Храпуни з усіх усюд – не лінуйтеся! в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 28.04.2012 15:34

Виявляється храп можна подолати простими і доступними способами. І не лише заради любові до ближнього, який не може заснути від гучних насвистувань і похрапувань того, хто смачно спить поряд, а насамперед заради любові до себе. Храп шкодить тій людині, яка храпить і навіть загрожує її життю.

Причини храпу

За статистикою у віці після 30 років храпить кожен п’ятий, а до 65 років цей гучний супровід сну з’являється у половини населення. Звісно, храпіти може кожен, принаймні хоч раз у житті – нежить, або перевтома цьому посприяють. Але зараз йдеться про хронічний храп. Його причини можуть бути різні, але медики однозначно стверджують, що він є наслідком проблем зі здоров’ям. Здорова людина не храпить.


Найчастіше храп виникає через проблеми з органами дихання – хронічні захворювання горла, носа, ротової порожнини, алергічний риніт, бронхіальна астма, анатомічні порушення – викривлення носової перегородки, поліпи в носі, збільшення мигдаликів. Ці хвороби спричиняють ослаблення м’язів м’якого піднебіння та язика і коли людина, розслабившись уві сні, вдихає повітря, воно проходить крізь заслону розслаблених м’язових тканин й вони від цього починають вібрувати (схожий принцип у музичному духовому інструменті) і людина видає найрізноманітніші звуки, на жаль, далеко не милозвучні. Що гірше – іноді стінки дихальних шляхів стуляються настільки щільно, що повітря не може одразу крізь них пробитись і на деякий час відбувається повна (!) зупинка дихання,яка може тривати кілька хвилин, що у деяких випадках має летальні наслідки.
Є ще й інші причини храпу: надмірна вага, підвищена втома, застосування снодійних препаратів, паління та вживання алкоголю, зниження функції щитовидної залози, захворювання печінки та підшлункової, менопауза у жінок, старіння.

Храп може загрожувати життю

Зрозуміло, що позитивів це явище не має, але у суспільстві вважається, негативний вплив храп має лише на того, хто його слухає і не може від цього заснути. А той хто храпить себе не чує і вважає, що з ним усе гаразд. Проте, зупинка дихання, яка виникає під час храпу спричиняє 30 % смертей під час сну. Періодичні зупинки дихання характерні для храпунів зі стажем і їхня підступність в тому, що сама людина, яка храпить не підозрює, що поступово вона опиняється у небезпеці.

Періодичні зупинки дихання у сні медики називають синдромом обструктивного апное і видяляють кілька ознак, за якими його можна розпізнати. Першою ознакою є гучний хронічний храп. Другою – патологічна денна сонливість. Людина може заснути будь-де: у трамваї, на засіданні, за кермом. Причина в тому, що людина невиспалась, хоча вона могла спати й достатню кількість годин, внаслідок періодичних зупинок дихання виник дефіцит кисню, тож організм не відновив сили. Третя причина – надмірна рухливість у сні. Про це може свідчити зібгана постіль. Часто ще й сняться жахи.

Зупинка дихання може відбуватись від 20 до 40 разів за годину, тому не дивно, що на ранок людина відчуває біль голови, сухість у роті, роздратованість, впродовж дня швидко втомлюється, у неї підвищується артеріальний тиск, збільшується ризик інфаркту міокарда та інсульту. Окрім того відбуваються деструктивні зміни у мозку, що знижує розумові здібності. З часом може виникнути депресія. У чоловіків знижується потенція, розвивається еректильна дисфунція, яка минає, якщо нормалізовується дихання та усувається причина храпу.

Храп руйнує стосунки у сім’ї

Одна жінка зізналась, що кожного вечора з жахом думає про те, що скоро доведеться лягати спати разом з чоловіком, якого вона любить, але спати з ним, для неї наче покарання. Чоловік швидко засинає і з тихого посвистування переходить на гучний храп. Усі прохання дружини повернутись на бік не допомагають, бо й на боці він храпить. Тож знервована дружина йде спати до іншої кімнати. Якщо ж такої можливості нема – на ранок дружина невиспана і роздратована, що неабияк впливає на стосунки у сім’ї. Ще одна жінка зізнається, що має таке відчуття наче перших десять років подружнього життя взагалі не спала, а згодом якось звикла, але у неї почались проблеми з серцем від тривалого недосипання. Зрештою, жінки, які храплять у сні також завдають труднощів своїм чоловікам. Сон у різних кімнатах насправді не вихід, на думку психологів, це послаблює сімейні узи, а на думку медиків – не усуває загрози життю та здоров’ю самого храпуна.

Як позбутися храпу?

Вирішення цієї проблеми залежить від причин з яких вона виникає. Іноді їх може бути декілька, тож варто пройти медичне обстеження та проконсультуватись з лікарем. Сучасна медицина пропонує достатньо методів усунення храпу: від різних аерозолів, які зміцнюють стінки піднебіння, до креотерапії (надання пружності м’язам під впливом холоду) та хірургічного втручання. У деяких випадках такі способи вирішення проблеми виправдані (напр. викривлення перегородки носа), проте зазвичай вони не усувають самих причин храпу, а лише боряться з наслідками. Є також спеціальні маски, які постачають кисень людині, яка спить, але на вигляд вони схожі на противогаз.

Щоби позбутися храпу потрібно уважно ставитися до свого здоров’я, навіть якщо поки серйозних проблем не відчутно – вони ще не виявились повною мірою. Варто позбутися шкідливих звичок та зайвої ваги.

Окрім цього, лягаючи спати, потрібно бути впевненим, що носоглотка цілком чиста і нічого не заважає спокійному диханню. Полоскання горла, носа відварами трав, розчином морської солі, інгаляції тут особливо стануть у пригоді. Також корисний масаж десен та піднебіння. Це можна зробити змоченою у міцному розчині морської солі зубною щіткою. Така процедура зміцнює м’язи носоглотки. Для покращення тонусу м’язів та організму загалом корисні водні процедури – плавання у басейні, відвідини бані, сауни. Народна медицина рекомендує випивати перед сном склянку капустяного соку зі столовою ложкою меду. А також потрібно не полінуватися робити вправи для піднебіння: 20-30 разів на день потрібно вимовляти звук «і-і-і-і», напружуючи м’язи гортані, піднебіння та шиї. Ще кілька разів на день робити зярядку для язика – 10-15 разів підряд напружувати задню стінку язика ти з силою намагатися відтягнути язик до горла.
За свідченнями людей, які мали таку проблему та їхніх близьких – послідовні та цілеспрямовані зусилля дають хороший результат і позбавляють людину від храпу.

Коментарі

  • Сергей Варвар · 10.05.2014 20:05 · #

    Не буду комусь найвязувати, але поділюся засобом який мені допоміг. Це невеличка силіконова кліпса, вона не тільки допомагає, а ще й позбавляє від сильного хропіння. До речі прислали дуже швидко, та й ціна за таку річ невелика, а головне допомогло.
    http://stop-hrap.com.ua/s=15171

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.