Динаміка стосунків у парі в блозі Барви, звуки та смаки життя... · від Лілія Демидюк · додано 15.03.2012 21:24

На семінарі «Психологія стосунків: взаємини у парі», що відбувся 4 березня 2012 року у Львівській психологічній студії «Сенс», Мар’яна Франко розповіла про динаміку зближення закоханих. Ця частина тренінгу була теоретичною, але викликала жваве обговорення серед присутніх.


Виділяють три етапи зближення:
1)«інтерес» – взаємне зацікавлення, симпатія, притягання двох осіб, віднаходження чогось спільного. Саме на цьому етапі люди активно зацікавлені один одним, відчувають потребу в подальшому спілкуванні та розвитку стосунків;
2)«комфорт» – на другому етапі формується певне спільне коло зацікавлень, тем для розмови, чи сфери діяльності – у кожної пари по-різному. Відчутним стає формування простору «ми», проте кожен ще зберігає свою певну незалежність;
3)«злиття» – цей етап найсолодший для закоханих та згодом викликає багато приємних спогадів. Закохані прагнуть проводити разом якомога більше часу, справи кожного з них стають спільними, «я» і «ти» перетворюється у «ми».


Як правило, на цьому етапі люди одружуються і до психолога ніхто звертатись не планує.
Цікаво, що у різних пар динаміка стосунків може мати різну амплітуду коливань – у кохось бурхливу і яскраво виражену (здебільшого тоді, коли «не знаєш за що любиш»), і когось стриману з плавними переходами (у випадках зрілої любові, коли обоє чітко знають, які риси цінують один в одному).

З плином часу стосунки змінюються. Кожен з партнерів наче повертається до себе, проте у його житті та особистості відчутний вплив залишила його половинка. Навіть якщо на цьому етапі люди розривають стосунки, цей вплив залишається. Якщо люди одружилися, то їм на цьому етапі може здаватися, що їхні палкі почуття охололи, насправді ж це один з етапів динаміки стосунків у парі.


Згодом настає певна реорганізація у стосунках. Комусь одному, наприклад, жінці, здається, що вона уже менш цікава для свого чоловіка і він потрібний їй більше, ніж вона йому. Зумовлено це тим, що через народження дитини коло спілкування та діяльності жінки значно звужується, а життя чоловіка в цьому аспекті суттєво не змінюється. Проте, саме у цей період чоловік отримує менше уваги ніж зазвичай, бо жінка зосереджена на дитині, і йому теж може здаватися, що він їй значно менше потрібний ніж раніше. На цьому етапі чоловікові варто більше долучатися до справ виховання дитини, а жінці розширити коло спілкування, інтересів, діяльності. Тоді він і вона знову стануть партнерами (наче повернуться до стадії комфорту), коли є спільне «ми» і простір для кожного зокрема.


Див. "Вправи з уміння любити"

Щоб залишати коментарі, необхідно авторизуватись.