Холестерин: корисний і шкідливий в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 24.04.2012 16:13

Усі звикли вважати холестерин шкідливим. Навіть поширилась мода серед виробників на деяких харчових продуктах писати «не містить холестерину». Як правило, саме такий продукт споживачі вважають корисним для здоров’я. Але чи справді холестерин лише завдає шкоду? Як виявилось, що ні. Більше того – наше добре здоров’я без холестерину просто неможливе.

Що таке холестерин?

Науковці кажуть, що це органічна сполука (ліпопротеїн), яка є в оболонці клітин майже усіх живих організмів. Приблизно 80 % холестерину виробляє сам організм (в цьому беруть участь печінка, кишківник, нирки, надниркові та статеві залози), ще 20 % надходять з їжею. За впливом на організм людини холестерин поділяють на «поганий» та «хороший».

«Поганий» холестерин надходить в організм з їжею і стає «поганим» лише тоді, коли його забагато – осідає на стінках судин, утворюючи атеросклеротичні бляшки, та підвищує цим ризик інфаркту та інших серцево-судинних захворювань. Цікаво, що коли зберігається баланс: 80 % холестерину виробляє організм, а 20 % надходить з їжею, то жодного шкідливо впливу не буде.


«Хороший» холестерин виробляється самим організмом. Він не осідає на стінках судин, а навпаки їх очищує, необхідний для виробітку вітаміну D, жіночих та чоловічих статевих гормонів, хорошої роботи надниркових залоз; окрім цього позитивно впливає на імунну систему, є одним з факторів захисту від захворювання на рак. Ці види холестерину відрізняють за своєю будовою і коли говорять про шкідливий вплив холестерину, то мають на увазі саме «поганий» холестерин.

Які функції «хорошого» холестерину?

Без «хорошого» холестерину страждали б клітини нашого організму, а отже, кожен орган почувався би хворим. Окрім захисту та живлення клітин, цей холестерин необхідний для виробітку цілого ряду гормонів: андрогенів, естрогенів, тестостерону, кортизолу, кортикостерону, альдостерону та ін. Також саме він перетворює сонячне світло у вітамін D. Важливий для засвоєння жиророзчинних вітамінів, у тому числі таких як A, D, E, K.

Коли холестерин стає поганим?

На це питання можна відповісти коротко – коли його забагато. А забагато його буває тоді, коли ми зловживаємо продуктами, що містять холестерин. Тут доречно пам’ятати приказку «хорошого – вміру». Людині важко обійтися без молока, яєць та м’яса, бо ж у цих продуктах містяться важливі вітаміни та мікроелементи, але вони також містять і холестерин. Щоправда, вегетаріанці замінюють ці продукти горіхами та бобовими. Але такий подвиг не всім під силу, тим паче, що кожен організм має своє потреби. Тож якщо ви не можете відмовитись від продуктів, що містять холестерин – то й не треба, але варто вживати їх помірковано. Високий рівень холестерину є у таких продуктах (список може бути довгим, перелічимо лише найуживаніші): червоне м’ясо, ковбаси, тверді сири, сало, кондитерські вироби, торти, печиво, вершки, яйця, тож їх вживання варто обмежити. Особливо шкідливі продукти, до складу яких входять транс-жири (їх містять майже усі сучасні кондитерські вироби).

Рослинні олії холестерину не містять, тому написи на пляшках з олією «не містить холестерину» – лише констатація факту, а не показник якості продукту.
Свій раціон варто продумати так, щоби він складався на 2/3 з рослинної їжі, бо ж овочі та фрукти зовсім не містять холестерину, тоді можна уникнути багатьох проблем, пов’язаних з підвищеним рівнем холестерину. Високий рівень «поганого» холестерину у крові окрім атеросклерозу, може викликати коронарну хворобу серця – пошкодження артерій, які постачають кров і кисень до серця. Внаслідок недостатнього живлення киснем та кров’ю серцевого м’яза виникає стенокардія, інфаркт міокарда та інші захворювання серцево-судинної системи. Зайвий холестерин збільшує ризик інсульту. Є одним з визначальних факторів утворення каменів у жовчному міхурі.

Окрім харчування є ряд факторів, які сприяють підвищенню рівня холестерину в крові. Насамперед, це паління та непомірковане вживання алкогольних напоїв, малорухливий спосіб життя. В окремих випадках рівень холестерину може бути підвищеним внаслідок деяких хворіб щитовидної залози, та внаслідок цукрового діабету. Буває також генетична схильність до підвищеного рівня холестерину. В таких випадках хворим потрібна не лише дієта, а й медикаментозна терапія.

Як знизити рівень «поганого» холестерину в крові?

Насамперед, варто вести здоровий та активний спосіб життя. Позбутися шкідливих звичок, старатися ходити пішки, робити фізичні вправи, обрати собі якийсь вид спорту. Доцільно зменшити кількість вживання м’яса, твердого сиру, масла, маргарину, різних спредів, кондитерських виробів, а також рафінованої олії. Якщо можливо, замініть ці продукти рибою, птицею, нежирними молочними продуктами, горіхами, бобовими (останні містять пектин, який виводить холестерин з організму). Серед олій на жировий обмін, а отже на зниження «поганого» холестерину в крові, позитивно впливають оливкова, авокадо, кукурудзяна.

Такий продукт як яйця містить холестерин, але тільки у жовтках, тому білків можна вживати скільки смакує. Омлет можна готувати з одного яйця і кількох білків. Якщо ж ви любите жовтки, то вживайте їх не більше трьох на тиждень.

Важливо вживати багато фруктів, оскільки більшість з них містить пектини, тож допомагають знизити рівень холестерину у крові. Особливо корисними у цьому випадку є грейпфрути. З’їдаючи щодня по одному ви вбережете себе від «поганого» холестерину. Якщо ж вам не до смаку цей гіркуватий фрукт, то споживайте апельсини та яблука.

Корисні у боротьбі з підвищеним рівнем холестерину в крові також і овочі. Особливо морква (бажано з’їдати щодня хоч би дві морквини й тоді рівень холестерину знизиться на 10-20 %), а також капуста броколі, цибуля та часник. Броколі та цибуля підсилюють дію моркви, а щодо часнику, то його велика кількість значно знижує шкідливі жири в крові, але тільки якщо споживати його сирим. Проте, варто бути обережним із часником, бо людям з гастритом, виразкою шлунку, хворобами печінки його можна вживати у невеликих кількостях.

Зернові – ще один складник здорового харчування, що покращує обмін речовин, у тому числі ліпідний. Тому локшину доцільно замінити ячмінною, пшоняною, перловою кашами, а вареники – голубцями з нежирним м’ясом.

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.