливу атмосферу?

Це одночасно і дуже просто, і дуже складно. Дуже просто тому, що починаючи з першої зустрічі людині, яка звернулась до психолога, повідомляється про те, що все про що говоритиметься на консультації є абсолютно конфіденційним і жодна інформація не передається третім особам. А дуже складно тому, що людині справді важко довірити свої переживання, як Ви кажете «незнайомій людині», в окремих випадках необхідна не одна зустріч для того щоб відчути «наскільки я можу тут довіряти?» і розповісти про глибинні, приховані переживання чи страхи. Більш того інколи саме питання довіри (собі, іншим чи світу) стає темою та завданням роботи з психологом.

Що насамперед потрібно для ефективної співпраці клієнта з психологом?

Насамперед готовність і бажання клієнта співпрацювати з психологом для вирішення своєї проблеми. Згадайте як ви лікуєте зуби – жоден стоматолог вам не допоможе, якщо ви хоча б не прийшли і не відкрили рота. Так само, щоб вирішити свою проблему з допомогою психолога, вам варто буде прийти і вказати «де болить» і лише після цього ми можемо говорити про ефективну співпрацю та вирішення проблеми.

Мабуть, у вашій практиці неодноразово траплялося, що людина знаходила спосіб розв’язання проблеми з вашою допомогою, або ж її психологічний стан покращувався. Чи можете розповісти випадки, які найбільше запам’яталися?

Це правда, наша робота полягає в тому, щоб допомогти людині побачити вихід зі складної ситуації та знайти власні ресурси для розв’язання проблеми, а найбільшим результатом роботи кожного психолога є такий, коли людина навчається самостійно вирішувати власні життєві проблеми та задачі.

Щодо випадків з практики то їх у досвіді спеціалістів центру, звичайно, дуже багато і кожен з них цікавий та неординарний по своєму. Це й ті випадки, коли люди роками шукали причини своєї так званої «хвороби» і часто попередньо зверталися до різних спеціалістів, а причина підвищеного тиску, серцебиття та задухи виявлялась суто психологічною – це так звані панічні стани (атаки), які можуть не лише лякати і змушувати переживати за власне здоров’я, а й перешкоджати людині навіть вийти з дому. Також розповсюджені ситуації, коли подружня пара знаходиться в кризовому періоді свого сімейного життя. Тоді консультації сімейного психолога дають можливість партнерам спільно вирішити, як найкращим для них чином налагодити стосунки. У нашій практиці бували випадки, коли цим найкращим способом виявлялось розлучення, і тоді мета роботи полягала у тому, щоб розійтися відповідально, зберігаючи хороші стосунки, особливо у випадку якщо у сім’ї є діти. Дуже ефективною є психокорекційна робота з дітьми, це мабуть найбільш вдячна частина нашої аудиторії, зазвичай їм достатньо того, щоб у них хтось повірив та вчасно підтримав, і тоді вони змінюються просто на очах і дивують своїм поступом уперед.
На жаль, ми не можемо розповідати про окремі випадки, якими б цікавими вони не були, оскільки конфіденційність є частиною роботи психолога. Ви мабуть теж воліли б бути упевненою, щоб те сокровенне, що Ви довірили своєму психологові не буде потім розказане іншим людям?

Мабуть, так. Скажіть, будь ласка, чи є родзинка у діяльності психологічного центру «Сенс»?

У нашому психологічному центрі працюють фахівці, кожен з яких спеціалізується у своїй конкретній області психологічної та психотерапевтичної допомоги. Усі психологи центру окрім обов’язкової психологічної освіти додатково здобули ще й європейську психотерапевтичну освіту у різних напрямках. Це сімейна, дитяча психотерапія, психоаналіз, гештальт-терапія, когнітивно-поведінкова терапія і навіть двоє з наших психологів-психотерапевтів є сертифікованими травматерапевтами (це спеціалізований метод, який дозволяє опрацювати віддалені наслідки психологічної травми та посттравматичних стресових розладів). Окрім того кожен з наших психологів відрізняється за стилем роботи, техніками, які застосовуються в процесі консультування чи психотерапії і звичайно усі ми відрізняємось за характером та маємо різний життєвий досвід. Тому, звернувшись до нас, наші відвідувачі можуть підібрати спеціаліста відповідного напрямку, або просто більш приємного та комфортного для нього психолога. У випадку, коли необхідно комплексно підійти до вирішення проблеми (робота з усією сім’єю, потрібна консультація іншого фахівця тощо) ми можемо задіювати декількох спеціалістів.

Що у роботі з клієнтами приносить найбільше задоволення?

Психотерапія як саме життя – захоплює уже сам процес взаємодії з іншою людиною, з її долею. Робота з клієнтами просто не може бути нудною, адже кожна людина, кожна нова історія – це цілий світ, завжди несподіваний і захоплюючий, хоча не завжди легкий та безтурботний.

Які труднощі бувають у роботі психолога? Чи трапляється знеохочення?

Психологи – це також люди, як в людей інших професій інколи настають періоди втоми і тоді психологи теж ідуть у відпустку. Ситуація вимушеної перерви у роботі може наступити, коли у житті самого психолога трапляється кризовий період, хвороба або складні життєві обставини, які перешкоджають йому повноцінно допомагати людям (адже основним інструментом психолога є його особистість).

Чи правда, що психологу потрібен свій психолог?

Так, звичайно, потрібен. Як продовження минулого запитання ще раз наголошу – психолог не буде ефективним у своїй роботі, якщо він (вона) має не вирішені власні особитісні проблеми. Тому є навіть вимоги професійної спільноти щодо необхідності для практикуючих спеціалістів роботи з супервізором (саме так називається психолог психолога). Крім того супервізії досвідченішого фахівця та так звані інтервізійні групи є частиною професійного вдосконалення та обміну досвідом психологів та психотерапевтів.

У своєму запитанні Ви частково торкнулися дуже важливої теми – як обирати фахового психолога? Річ у тім, що можна і навіть варто цікавитись у психолога, до якого ви звертаєтесь, як рівнем його освіти так і тим, чи належить він до психотерапевтичної спільноти і чи має він свого психолога.

У психологічному центрі «Сенс» часто відбуваються тематичні семінари. Яка програма на літній період?

Літо – це пора відпусток та відпочинку, усі ми до цього звикли ще з часів навчання у школі, психологічний центр «Сенс» вирішив підтримати таку традицію і тому навчальні та розвиваючі семінари і тренінги у нашому центрі продовжаться уже з нового начального року. У нашу літню програму входить більш індивідуально спрямована робота: консультування дорослих та підлітків, розвиваючі та психокорекційні дитячі групи. Також цього літа ми запланували цікаву активність під назвою «Ваш психолог», яка буде корисною для тих хто хоче краще ознайомитись з тим, що ж таке консультація психолога і сформувати свою думку про нашу професію. Для цього, починаючи з серпня місяця, щоп’ятниці, ви зможете обрати до кого з наших психологів ви б хотіли звернутись, попередньо зареєструватись за нашими телефонами (063 319 82 07, 098 979 06 10) і абсолютно безкоштовно отримати індивідуальну консультацію щодо питання чи проблеми, які ви хочете вирішити.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.